Kusursuz bir Çocuk Odası için Yeni Nesil Ranza Modelleri

Homify TR Homify TR
Çelebi Ahşap & İç Dekorasyon, Çelebi Ahşap & İç Dekorasyon ve Tasarım Çelebi Ahşap & İç Dekorasyon ve Tasarım Modern Çocuk Odası
Loading admin actions …

Bir yaşam alanını verimli bir şekilde tasarlamak için öncelikle alanı yalnızva yatay bir düzlem olarak düşünmememiz gerekiyor. Dikey olarak doğru değerlendirilen yaşam alanlarında ferah ve kullanışlı dekorasyonlardan söz edebiliriz. İşte bu dekorasyon ilkesi doğrultusunda mobilya üreticileri artık çok işlevli ve dikey olarak değerlendirilebilen mobilyalar üretiyorlar. Bu açıdan en başarılı örnek, aslında eskiden beri kullanılan ranzalar.

Klasikleşmiş bir mobilya olan ve farklı dönemler boyunca çocuk odalarının vazgeçilmez bir parçası olan ranza modelleri bugün gelişen tasarım anlayışı ile geçmişe göre çok daha yenilikçi, yaratıcı ve farklı. Ranzalar eskiden az odalı evlerde iki kardeşin aynı odada kalabilmesi için ideal mobilyalardı. Dikey yerleşim avantajları sayesinde ranza modelleri küçük odalarda bile kullanılabildiği için oldukça yaygındı. Bugünse ranzalar farklı konsept ve özel temalarla üretiliyor. Ranza modelleri sadece alan tasarrufu ihtiyacından değil, hem estetik hem de pratik açıdan ideal çocuk odası mobilyaları olarak oldukça popüler. Üstelik artık küçük evlerde yetişkinlerin kullanabileceği türden ranza modelleri de üretiliyor. 

Kısacası ergonomi ve estetiğin birleşimi olan çağdaş ranzalar bugünlerde sayısız tasarım, boyut ve bileşene sahip. Geniş çekmeceler, gömme raflar vs ile çağdaş ranzalar farklı ihtiyaçlara yönelik özellikleriyle de çeşitlilik gösteriyorlar.  

Çocuklarınıza bir oda dizayn etmek ve onların seveceği mobilya ve aksesuarlar seçmek hem zahmetli hem de eğlenceli bir süreçtir. Eğer bu süreçte bir ranza almaya karar verdiyseniz bu kadar ranza yatak çeşidi arasından hangisini seçeceğinize karar veremiyor olabilirsiniz. İşte bu seçimi kolaylaştıracak ranza modelleri ve ranza satın alırken mutlaka düşünmeniz gereken önemli noktalar…

1- Doğru boyutta ranza tercihi

Herhangi bi mobilya satın almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli faktör odanın yapısı olmalı. Ranzayı yerleştireceğiniz odanın boyutlarını dikkatle ölçün. Pencerelere, kapılara ve dolaplara dikkat ederek bu gibi şeylerin önünde ve çevresinde bırakılması gereken boşluğı hesaplayın. Bu hesaplamalardan sonra ranzayı nereye koyacağınıza karar verin ve bu yerde ranza için ne kadar yeriniz olduğunu ölçün. Bu ölçüye göre farklı boyutlarda ranza seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

2- Tavan yüksekliği

Ev Tadilat İşleri Tadilat Firması Modern Çocuk Odası
Tadilat Firması

Ev Tadilat İşleri

Tadilat Firması

Ölçüm yaparken yalnızca odanın duvarlarının enini ve boyunu değil, aynı zamanda tavan yüksekliğini de ölçmeyi unutmayın. İki katlı ranza satın alırken tavan yüksekliğini doğru olarak bilmeniz çok önemli çünkü alacağınız ranzanın yüksekliğine de dikkat ederek üst kattaki yatağın üzerinde yeterince boşluk olacağından emin olmalısınız. 

3- İşlevsel T tipi ranzalar

Odanın mimari yapısı el veriyorsa farklı formlarda üretilen ranza modellerine de bakabilirsiniz. T ranza olarak da bilinen, üst katın alt kata paralel olarak yerleştirilmediği yeni nesil ranzalar görünüm olarak oldukça çekici. Ayrıca eğer yeterli zemine sahip bir oda söz konusuysa depolama alanını da barındıran bir bölüme sahip oldukları için daha işlevli bir kullanım sunuyorlar. 

