Daha Mutlu bir Yaşam İçin Feng Shui ile Dekorasyonun Temel İlkeleri

Homify TR Homify TR
Esra Koyuncu Feng Shui Danışmanlığı, Esra Koyuncu Feng Shui Danışmanlığı Esra Koyuncu Feng Shui Danışmanlığı Modern Evler
Loading admin actions …

Eğer dekorasyonla ilgiliyseniz ve insanı iyi hissettiren dekorasyonlara dair fikir ve akımları takip ediyorsanız, özellikle son yıllarda tüm dünyada öne çıkan Feng Shui tarzı dekorasyonu da mutlaka duymuşsunuzdur. Feng shui, elementler arasında denge ve uyum bulmaya çalışan eski bir Çin felsefesidir. Feng Shui tarzı dekorasyon pozitif enerji akışı yoluyla sağlanan fiziksel ve zihinsel sağlığa, başarıya ve sağlıklı ilişkilere vurgu yapar.

Feng shui nedir?

Bugün kullanıldığı anlamı ile bir tür yerleştirme sanatı ya da dekorasyon öğretisi olarak tanımlayabileceğimiz feng shui, “chi” adı verilen enerjiyi optimize etmek için farklı unsurları doğru konumlandırmakla ilgilidir. Feng shui teriminin anlamı iki kelimeden oluşur: rüzgar (ve nefes) anlamına gelen “feng” ve su anlamına gelen “shui”. Bu iki unsur sadece insan varoluşu için temel ve hayati ögeler olarak önemli semboller değil, aynı zamanda dünya çevresinde hareket eden ve akan elementlerdir. Feng shui felsefesi ilkeleri hayatın birçok unsuru için geçerli olsa da, genellikle iç tasarımda uygulanmaktadır çünkü feng shui öğretisinde kullanılan araçlar yaşam alanlarımıza kolaylıkla uygulanabilir ve bize evlerimizde daha iyi, huzurlu ve dingin bir yaşam kalitesi sunabilir.

Feng shui felsefesi, Taoizm ve Antik Çin'den doğmuştur. Bu felsefeyi doğal dünyadaki yerimizi ve aynı zamanda evrenle olan bağlantımızı anlamanın bir yolu olarak da düşünebiliriz. Belirttiğimiz gibi feng shui felsefesi aslında yalnızca bir tasarım ve dekorasyon öğretisi değildir ancak feng shui ilkeleri ve idealleri bir yaşam alanını dekore etme şeklinize ilham verebilir. Evlerimizi feng shui perspektifinden tasarlayabilir, ışık ve renk gibi temel tasarım öğelerini uygularken feng shui felsefesini kullanabiliriz. Hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğumuz iki doğal unsuru sembolize eden feng shui, doğadan kopuk yaşayan modern insanların doğal enerjileri evlerimize geri getirmemizi sağlıyor. 

Feng shui dekorasyon kuralları

Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi, Mandalin Dizayn Mandalin Dizayn Minimalist Oturma Odası
Mandalin Dizayn

Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi

Mandalin Dizayn

Feng shui öğretisine göre dekorasyonunuzda güncellemeler yapmak ve doğal ve iyi enerji akışını evinizde sağlamak istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey feng shui’nin beş önemli unsuru: ahşap, metal, toprak, su ve ateş.

- Ahşap

Büyümeyi ve canlılığı sembolize eder. Ahşap eşyaları yaşam alanlarınıza yerleştirmek kişisel gelişimi ve iyileşmeyi teşvik eder. Bitkiler ve ahşap mobilyalar kullanarak evinize feng shui’nin bu temel ögesini ekleyebilirsiniz.

- Metal

Mantık ve zekayı sembolize eder. Bilgiyi ve zihinsel keskinliği vurgular ve bunları geliştirecek enerjiyi çağırır. Bu öğeyi metal çerçeveler veya biblolar, heykeller ile yaşam alanlarınıza ekleyebilirsiniz.

- Toprak

Kararlılığı ve dengeyi temsil eder. Dengeli ve stabil bir yaşam inşa etmeye yardımcı olur. Dekorasyonunuzda toprak elementini temsilen kayalar, kum ve taşlar ve manzara görüntüleri kullanabilirsiniz. 

