Kusursuz bir Ev için Enerji Tasarrufu ve Konfor Sunan İzolasyon Uygulamaları

Homify TR Homify TR
Polyurea Kaplama İzolasyon & Yalıtım, Tekema İzolasyon Tekema İzolasyon Modern Balkon, Veranda & Teras
Loading admin actions …

Enerji tasarrufu bugün artık hem bireysel düzeyde hem de çevresel açıdan dikkat etmemiz gereken oldukça önemli bir unsur. Küresel ısınma ile birlikte evresel olarak enerji kaynaklarının maksimum seviyede korunması artık hemen hemen tüm devlet ve ülkelerin en önemli önceliklerinden biri haline geldi. Evlerimizdeki enerji tüketimi de pek tabii ki çevreyi koruyabilmek için azaltmamız gereken enerji tüketiminin bir parçası. İstatistiklere göre evlerin içinin olumsuz iklim koşullarına göre yeniden ikimlendirilmesi için harcanan enerji, mevcut enerjinin yaklaşık yüzde otuzunu oluşturuyor ve bu da oldukça büyük bir oran. Bu oranı azaltabilmemiz için de içinde yaşadığımız binaların izolasyonu oldukça önemli elbette. 

Tabii enerji tasarrufunun ev bütçesine katkı sağlama konusunda da oldukça büyük bir önemi olduğunu unutmamak gerekir. Evinizin ısınmasını sağlamak için harcadığınız elektrik ya da doğalgaz faturasını azaltmanın yolu da yine aynı şekilde izolasyondan geçiyor.

İzolasyon nedir?

Peki izolasyon ne demek? İzolasyon, yalıtım anlamına gelir ve ses ya da ısı akımını engelleyecek uygulamaları kapsar. Evlerimizin içinde mevcut olan ısının dışarıya kaçmasını, ya da dışarıdan eve sıcak ya da soğuk hava girişini engellemek için yeni nesil teknolojik uygulamalardan da faydalanarak binaların dış cephelerinde belli başı bazı yalıtım yöntemleri hayata geçirilebiliyor. Bu uygulamalar hem binanın dış hava koşullarına bağlı olarak cephe ömrünü uzatıyor, daha şık görünmesini sağlıyor, hem de çevreyi ve ev bütçesini korumamıza yardımcı oluyor. Peki ev izolasyon yöntemleri nelerdir ve bu yöntemlerden hangilerini seçmelisiniz? Aşağıda bunun ayrıntılı bir incelemesini sunacağız…

İyi yalıtımın avantajları

İyi bir izolasyon evinizdeki ısı kayıplarını azaltır. Bu nedenle, (evinizin sahip olduğu ısıtma sistemine bağlı olarak) doğalgaz veya elektrik tüketimini ve buna bağlı olarak soğuk kış aylarında gelen yüklü faturaları azaltır. Ev içi izolasyon yazın dışarıdan sıcak hava girişini de engeller. İyi bir izolasyon, sadece kışın sıcak havanın dışarı kaçmasını önlemekle kalmayıp, aynı zamanda yazın evin içinde serin bir hava oluşumunu sağlayacak ve buna bağlı olarak da klima ve fan gibi soğutma cihazlarının kullanımını da azaltacaktır.

Ev izolasyon yöntemleri

Evlerimizi izole etmenin pek çok farklı yolu var. Yalıtımın gerekli olduğu noktalara yoğunlaşan ev izolasyon yöntemleri arasında pencereler, çatı, zemin ve dış cephe sayılabilir.

- Pencereler

Evdeki mevcut ısıyı korumanın en önemli yollarından biri pencereleri yalıtım açısından güçlendirmektir. Ev içi izolasyon malzemeleri arasından pencereler söz konusu olduğunda öne çıkan malzeme ise PVC. Yüksek ısı yalıtımlı PVC pencereler, kış aylarında evin içindeki sıcak havayı muhafaza etmek için oldukça etkili bir yatırım.

- Çatı

Bir binada ısı ve dolayısıyla da enerji kaybının oldukça büyük bir bölümü çatılar aracılığıyla oluşur. Müstakil bir evde ya da bir çatı katı dairede yaşıyorsanız çatı, izolasyon için öncelik vermeniz gereken alanlardan biri anlamına geliyor. Çatı izolasyonu yalnızda kış aylarında evlerin daha sıcak olmasını sağlamaz, aynı zamanda yaz mevsiminde de doğrudan güneş ışınlarının evi fazlaca ısıtmasının önüne geçer. Yalıtımsız bir çatı, evin yazın çok daha sıcak, kış aylarında ise çok daha soğuk olmasına neden olur.

Bugün çatılar için kullanılan pek çok farklı izolasyon malzemesinden ve yönteminden söz etmek mümkün. Eğer siz de evinizde çatı yalıtımı için alternatifleri değerlendiriyorsanız “Çatı izolasyonu nasıl olmalıdır? Hangi yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır?” başlıklı yazımızdaki detaylı bilgi ve incelemeden yararlanabilirsiniz.

