Depolama Alanı için 13 Yaratıcı ve Modern Fikir

umit atdağ umit atdağ
Ev Tadilat işleri , Tadilat Şirketleri Tadilat Şirketleri Minimalist Çocuk Odası
Loading admin actions …

Evinizde en sık karşılaştığınız sorunlardan biri olan depolama alanı yetersizliğini çözebileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Oturma odası, salon, mutfak, kiler, yatak odası, genç odası, bebek odası gibi yaşam alanlarında atıl haldeki ölü alanları kullanabileceğiniz depolama alanı yöntemlerinin başında raf sistemleri geliyor. İster depo raf sistemi ister modern raf sistemleri kullanabilir ve daha fazla depolama alanı oluşturabilirsiniz. Boş alanların ölçülerine uygun olarak tedarik edeceğiniz raf sistemleri ile daha fazla depolama alanına sahip olabilirsiniz. Mutfak ve kiler gibi diğer yaşam alanlarından daha fazla araç ve gerecin bulunduğu yerlerde raf sistemlerinin dışında gizli depolama alanlarını tercih ederek bu sorunu minimalize edebilirsiniz. Gizli depolama alanları yapabilmek için profesyonel tasarımlar yapmanız gerekecek. Bunun için bu konularda üst düzey tecrübeye sahip dekoratörler ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Evde depo düzenleme konusunda her mobilyadan yararlanmanızı sağlayacak tasarımlar ile hem pratik bir yaşamınız olur hem de evinizde istediğinizden daha fazla depolama alanına sahip olursunuz.

Yatak odası ve giyinme odası gibi yaşam alanlarında kullanacağınız depo raf sistemi ile daha fazla eşyanızı profesyonel bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Yatak başlığını özel bir depo şeklinde tasarlayabilir, yatağın alt kısmını gizli çekmeceler ile depolama alanı haline getirebilirsiniz. Giyinme odası içerisinde yer alan dolaplar, oturma alanları, askılıklar sizler için ekstra depolama alanlarıdır. Ev depo sistemleri arasında yer alan elbise dolaplar, gardıroplar özel tasarımlara sahip olduklarında sizler için ideal depolama alanları olacaktır.

Salon ve oturma alanı gibi yaşam alanlarında ekstra depolama alanı oluşturmak için uygulayabileceğiniz yöntem sayısı daha fazladır. Özellikle dekorasyon içinde süs aksesuarlarını muhafaza edeceğiniz raf sistemleri ile depolama alanınızı genişletebilirsiniz. Televizyon ünitesi gibi eşyalarınızın tasarımını depolama alanına özel olarak yaptığınızda istediğiniz sonuçları elde etmiş olursunuz. Kapı kenarları, köşeler, baca kenarları, şömine etrafı gibi alanlar için özel tasarım raf sistemleri tercih ettiğinizde dekorasyona zarar vermeden ekstra depolama alanları elde edebilirsiniz.

Gizli çekmeceler

Evinizde depolama alanı ihtiyacınız varsa gizli alanları depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Gizli çekmeceler bu konuda en kolay yardımcınız olacaktır. İster raylı ister kapaklı çekmece modellerini tercih edin gizleyecek şekilde evinizde depolama alanı ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bir basamak altını, yatak altını veya mutfağınızda yer alan oturma alanının alt kısmını gizli bir çekmece olarak kullandığınızda evinizde istemediğiniz kadar depolama alanına sahip olacaksınız.

Basit şaraplık modelleri

Evinizde yer alan şaraplarınız için özel bir mahzen veya depolama alanınız yoksa çok basit tasarımlara sahip ekonomik bütçeli depolama alanı yapabilirsiniz. Depolayacağınız şarap sayısına bağlı olarak ölçüsü değişebilecek ahşap çıtaları duvara monte ederek şarapların geçebileceği kadar delikler açtığınızda istediğiniz kadar şarap şişesini estetik ve dekoratif bir şekilde muhafaza edebilisiniz.

Çamaşır makinesi dolabı

Evinizde daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyabileceğiniz gibi evinizde bulunan eşyaları gizlemek ve dekoratif olarak saklamak içinde özel tasarım depolama alanlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu alanların başında bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi gelmektedir. Bu cihazlar için mutfak dolabının bir bölmesi gibi veya lavabo dolabının bir bölmesi gibi tasarımlar yaparak dekoratif bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Merdiven altları

Dubleks evlerde tercih edebileceğiniz en ideal depolama alanı merdiven altlarıdır. Bu alanlarının tamamını çekmece şeklinde özel olarak dekore edebilir veya özel bir tasarım uygulayarak bu alanı bir depo olarak kullanabilirsiniz. Bu tercih ile hem merdiven altlarının oluşturduğu kötü görseli ortadan kaldırmış olursunuz hem de ekstra depolama ve muhafaza alanları elde etmiş olursunuz.

