2022 Ev Dekorasyon Trendleri: Duyarlı, Huzurlu ve Karakteristik Yaşam Alanları

Homify TR Homify TR
Aslı& Şamil Keser konut , Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Zaman ilerlerken dünyada gelişen olaylar doğrultusunda gelişen gündemler, iklim, teknolojik değişimler gibi faktörler toplumların ve insanların estetik anlayışlarını ve yaşam alışkanlıklarını değiştiriyor. İşte giyimden saç stiline, mimariden iç tasarıma pek çok alanda her yıl ortaya çıkan trendler de bu şekilde şekilleniyor. 

Modada ya da dekorasyonda trendleri takip etmek yalnızca mevcut estetik anlayışına uyum göstermek değil, aynı zamanda çağın ve zamanın gündemini de takip etmek ve yaşantımıza ona uygun dokunuşlar yapmak anlamına da geliyor. Özellikle mimari ve iç tasarım söz konusu olduğunda, her yıl global çapta yaygınlaşan trendlerin yaşam kalitesini arttırmak ve daha konforlu yaşam alanları yaratmak için oldukça önemli birer anahtar olduklarını söyleyebiliriz. Örneğin bu sene, yıl boyunca karşımıza çıkacak dekorasyon trendlerin çoğunlukla çevresel yıkıma dur deme ve doğayla barışma temasıyla şekillendiğini görebiliyoruz. Bu senenin trendleri şekillenirken öne çıkan bir başka tema da, geçtiğimiz dönemlerde pandemi dolayısıyla evlerimizde geçirdiğimiz zamandan çıkarılan sonuçlarla yaşam alanlarımızı çok daha konforlu birer yuva haline getirmek üzerine. 

Siz de 2022’nin yeni dekorasyon trendleri ile evinizde küçük ya da büyük dokunuşlarla değişiklikler yapmak ister misiniz? O halde bu yıl boyunca dünyayı saracak olan ev dekorasyon trendleri listemize göz gezdirmeden geçmeyin! 

1- Eskiye dönüş, doğayla barış

Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım, Evinin Ustası Evinin Ustası Kırsal Oturma Odası
Evinin Ustası

Bu Benim Tarzım Diyebilcekmisiniz Hadi Bakalım

Evinin Ustası

Hem dünyayı saran ve sarsan pandemi süreci, hem de Türkiye’de de maalesef acısını yaşadığımız doğal afetlerin artması ile artık tüketim alışkanlıkları ve bu alışkanlıkların çevreye verdiği zarara geçmişe göre çok daha yoğun şekilde odaklanılıyor. Bunun bir sonucu olarak da, son yıllarda zaten yükselen bir trend haline gelen vintage ve retro dekorasyonların bu yıl zirveye çıktığına tanık olacağız. Artık sıfır mobilyalar yerine ikinci el mobilyalar çok daha cazip! Ayrıca eskiyen mobilyalarımızı atmak yerine ileri dönüşüm fikirleri ile yeniden değerlendirmek de en çok öne çıkan ev dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor. 

- İkinci el mobilyalar

İkinci el eşya ve mobilya kullanımı sadece verimli ve sürdürülebilir bir seçenek değil, aynı zamanda estetik olarak da mekana benzersiz bir kişilik katan stiller yaratıyor. Eski bir mobilya, doğru dekorasyonla bir araya geldiğinde geçmişten gelen tarih estetik olarak da odaya yansır. Üstelik fabrikasyon mobilyalarda olduğu gibi birbirine benzeyen yaşam alanlarına değil, tek tek benzersiz ve sizi yansıtan evlere sahip olursunuz. 

2- Doğal malzemeler ön planda

Özellikle 2022 salon dekorasyon trendleri arasında en öne çıkanlardan biri de doğal malzemeler. Bu yıl, hızla değişen moda anlayışına karşı duran ve zamanın ötesine geçmiş, uzun ömürlülüğü hedef alan bir tarz şekilleniyor. Uzun ömürlü, geçmişten bugüne estetik olarak güzelliğini hiç yitirmemiş ve aynı zamanda evimize doğallık getiren malzemeler modern, etkileyici, dingin ve huzurlu yaşam alanları ortaya çıkarıyor. Bu bağlamda da tabii ki ahşap, taş, mermer ve cam gibi malzemer öne çıkıyor. 

3- Ferah ve açık alanlar

Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi, Mandalin Dizayn Mandalin Dizayn Minimalist Oturma Odası
Mandalin Dizayn

Nişantaşı Kıvanç Sokak 2+1 Daire Projesi

Mandalin Dizayn

Minimalizm de son yıllarda tüm dünyada öne çıkan dekorasyon tarzlarından biriydi. Ancak pandemi sürecinde evlerimizde çokça zaman geçirdikten sonra 2022 yılında çok daha etkili şekilde popülerleşeceğini söyleyebiliriz. Çünkü evlerimizin artık bizim yegane sığınaklarımız olduğunu çok daha iyi anladık ve evlerde daha çok zaman geçirdiğimizde günlük aktiviteler için yer açma, evin her alanını aktif olarak daha çok kullanabilme ihtiyacımız olduğunu gördük. Alan yaratmaya ek olarak, daha açık ve düzenli yaşam alanlarının stresi azaltmaya yardımcı olduğunu biliyoruz. 

