Ev Yapımı: Farklı Tarz ve Bütçelere Göre Yeni Nesil Ev Modelleri

Homify TR Homify TR
Marmaris 55 m2 Ahşap Ev, Çağlar Wood House Çağlar Wood House Ahşap ev Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Diğer tüm endüstriler gibi inşaat endüstrisi de her geçen yıl biraz daha gelişiyor. İnşaat teknolojilerinin ve tasarım anlayışının gelişmesiyle artık çok farklı tarz ve özelliklere sahip ev modelleri ile karşılaşabiliyoruz. Eğer siz de arazinize bir yaptırmayı düşünüyorsanız çevre bilinci ile üretilen, geleneksel inşaat tekniklerine göre çok daha hızlı bir şekilde anahtar teslim şekilde inşa edilebilen, daha ekonomik ve daha pratik kullanım alanlarına sahip ev yapımı fikirleri ile karşılacaksınız. Bunlar arasından kendiniz ve aileniz için en uygun seçimi yapmak için pek çok özelliği karşılaştırmanız ve daha da önemlisi hangi kriterlerin sizin için daha önemli, hangilerinin tali olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Ev yaptırma işleminin en zor tarafı da zaten aslında bu kararları vermek ve doğru malzeme ile inşa edilen, doğru tasarım ve büyüklükte ev modelini seçebilmek. Bu kadar geniş bir yelpaze içinden seçim yapmak oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor. Ancak doğru soruları sorarak, bütçemizi ve ihtiyaçlarımızı belirleyerek bu seçimi kolaylaştırmak ve ideal evimize kavuşmak mümkün. Aşağıda, ev yaptırmak isteyenler için betonarme evlere alternatif olarak seçebileceğiniz yeni nesil ev yapım malzemeleri ve teknikleri hakkında da aydınlatıcı bir rehber hazırladık.

Ev yapım malzemeleri

Ev yaptıracak olanlar için elbette en önemli ve yaygın soruların başında “dayanıklı ev için hangi malzeme tercih edilmeli?” sorusu geliyor. Özellikle depreme ve diğer doğa olaylarına karşı dayanıklı, güvenli ve uzun ömürlü bir ev yaptırmak istiyorsanız seçebileceğiniz pek çok malzeme var. Bu malzemelerle inşa edilen evlerin özelliklerine gelin şöyle bir bakalım…

Ahşap ev yapımı

Long Beach Son Hali Çağlar Wood House Ahşap ev Ahşap Ahşap rengi ahşap ev, ahşap villa, ağaç ev, kütük ev, kütük villa,bungalov,ahşap ev istanbul, ahşap villa istanbul, ağaç ev istanbul, istanbul ahşap villa, istanbul ahşap ev, istanbul bungalov, istanbul kütük ev, kütük ev istanbul, ahşap prefabrik, ahşap otel
Çağlar Wood House

Long Beach Son Hali

Çağlar Wood House

Estetik görünüm, doğallık, sağlamlık söz konusu olduğu zaman ilk akla gelen ev yapım malzemeleri arasında elbette ahşap geliyor. Ahşap, mimaride yüzyıllardır kullanılan en temel doğal malzemelerden biri. Bugün ahşap evler özellikle dış cephe görünümlerinin çekiciliği ve doğallıyla tercih sebebi oluyorlar ancak ahşap evlerin estetik görümleri dışında da oldukça avantajlı özellikleri var.

- Doğal yalıtım

Marmaris Ahşap Ev Çağlar Wood House Ahşap ev Ahşap Ahşap rengi ahşap ev, ahşap villa, ağaç ev, kütük ev, kütük villa,bungalov,ahşap ev istanbul, ahşap villa istanbul, ağaç ev istanbul, istanbul ahşap villa, istanbul ahşap ev, istanbul bungalov, istanbul kütük ev, kütük ev istanbul, ahşap prefabrik,
Çağlar Wood House

Marmaris Ahşap Ev

Çağlar Wood House

Bu özelliklerin başında ahşap malzemenin doğal olarak ısı yalıtımı sağlaması sayılabilir. Özellikle bugünün teknolojisiyle üretilen ahşap evler, kaliteli kereste ya da kütük kullanılarak inşa ediliyorlar ve ev sahiplerine, özellikle kışın çok kolay ısınabilen iç yaşam alanları sunuyorlar.