4- Ferah alanlar yaratan tasarımlar

Sky Novita Kurtköy, apak mimarlık apak mimarlık Modern Çocuk Odası
apak mimarlık

Sky Novita Kurtköy

apak mimarlık

Birbirine paralel olarak tasarlanmış klasik iki katlı ranza yatak modellerinin dışına çıkmak istiyorsanız, aslında çok seçeneğiniz var. Bu örnek çocuk odası dekorasyonunda ranzaların yatakları iki ayrı seviyede yan yana yerleştirilmiş. Böylece alt kattaki yatak üzeri boş olduğu ve ferah bir alan yarattığı için aynı zamanda kanepe olarak da kullanılabiliyor. Üst kat yatağın altında ise depolama alanı bulunuyor.

5- Tek yataklı ranza

Tadilat Dekorasyon Tadilat Firması Modern Çocuk Odası
Tadilat Firması

Tadilat Dekorasyon

Tadilat Firması

Eskiden ranzalar tek tip bir form ile ve tek işlevli üretiliyordu ancak bugün ranza denildiğinde artık yalnızca iki katlı yataklardan bahsetmiyoruz. Tek yatağın üst katta konumlandığı ve altındaki boşluğun ise depolama alanı ya da çalışma masası ile değerlendirildiği, çok amaçlı ranza modelleri de oldukça popüler. Ayrıca altında yataklarla entegre oyun alanları bulunan ranzalar da bulunuyor. Bu yüzden bir ranza satın alırken öncelikle odada başka neye ihtiyacınız olduğuna bakın ve bu ihtiyaçlara yönelik işlevleri olan ranzaları da değerlendirin.

6- Yetişkinler için

Metal Ranza Modelleri Karyola Başlığı Klasik Yatak Odası Metal Altın Sarısı metal ranza,metal ranzalar,metal ranza fiyatı,,metalranzaistanbul
Karyola Başlığı

Metal Ranza Modelleri

Karyola Başlığı

Çok işlevli ve alışılmışın dışında bir ranza modeli de bu örnekte karşımıza çıkıyor. Alt katın bir kanepe, üst katınsa yatak olarak tasarlandığı bu iki katlı ranza, ranzaların artık yalnızca çocuklar için tasarlanmadığına da oldukça iyi bir örnek. Stüdyo daireler, mini evler ya da misafir odaları için böyle çok işlevli ve alan tasarrufu sağlayan bir mobilya oldukça büyük bir konfor yaratacaktır. 

7- Merdivenler

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da ranzanın merdivenleri. Bunun için de elbette ranzayı kullanacak çocukların kaç yaşlarında olduğu önemli. Eğer küçük bir yaş grubu için ranza satın almayı düşünüyorsanız mutlaka daha kolay çıkılabilen, geniş, parmaklıklı merdivenlere sahip bir ranza tercih etmelisiniz. Ergenlik dönemine ulaşmış çocuklarınız içinse daha az yer kaplayan merdivenlere sahip genç odası ranzalarını değerlendirebilirsiniz. 

8- Hem çekmece hem merdiven!

Compact Pole Ranza Alım Mobilya Çocuk OdasıYatak & Beşikler
Alım Mobilya

Compact Pole Ranza

Alım Mobilya

Merdivenler de aynı zamanda bir işlev sahibi olabilir. Çağdaş tasarımlı ranza modellerinin bazılarında, bu örnekte olduğu gibi merdivenler aynı zamanda çekmece olarak tasarlanıyor. Böylece hem geniş ve çocuğunuz için daha güvenli bir merdivenle içiniz rahat ediyor, hem de depolama alanından tasarruf etmiş oluyorsunuz. 

9- Güvenlik standartları

Çift Katlı Ranza Modelleri Karyola Başlığı Minimalist Yatak Odası Metal Siyah çift katlı ranza,,yatakodası,,cocukodası
Karyola Başlığı

Çift Katlı Ranza Modelleri

Karyola Başlığı

Ranza satın alırken ebeveynlerin en büyük korkuları elbette satın alacakları mobilyanın yeterince güvenli olmamasıdır. Çocuğunuzun güvenle uyuyup oyun oynayabileceği bir ranza seçmek için dikkat etmeniz gereken ilk şey ranzanın üretildiği malzeme. Ahşap ya da demir ranzalar, daha hafif malzemelerden imal edilen ranzalara göre daha güvenli diyebiliriz. Gelgelelim çarpma olasılığına karşı köşelerde yumuşak bir malzeme kullanılmış olmalı ya da köşesiz ve tehlike yaratabilecek çıkıntılara sahip olmayan bir tasarım seçmelisiniz.

