Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

homify 360°: Hem çevreci hem şık bir ev

homify.com.tr homify.com.tr
Google+
Loading admin actions …

homify 360° serimizde bugün Güney Afrika'nın Johannesburg kentindeki Hyde Park'ta ekolojik prensiplere uygun olarak inşa edilmiş çevre dostu bir evi inceleyeceğiz. Daffonchio & Associates Architects adlı grup tarafından tasarlanan ev hem çevreye minimum zarar verilerek, hem de mimari seçimlerin evin sakinlerinin yaşamında yaratacağı etkiler hesap edilerek düşünülmüş. Evin yapıldığı bölgenin iklimi gereği, ısı kontrolüne ve dış mekânlardaki yaşam alanlarına da özel bir önem verildiğini belirtmek gerekiyor. İşte hem çevre dostu, hem de modern ve stil sahibi bir evin ayrıntıları.

Yatay mimari

Bu ilk fotoğrafta evin geniş ön bahçesinden nasıl göründüğüne bakıyoruz. Evin mimarisiyle ilgili ilk dikkat çeken unsurlar yatay oluşu, açıklığı ve verdiği genişlik hissi olabilir. Avluyla gökyüzü arasındaki uzun ve düz hatlar bir ufuk çizgisi etkisine neden oluyor ve bu da evin doğal çevresiyle tam bir uyum sağlamasını mümkün kılıyor. Ahşap ve taş gibi doğal malzemelerin kullanımı da bu etkiyi artırırken, baştan başa camdan oluşan yatay dış cephe davetkâr bir hava katıyor binaya.

Esnek yaşam alanı

Evin duvarlarının zevke göre yeniden düzenlenebilir olması, evin sakinlerine de büyük bir esneklik tanımış oluyor. Açık planla inşa edilen konutun farklı alanları birbirine ve dışarıdaki geniş avluya karışırken, iç mekânın kendine özgü dekorasyonu sayesinde bu alanları ayırt edebiliyorsunuz da. Örneğin bu fotoğrafta gördüğünüz şık, vintage görünümlü fenerler normalde modern bir görünümü olan mekâna beklenmedik bir kontrast katıyor. Aynı hoşluktakş bir kontrastı şeffaf sandalyelerle kalın ahşaptan yapılmış masa arasında da görmek mümkün. Bunun gibi dokunuşlar evi birçok örneğini gördüğümüz ve artık klişeleşmeye başlayan o modern tapınaklardan biri olmaktan çıkarıp, çok daha orijinal bir hale sokuyor.

Marifetli duvarlar

Eve biraz daha yakından bakınca ilk dikkat çeken unsurlardan biri, birden fazla malzemenin uyum içinde kullanıldığı duvarların kendine özgü cazibesi oluyor. Evin sahiplerinin kolayca değiştirilebilir ve her ihtiyaca göre yeniden düzenlenebilir bir duvar istekleri bu evde tam olarak karşılanmış. Dışarıdan bakınca görünmüyor olabilir ama duvarların her bir parçası iki katmandan oluşuyor. İç tarafta bir pencere gibi açılabilir olan cam bir katman bulunurken, bunların üzerine fotoğrafta gördüğünüz ahşap panjurları örterek güneşten koruma sağlamak mümkün. Pencerelerin bu şekilde tabanadan tavana kadar uzanması dış mekânla iç mekân arasındaki ayrımı ortadan kaldırarak, evde yaşayanlarla doğa arasında organik bir ilişki kurulabilmesini de sağlıyor.

Pencerelerin ayrıca evin pasif güneş enerjisi tabanlı tasarımına katkıda bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Doğal havalandırma ve izolasyon ilkeleri çerçevesinde etkili bir ısı kontrol sistemine sahip olan evin sıcak su ihtiyacı güneş enerjili gayzerler sayesinde sağlanırken, yüzme havuzunun suyu da güneş panelleri ile ısıtılıyor.

Eklektik mutfak

Yukarıda sözünü ettiğimiz ekollerin ve malzemelerin kaynaşması, evin mutfağında da tekrarlanan bir trend olarak dikkat çekiyor. Mutfak dekorasyonunda temel malzeme olarak ahşapın seçilmiş olması ilk bakışta hoş bir etki yaratıyor. Özellikle ahşapın desenleri ve renk değişimleri görsel anlamda bu etkiyi sağlarken, tezgâh ve duvarlardaki beyaz uygulaması evin modern ve minimalist tarafını güçlendiriyor. Ama dediğimiz gibi bu evin temelini kontrastlar oluşturuyor. Mesela, lavaboda duran süslü ahşap şamdanlar yine beklenmedik bir özgünlük olarak dikkat çekiyor.

Dış mekân

İklim ve bitki örtüsü hesaba katılırsa bu evin sakinleri zamanlarının çoğunu evin dışında geçirecektir. Bu bakımdan evin dış mekânlarına da şöyle bir bakmak gerekiyor. Evin iç mekânın etrafı geniş ve ferah avlularla çevrili. Örneğin burada yine şeffaf sandalyelerle ama daha koyu tonları olan bir ahşap masa kullanılarak eve ikinci bir yemek alanı eklenmiş. Ahşabın renginin arka taraftaki duvarla uyumu dikkat çekiyor. 

Peki siz bu evi nasıl buldunuz? Hayallerinizdeki evin tarifine uyuyor mu? Fikirlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın.

Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!