- Su

Bilgeliği ve dinginliği sembolize eder. Rahat ve huzurlu bir yaşam alanı ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar, su elementini mekanınıza eklemenin farklı yollarıdır.

- Ateş

İ&M YILDIZ EVİ, yücel partners yücel partners Modern Koridor, Hol & Merdivenler antre,hallway,entryway,console,dresuvar
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Tutku ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşüm, genişleme ve hevesin temsilcisidir. Yaşam alanlarınızı mumlar ve kırmızı renk nesneler kullanarak ateş ögesi ile süsleyebilirsiniz. 

Uyum yaratmak

Feng shui felsefesi ilkelerine göre bir dekorasyon yaratmak istiyorsak uyum oldukça önemli bir başka faktör olarak öne çıkıyor. Tasarım ögelerinin doğru kullanımı, beş temel elementin enerji akışına uyumlu şekilde yerleştirilmesi ve birbiri ile uyumlu renkler kullanarak hem estetik olarak yorucu olmayan, akıcı; hem de enerji akışının doğru şekilde dizayn edildiği bir iç dekorasyon ortaya çıkarbilirsiniz. Uyumlu bir tasarımın nasıl yapılacağına dair ilham veren dekorasyonlar görmek isterseniz homify sayfalarındaki iç mimarlar sekmesine tıklayabilir ve alanında ileri gelen profesyonellerin imzasını taşıyan yaşam alanlarını inceleyebilirsiniz. 

Aydınlatma tasarımı (Yin ve Yang)

Feng shui ilkelerini kullanarak tasarıma yaklaşmanın bir yolu, evinizdeki ışıklandırmayı yin ve yang konseptiyle düşünmektir. Parlak ışık, bizi harekete geçiren canlandırıcı yang enerjisidir. Düşük, loş ışık ise karanlık, sessiz ve dinlendirici olan yin enerjisidir. Her ikisinin de dengesine ihtiyacınız olduğunu unutmadan, evinizdeki aydınlatma ögelerini bu dengeyi kuracak şekilde tasarlayabilirsiniz. Işıklandırmayı yin ve yang enerjilerini karşılayacak bir uyum ile kullanmak gündelik hayatınızda kişisel enerjinizi arttıracaktır.

- Feng shui yatak odası dekorasyonu önerisi

Born City Otel, Oksijenn Oksijenn Modern Yatak Odası
Oksijenn

Born City Otel

Oksijenn

Gündelik hayat ritminizi düzenlemek ve vücudunuzu uygun zamanlarda uyanmaya ve uyumaya teşvik etmek için de pencerelerden doğal ışığın süzülmesine izin vermelisiniz. Eğer yattığınız oda geceleri sokak ışıkları tarafından içeri aydınlık girmesine olanak veren bir odaysa o halde geceleri doğal bir karanlık sağlayabilmek için karartma perdeleri kullanmalısınız. 

Feng shui renkler ve formlar

dinlenme odasi, Artec Mimarlık Artec Mimarlık Modern Oturma Odası Ahşap Siyah
Artec Mimarlık

dinlenme odasi

Artec Mimarlık

Tıpkı mobilya ve eşyaların malzemeleri ve beş temel element gibi, renklerin de fenk shui dekorasyonda oldukça önemli bir yeri var. Doğanın döngülerinden esinlenen feng shui felsefesi renk seçimlerinde de doğal enerjileri vurguluyor. Feng shui’ye göre doğanın temel ögeleri belirli renkler, şekiller ve malzemelerle temsil edilebilir ve bunları iç dekorasyonlarınızda kullanmak, beş öğenin enerjisini evinize getirmenin yollarını oluşturur. 

- Kırmızı ve sarı

Kırmızı renk, beş temel ögeden ateş elementini temsil eder ve ateşin sunduğu enerjiyi evimize getirir. İlham veren, canlandırıcı ateş enerjisini kırmızı rengin yanı sıra üçgen formundaki nesneler de sağlayabilirsiniz. 

Kararlılık ve dengeyi temsil eden toprak elementinin renk olarak karşılığı ise sarı ve toprak tonlarıdır. Kare şeklindeki nesneler ise toprak elementinin enerjisini yansıtır. 

- Siyah ve beyaz

Beyaz ve metalik tonları ise metal enerjisini evimizde kullanmak istediğimizde tercih edeceğimiz renkler. Yuvarlak şekilli mobilyalarla da bu enerjiyi destekleyebiliriz. 