10- Sağlam ve yeterli yüksekliğe sahip parmaklıklar

Ahşap Metal Ranza Karyola Başlığı Modern Yatak Odası Metal Siyah ağaç ranzalar,,demirranzafiyat,,ucuzdemirranza
Karyola Başlığı

Ahşap Metal Ranza

Karyola Başlığı

Çocuklarınızın uyuması konusunda içinizin tam anlamıyla rahat edeceği bir ranza seçerken üst kat parmaklıklarını kontrol etmeyi de unutmayın. Bazı ranzalarda parmaklıklar yeterince sağlam ya da yüksek olmayabiliyor. 

11- Sağlamlık

BGC Yunuseli Toki / Bursa, GEKADESIGN GEKADESIGN Modern Çocuk Odası
GEKADESIGN

BGC Yunuseli Toki / Bursa

GEKADESIGN

Güvenlik açısından çok önemli olan bir başka unsur da ranzanın sağlam bir iskelete sahip olması. Satın alacağınız ranza, eğer demonte bir ürünse mutlaka mağazada montajı yapılmış şekilde görüp yere sağlam basıp basmadığını, sarsıldığında sallanıp sallanmadığını, kısacası dayanıklı bir iskelete sahip olup olmadığını test etmelisiniz. 

12- Özel tasarım ranza

Özel Tasarım Ranza MOBİLYADA MODA Modern Çocuk Odası Ahşap Beyaz ranza,konsept ranza,çocuk ranzası,çocuk odası,genç odasi,genç ranzasi,özel tasarım çocuk odasi,özel üretim ranza,özel üretim ranza
MOBİLYADA MODA

Özel Tasarım Ranza

MOBİLYADA MODA

Güvenliği kesin olarak sağlamanın bir diğer yolu ise duvara ve yere sabitlenen bütünlüklü bir ranza tasarımı tercih etmek. Bu tür özel tasarım ranzalar odanın boyutuna ve ihtiyaçlarınıza göre gerekli ölçüler alınarak üretiliyor ve tamamen sabitlenerek odaya entegre ediliyor. Böylece hem güvenli, hem de ihtiyaç duyduğunuz işleve sahip bir ranza modeli kullanabiliyorsunuz. Bu örnek görselde de özel tasarım ile üretilmiş, alt katın bir bebek için tasarlandığı kapsamlı bir ranza tasarımı var. 

13- Tematik tasarımlar

Ebeveynler için güvenlik çok önemli. Ancak çocuklarınız için de eğlenceli modellere göz gezdirmeyi unutmayın! Çocuğunuzun kendi yatağını sevmesi ve benimsemesi, karakter gelişimi açısından oldukça önemli bir adım. Bu yüzden güvenli bir ranza alırken aynı zamanda onun sevebileceği bir model aramalısınız. Temalı ranza tasarımları bu konuda harikalar yaratıyor. Örneğin ağaç ev tasarımlı bu ranzaya hemen hemen her çocuk bayılacaktır!

14- Peki dezavantajlar neler?

Ranza avantajları oldukça çok olan bir mobilya türü. Alan tasarrufu sağlıyor ve kompakt bir işlevsellik sunuyor. Gelgelelim ranza dezavantajları olarak, alışverişten önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktaları da kaçırmayalım. Alçak bir tavan yüksekliğinde kullanıldığında üst katta yatacak olan çocuk için bunaltıcı ve hatta korkutucu bir deneyim yaratabilir. Ayrıca ranzaların yerini değiştirmek de çok zordur ve çocuk odasının şeklini değiştirmek istediğimizde ranza buna engel olabilir. 

15- Ranza fiyatları

Ranza fiyatları da ranza dezavantajları arasında sayılacak ekonomik bir faktör olabilir çünkü eğer gerçekten güvenli bir ranza satın almak istiyorsanız ucuz modellerden ve kalitesiz malzemeden kaçınmalısınız. Ranza fiyatları ortalama 2500 TL civarı, gelgelelim eğer sıradan olmayan, işlevli tasarıma sahip, güvenli bir ranza arıyorsanız bütçenizi biraz daha yükseltmenizi tavsiye ediyoruz. 

Ayrıca Küçük evlere kullanışlı çocuk odaları için 9 öneri başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu ranza modellerinden en çok hangisi ilginizi çekti?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!