- Pratik inşaat süreci

Bunun dışında bir başka avantaj ise ahşap evlerin oldukça hızlı ve pratik bir şekilde inşa edilebilmesi. Bugün artık ev imalatları, eğer seçilen malzeme uygunsa ve evin boyutu el veriyorsa çoğunlukla fabrikalarda yapılıyor. Özellikle küçük planlı olan ahşap evlerin büyük bir kısmının tasarımı yapıldıktan sonra kereste boyutları belirlenerek malzemeler fabrikada hazırlanıyor ve montaja hazır hale getiriliyor. Daha sonra bu malzemeler araziye getirilip tasarımın belirlediği şekilde birleştiriliyor. Böylelikle oldukça hızlı bir şekilde ahşap eviniz hazır olmuş oluyor. Yani eğer yazlık ya da kır evi gibi küçük bir ev düşünüyorsanız ahşap evler sizin için ideal olabilir.

Kütük evler

Ahşap evlere daha dayanıklı, uzun ömürlü, gösterişli bir alternatif de kütük evler. Kütük evler fabrikada hazırlanan ahşap ev modelleri kadar pratik ve hızlı bir inşaat sürecine sahip değil ve bu tarz ahşap evlere göre çok daha yüksek bütçelere mal oluyorlar ancak eğer büyük ve lüks bir aile evi yaptırmayı düşünüyorsanız kütük ev estetiği ve sağlamlığını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Prefabrik evler

Fabrikalarda üretilen ve hazırlanan evlere prefabrik evler adı veriliyor. Gelgelelim prefabrik evlerin fabrikada malzemeleri hazırlanan ahşap evlerden farkı, eğer uygun boyuttaysa evin montajının da fabrikada yapılması ve evin bütün olarak araziye taşınması. Yani anahtar teslim bir prefabrik evin inşası 2 hafta kadar kısa bir sürede bile gerçekleşebilir.

- Her bütçeye uygun seçenekler

PREFABRİK KONUTLAR, PRODİJİ DİZAYN PRODİJİ DİZAYN Prefabrik ev
PRODİJİ DİZAYN

PREFABRİK KONUTLAR

PRODİJİ DİZAYN

Prefabrik evlerin son yıllarda tüm dünyada yaygınlaşmasının en temel nedenlerinden biri depreme dayanıklı olmaları. Bir diğer neden ise, her bütçeye uygun fiyatlarla prefabrik ev sahibi olabilirsiniz. Prefabrik evler, iç ve dış özellikleri, ayrıca evin boyutları ve tasarımına göre oldukça farklı fiyatlarla satışa sunuluyor. Prefabrik bir ev tasarlarken, evin iç ve dış özelliklerine dair kalite seçimleri yaparak kendi bütçenize uygun bir plan oluşturmak mümkün.

Taş ev yapımı

Engel & Voelkers Bodrum, Engel & Völkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Evler
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Taş ev modelleri de tarihten bugüne uzanan ve hiçbir zaman popülaritesini yitirmeyen ev türleri arasında yer alıyor. Doğal taş malzemenin estetik çekiciliğinin yanı sıra sağlamlığı ve güvenli bir yaşam alanı sağlaması taş evleri bugün hâlâ ön planda tutuyor. Taş evler uzun ömürlülük ve dayanıklılık açısından benzersiz bir seçim olacaktır.

- Avantaj ve dezavantajlar

Görünümleriyle de hem kültürel ve tarihi, hem de modern ve yenilikçi bir tasarım ile inşa edilebilirler. Gelgelelim taş ev yaptıracak olanların süreci diğer ev yapım malzemelerine göre çok daha önceden başlatmaları gerekir. Bunun nedeni elbette taş evlerin el işçiliği ile yapılıyor olması ve inşa sürecinin de oldukça uzun olması. Ayrıca iyi bir taş ev yaptırmak için alanında deneyimli bir taş ustası bulmanız da gerekebilir. Elbette bu işlemleri taş ev inşa eden inşaat şirketleri aracılığıyla da kolaylaştırabilirsiniz.