Su elementi ise şekil olarak tıpkı su gibi biçimsiz, akıcı, belirli bir forma uymayan, köşesis nesnelerle temsil edilebilir. Renk olarak ise feng shui felsefesine göre suyu her ne kadar ilk bakışta şaşırtıcı gelse de siyah temsil eder. 

- Yeşil ve mavi tonları

Ahşabın doğaya ve insanlara verdiği iyileştirici enerjiyi ise yine şaşırtıcı gelse de yeşil tonları ve deniz mavisi temsil ediyor. Bunun nedeni de elbette bitkilerin tonları. Tıpkı ağaçlar gibi uzayan nesneler, sütunlar ise bu enerjinin formunu sembolize ediyor diyebiliriz. 

Enerji akışını iyileştirme

Oturma Odası- Yemek Odası MENTAL ARC DESIGN Modern Oturma Odası Ahşap-Plastik Kompozit Kahverengi modern mutfak,salon,siyah,kahverengi
MENTAL ARC DESIGN

Oturma Odası- Yemek Odası

MENTAL ARC DESIGN

Feng shui'de dikkat edilmesi gereken başka bir şey, bir yaşam alanının içindeki enerjinin akışıdır. Enerji akışı prensibini bir mekan tasarlarken yerleşim düzenine bakarak uygulayabiliriz.  

Enerji akışını düşünürken bir odadaki ana mobilyaların nereye konumlandığı büyük bir önem taşıyor. Feng shui salon tasarımında kanepe ve masa, feng shui yatak odası tasarımında yatak ve feng shui mutfak dekorasyonunda ise ocağın yeri bu açıdan oldukça önemli. Bu ana mobilya ögelerinin doğrudan kapı ile aynı hizada olmaması ancak kapıyı rahatlıkla görebilmesi gerekiyor. Yani yatakta yatarken, ocakta yemek pişirirken ve oturma odasında otururken doğrudan kapıyı görebiliyor olmalısınız. En çok vakit geçirdiğiniz ana bölgede kapıyı doğrudan görebiliyor olmak bilinçaltı bir seviyede sizi rahatlatır çünkü çevrenizin ve size doğru kapıdan girebilecek olanların farkındasınızdır. Bu feng shui ilkesi aynı zamanda yaşamınızdaki potansiyel fırsatların veya engellerin daha fazla farkında olmanızı temsil eder ve zihninizi buna göre geliştirir. Çevrenizde olan bitenlerin farkındalığıyla kendinizi daha hazırlıklı ve kontrol sahibi hissetmenize yardımcı olur. Eğer evinizi feng shui dekorasyon kuralları doğrultusunda güncellemek istiyorsanız çalışma masanızı, yemek masanızı ya da kanepenizi kapıyı ve odanın geri kalanını en geniş şekilde görebilecek şekilde yerleştirerek işe başlayabilirsiniz.

Geçiş alanları yaratmak

Manisa Tadilat, Venüs Grup Venüs Grup Modern Oturma Odası
Venüs Grup

Manisa Tadilat

Venüs Grup

Ayrıca yaşam alanlarındaki genel enerji akışı da oldukça önemli bir başka konu. Evin içinde dolaşan enerjinin rahatça süzülmesine fırsat verebilecek bir yerleşim feng shui tarzı dekorasyonun en temel noktalarından biri. Bunun için de genişçe açıklıklara ihtiyacınız var. Mobilyaların dip dibe ve sıkış tıkış yerleştirildiği dekorasyonlarda çoğunlukla chi enerjisinin serbestçe dolaşması için yeterli boş alan da bulunmaz. Bu da hayatımızdaki engelleri temsil eden durgun bir enerjinin ortaya çıkmasına yol açabilir. 

İpucu: İyi bir enerji akışı sağlayabilmek için yaşam alanınızda içinden geçmesi zor alanlar olup olmadığına dikkat edin. Eğer siz belirli bir bölgede gezinmekte zorlanıyorsanız, enerji akışı da zor olacaktır. Bu alanda daha kolay hareket edebilmek için kaldırabileceğiniz veya yeniden düzenleyebileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edin. 

Feng shui ile ilgileniyorsanız Daha bereketli bir ev için 7 Feng Shui tavsiyesi başlıklı yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!