Yatak başlıkları

Yatak odasında elbise dolapları ve gardıropların dışında depolama alanlarına ihtiyaç duyuyorsanız yapmanız gereken özel tasarım yatak başlıkları tedarik etmektir. Yatağınızı duvardan 20 – 25 cm önde tasarladığınızda kalan alanların tamamını özel depolama alanları ve raf sistemleri olarak düşünebilirsiniz. Ayrıca eğer yatak odanızda yeriniz yoksa sadece yatak dışında kalan alanları özel raf sistemleri ile depolama alanlarına çevirebilirsiniz.

Genç odaları

Tüm yaşam alanlarında olduğu gibi genç odası ve çocuk odaları içinde özel tasarım fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Yatak alanlarını daha üst kotlarda tercih ederek alt kısımlarını çekmece alanları veya elbise dolabı şeklinde kullanabilir, çalışma masası için ideal alanlar haline getirebilirsiniz. Evinizde ekstra depolama alanları oluşturmak istediğinizde alternatif fikirler oluşturması için '' Evde ekstra depolama alanı oluşturmak için 11 harika fikir '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Çocuk odaları

Depolama alanlarına en fazla ihtiyaç duyduğunuz alan çocuk odalarıdır. Çocuk odaları hem çocukların yaşamları için gereken eşyalar hem de çocukların oyuncakları nedeni ile her zaman küçük ve dardır. Bu durumu dezavantaj yerine avantaja çevirmek için yapmanız gereken resimdeki gibi duvar depo rafları ve depolama kutucukları kullanabilirsiniz. Renkli kutular bir yandan fazla olan oyuncakları ve eşyaları depolamanıza yardımcı olurken bir yandan da renkli bir dekorasyon yapmanız için size yardımcı olacaktır. 

Köşe rafları

Evinizde hem dekorasyona yardımcı olması hem de daha fazla depolama alanı oluşturması için köşe raf sistemleri tercih edebilirsiniz. Köşe raf sistemleri metal veya ahşap olarak tercih edebileceğiniz sistemlerdir. İsterseniz dört isterseniz beş raf sistemi şeklinde tasarlayacağınız köşe raf sistemleri için raf ölçüleri zevkinize ve evinizin mimarisine göre seçilmelidir. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta köşe raf sistemlerini sadece depolama alanı gibi göstermemektir. Süs aksesuarları ile bu alanları daha modern hale getirebilirsiniz. 

Televizyon üniteleri

Evinizde gizli bir depolama alanı olan ve aynı zamanda bir eşya olarak kullanabileceğiniz televizyon üniteleri sizlere kolaylık sağlıyor. Televizyon ünitelerinin alt kısımlarını birer depo alanı olarak kullanabilir, üst kısımlarını raf sistemleri ile donatarak muhteşem bir süs alanı olarak kullanabilirsiniz. Evinizde salon ölçülerinize göre tercih edeceğiniz televizyon üniteleri ile ekstra depolama alanı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. 

Modern raf sistemleri

Evinizde kullanacağınız modern raf sistemleri hem özel aksesuarları sergileme alanı hem de ihtiyacınız olan depolama alanlarıdır. Genişliği ve uzunluğu evinizin mimari yapısına ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenecek olan raf sistemleri ile bir yandan muhteşem dekorasyonlara imza atabilir bir yandan da depo ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Ahşap mutfak rafları

Our Industrial Showroom homify Endüstriyel Mutfak
homify

Our Industrial Showroom

homify

Mutfağınızı daha doğal gösterecek ve mutfak depolama alanı ihtiyaçlarınızı ortadan kaldıracak olan ahşap mutfak rafları oldukça ekonomiktir. Mutfağınızın renkleri ile uyumlu renklere boyayabileceğiniz rafları ister askılık olarak ister düz raf sistemleri olarak kullanabilirsiniz. Görsel olarak mutfağa değer katacak olan bu raf sistemlerini istediğiniz genişliklerde tercih edebilirsiniz. Küçük mutfaklar için hayat kurtarıcı role sahip olan bu raf sistemleri ekonomik dekorasyonlar için vazgeçilmezdir

Gizli Mutfaklar

Pop-up kitchen PIA - Wood (KL 257S NDET) Dizzconcept MutfakDolap & Raflar
Dizzconcept

Pop-up kitchen PIA – Wood (KL 257S NDET)

Dizzconcept

Mutfağınızı daha kullanışı hale getirmek ve aynı zamanda ekstra depolama alanına sahip olmak için bu tasarımı tercih edebilirsiniz. Ayrıca oturma odası içinde açık mutfak olarak da minimal tasarımı tercih etmek size avantaj sağlar. 

Duvardan duvara dolaplar

Yatak Odası Uygulamalarımız, Akdeniz Dekorasyon Akdeniz Dekorasyon Modern Yatak Odası
Akdeniz Dekorasyon

Yatak Odası Uygulamalarımız

Akdeniz Dekorasyon

Yatak odanıza dolap yaptıracağınız zaman duvardan duvara bir model tercih edebilirsiniz. Böylece daha fazla depolama alanına sahip olmuş olursunuz. Ayrıca tavana kadar yapacağınız bri dolap yatak ve yorganlar içinde depolama alanı oluşturacaktır. 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!