Geleneksel yöntemlerle ekonomik ev seçenekleri

Geri dönüştürülebilir ve çevreye zarar vermeyen malzeme ve tekniklerin kullanılması bugün doğaya duyarlı olan ev sahiplerinin aradığı kriterlerden biri. Ahşap gibi doğal malzemeler bu açıdan tercih sebebi de olabilir. Tıpkı doğal kütük evler gibi doğanın bir parçası olan ve ona zarar vermeyen bir başka inşaat tekniği de hepimizin aslında eski köylerden bildiğimiz kerpiç. Kerpiç özünde güneşte kurutulmuş balçıktır. Eskiden ve bazı bölgelerde bugün hâlâ kerpiç evlerin tercih edilmesinin en önemli nedeni oldukça ekonomik olmaları ve kışın sıcak tutmalarıdır.

- Artılar, eksiler

Gelgelelim kerpiç bakım isteyen ve zamanla yıpranan, listedeki diğer inşaat malzemeleri gibi çok uzun ömürlü olmayan bir ev türü diyebiliriz. Yine de kendi tasarladığınız bir kerpiç evde oturmak ekonomik olarak hiç de zor değil.

Hem geleneksel hem yenilikçi hem de çevreci alternatifler

Reflections Camp, badem ağacı badem ağacı Akdeniz Oteller
badem ağacı

Reflections Camp

badem ağacı

Şehrin telaşından doğaya kaçmak isteyenlerin sayısının tüm dünyada çoğaldığı bir dönemde yaşıyoruz. Çevre bilincinin de yükselmesiyle artık hem çok ekonomik, hem yapımı oldukça kolay, hem de çevreci inşaat stilleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Geri dönüştürülen malzemelerden inşa edilen evler özellikle öne çıkan çevreci ev modellerini oluşturuyor. Atık araba lastikleri, atık cam şişeler gibi malzemelerden tasarlanan yeni nesil çevre dostu evler, özellikle kır yaşamında kendi evini kendi yapmak isteyenler için ideal.

Saman evler

Geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan evlere alternatif olarak kendi evinizi kendiniz yapmak istiyorsanız saman ev modellerine de göz gezdirebilirsiniz. Saman evler, her ne kadar ilk duyduğunuzda sağlam olmayacakmış gibi bir duyguya kapılmanıza neden olsa da, aslında bu oldukça yanlış. Saman balyalarının kerpiç gibi bir malzeme ile kaplanarak oluşturulduğu saman evler hem güvenli hem de oldukça sağlam yapılar oluşturuyor. Üstelik saman balyaları muhteşem bir yalıtım görevi de üstleniyor ve bu da evin içinde de enerji tasarrufu sağlıyor.

Farklı malzemelerin bir arada kullanıldığı çağdaş ev modelleri

GÜRSOY COTTAGE yücel partners Kırsal Evler Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
yücel partners

GÜRSOY COTTAGE

yücel partners

Yapı malzemelerinin birleştirilmesi ve bir evin farklı bölümlerinin farklı malzemeler kullanılarak inşa edilmesi son yılların global çapta yükselen mimari trendlerinin başında geliyor. Kombine malzeme evler, çekicilikleri ve dayanıklılıkları nedeniyle piyasada fırtınalar estiriyor. Örneğin kırmızı tuğla ve beton elemanların bir arada kullanılması oldukça çekici ve hayalleri süsleyen çağdaş bir yaratıyor.

Konteyner evler

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES MOVİ evleri Kır evi
MOVİ evleri

MOVI SHIPPING CONTAINER HOMES

MOVİ evleri

Tüm bu alternatiflerden daha basit, daha pratik ve hızlı bir inşa sürecine sahip, minik ama ekonomik bir ev modeli arıyorsanız o halde konteyner evleri incelemenizi öneriyoruz. Nakliye konteynerlarından tasarlanan bu küçük mobil evler ekonomik ve taşınabilir olmalarıyla arazi açısından da daha çözüm odaklı bir seçim olacaktır.

Dış cephe kaplama malzemesi çeşitleri ve alternatif öneriler başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Siz bu ev modellerinden hangisini tercih edersiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!