- Zemin

Ev içi izolasyon malzemeleri söz konusu olduğu zaman zemin malzemelerini de es geçmemek gerekir. Evdeki ısı kaybını azaltmak ve evin daha hızlı, daha kalıcı şekilde ısınmasını ve soğumasını sağlayabilmek için zemin döşemelerinin de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bugün zemin döşemecileri pek çok farklı stil ve malzeme ile her ihtiyacı karşılayacak şekilde yalıtımlı zemin kaplama modelleri üretiyor ve uygulamasını yapıyorlar.

SANDECO MICROCEMENT, SAN DECO SAN DECO Zeminler
Farklı kompozit malzemelerden üretilen parkeler, yalıtımlı doğal ahşap parke ya da doğal taşlar, karolar gibi pek çok farklı seçenek arasından size hem ekonomik hem de estetik açıdan en uygun olanı seçebilirsiniz. Eviniz için yalıtımlı bir zemin modeli seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri seçtiğiniz malzemenin nem ve rutubete karşı da dayanıklı bir malzeme olması.

Eğer bir apartman dairesinde ve ara katta yaşıyorsanız, zemin yalıtımı akustik açıdan da size fayda sağlayabilir. Alt kata ses aktarımını engelleyecek ses yalıtımı sağlayan zemin döşemesi modellerini de değerlendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra, zeminler için kullanabileceğiniz bir diğer seçenek de yerden ısıtma uygulamaları. Parke ya da karo altına döşenebilen yerden ısıtma sistemleri tüm evin kış aylarında çok daha kolay ve sürdürülebilir şekilde ısınmasını sağlıyor.

- Dış cephe

İzolasyon denilince elbette akla ilk olarak dış cephe yalıtım uygulamaları geliyor. Çünkü evlerimizin ve içinde yaşadığımız binaların dış duvarları, ısı ve ses yalıtımı için en büyük yüzeyleri oluşturuyor ve bu yüzden de çok önemli.

Eğer mevcut bir binaya sonradan dış cephe yalıtımı yaptırmak istiyorsanız, binanın dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanma işlemi olarak tanımlayabileceğimiz mantolama uygulamaları, binanın iç kısımlarının mevsim koşullarına göre ısı kaybetmesinin önüne geçmek için en ideal yöntemdir. Kısaca mantolama, binaların dış yüzeyine yapılan ısı izolasyonudur ve dış duvarların yanı sıra dış cephede yer alan çıkıntılar, kolon, çıkma döşeme ve kirişlerin de etrafının kaplanarak yalıtılmasını sağlar. Mantolama uygulamaları yapıldıktan sonra hem apartman dairelerinde hem de müstakil evlerde ısı ve enerji tasarrufu oldukça hissedilir şekilde değişir.

Yeni bir ev yaptırırken dış cephe izolasyonu

Eğer mevcut bir binadan söz etmiyorsak ve kendinize yeni bir ev yaptırmayı planlıyorsanız, söz konusu yapının malzeme seçimini ve inşaat tekniğini tercih ederken yalıtımı da hesaba katarak çok daha konforlu ve enerji tasarrufu içeren bir ev planlayabilirsiniz.

Örneğin prefabrik ev modellerinde sandviç panel denilen duvar uygulamaları sayesinde ısı yalıtımı henüz evin inşa sürecinde plana dahil ediliyor. Sandviç panel duvarlar sayesinde eviniz kendiliğinden ısı yalıtımlı olabilir.

Aynı şekilde pencere, çatı ve zemin döşemesi tercihlerinizi de ısı yalıtımı olacak şekilde en baştan planlayabilirsiniz. Her şeyin ısı yalıtımlı malzemeler ile inşa edilmesi elbette evinizin inşa süreci için ayırdığınız bütçeyi biraz arttırabilir. Gelgelelim bu bütçenin ileride enerji tasarrufu olarak size geri döneceğini ve de evinizin hem maddi hem de konfor açısından değerini ve sunduğu yaşam kalitesini çok büyük oranda yükselteceğini de unutmayın. Kısacası ısı izolasyonu her zaman iyi bir yatırımdır diyebiliriz.

Ses izolasyonu

Her ne kadar izolasyon denilince akla ilk olarak ısı yalıtımı gelse de aslında özellikle şehir merkezlerinde daha sessiz ve dingin bir ev sahibi olabilmenin yolu da ses yalıtımından geçiyor. Tıpkı ısı izolasyonunda olduğu gibi, ses izolasyonu söz konusu olduğu zaman da pencereler, zemin ve duvarlar büyük önem taşıyor. Apartman dairelerinde zemin ve tavana yapılacak ses izolasyon uygulamaları dairelerin birbirleriyle olan ses alışverişini büyük ölçüde engeller. Aynı şekilde pencerelerin ses geçirmez özelliklere sahip olması da sokak gürültüsünün evin içine girmesine engel olur. Eğer evinizde ısı izolasyonu yaptırırken aynı zamanda akustik izolasyonu da dahil etmek isterseniz, bu iki yalıtım uygulamasının bir araya getirildiği ev izolasyon yöntemleri arasından size ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.
Siz de evinizde ses ve ısı yalıtımı yaptırdınız mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Öne çıkan makaleler