- Sıcak bir minimalizm

Gelgelelim minimalizm denildiğinde aklınıza soğuk bir boşluk geliyorsa fikrinizi değiştirebilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda aşırı minimalizm olarak da tanımlayabileceğimiz, olabildiğince az eşyalı, süsleme ve aksesuarlara yer vermeyen, doğrudan fonksiyona odaklanan ve renk kullanımının bile son derece minimal olduğu dekorasyonların da yaygınlaştığı doğru. Ancak bugün geldiğimiz noktada yakınlık ve sıcaklık hislerine de evlerimizde oldukça ihtiyacımız var. Haliyle bu yıl minimalizm popülerleşirken aynı zamanda daha samimi ve daha sıcak bir modern stille harmanlanacak diyebiliriz. 

4- Siyah vurgular

Aslı& Şamil Keser konut , Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Yatak Odası
Bilgece Tasarım

Aslı& Şamil Keser konut

Bilgece Tasarım

Mobilya, aksesuar ve tasarım ögelerinde siyah vurgular sene boyunca devam edecek popüler yeni dekorasyon trendleri arasında yer alıyor. Siyah dokunuşlar, özellikle minimalist tarza sahip olan alanlarda sert bir minimalizm yerine modern ve derinlikli yaşam alanları yaratmak için harika bir yol. Eğer evinizi sıfırdan dizayn edecekseniz, duvarlar için boya renkleri tercih ederken ya da oturma odasındaki oturma grubunun renk tonlarını seçerken nötr tonları tercih edip kontrast için siyah vurgular kullanabilirsiniz. Aksesuarlar veya mobilyaların bir parçalarında görünen siyah vurgular yaşam alanlarına oldukça sofistike bir derinlik katacaktır. Konsollar, dolaplar gibi mevcut mobilyalardaki tutacakları siyah tutacaklar ile değiştirmek bile oldukça dikkat çekici bir kontrast ortaya koymaya yetebilir. 

5- Doğal aydınlatma

Ethnic House Derya Bilgen Rustik Oturma Odası
Derya Bilgen

Ethnic House

Derya Bilgen

Tıpkı iç dekorasyonlardaki değişimler gibi, belirli ihtiyaçlar doğrultusunda her yıl bazı mimari trendler de şekilleniyor ve böylece emlak sektöründe de bu belirli özelliklere sahip olan evler değer kazanıyor. Bu açıdan, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gün ışığına ve manzaraya erişimi olan çok işlevli yaşam alanlarının apartman dairelerinin en çok aranan özelliği olduğunu söyleyebiliriz. 

- Geniş pencereler

Konut İç Mimari Dekorasyon Projesi, Portakal mimarlik Portakal mimarlik İç Dekorasyon
Portakal mimarlik

Konut İç Mimari Dekorasyon Projesi

Portakal mimarlik

Bugünlerde evde ne kadar zaman geçirdiğimiz göz önüne alındığında, büyük pencereler ve yüksek tavanlar da aynı şekilde kritik öneme sahip. Manzara ve gün ışığının stres giderici ve yaşam enerjisini arttıran özelliği, bu iki faktörün modasının hiçbir zaman geçmeyeceğinin de garantisi. 

6- Dokulu kumaşlar

​Mutluluğa uyanan evler için…, HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

​Mutluluğa uyanan evler için…

HannaHome Dekorasyon

Kadife, şerpa ve buklet gibi dokulu ve konfor hissi veren dokulu kumaşlar 2022’de tekstil ürünlerinin ve mobilya döşemelerinin yıldızı olacak. Evlerimizde konfor, huzur ve mutluluk aradığımız bir dönemde bunu sağlamanın en önemli yollarından biri de dokunma duyumuz. Dokunduğumuzda rahat hissettiren bu tür dokulu kumaşlar insana yalnızca kendini harika hissettirmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça şık ve lüks de görünüyorlar. 

7- Çok yönlü alan planları

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Çalışma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Yine pandemi sürecinde anladık ki evlerimiz aslında pek çok farklı amaca uygun şekilde kullanılabilecek alanlara sahip olması gerekiyor. Bu yüzden de bir alanın farklı etkinlik ve işlevler için dönüştürülebildiği ve şekillendirilebildiği çok yönlü tasarımlar her geçen gün daha da öne çıkıyor ve yaygınlaşıyor. Yatak odalarına ya da salınlara bir çalışma masası yerleştirme, aynı zamanda yemek masasına dönüşebilen mutfak tezgahları, çocuklar için hem oyun alanı hem de uyuma alanı sağlayan mobilyalar bu çok yönlülüğün birkaç örneği.

8- Yeryüzünün renkleri

Ada Kilim, Studio Kali Studio Kali Duvar & ZeminHalı & Kilimler Yün
Studio Kali

Ada Kilim

Studio Kali

Okaliptüs ve zeytin yeşillerinden koyu sarı ve killi kahve tonlarına kadar 2022 renk trendleri de doğaya yakın olma ihtiyacımızı yansıtıyor. Doğal kahverengi tonları bu yıl diğer yeryüzü renkleri ile sık sık bir araya gelecek. Vintage görünümü de destekleyen koyu renk ahşaplar, doğada karşımıza çıkan her yumuşak renkle mükemmel bir uyum yakalıyor. Parlak mavi, kırmızı, neon sarı gibi daha cesur renklerse bu sene daha nadir karşılaşacağımız renkleri oluşturuyor. 

9- Daha fazla ev bitkisi!

İç mekan bitkileri bir odayı sadece güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda stresi önlemeye yardımcı olur ve çok daha sağlıklı bir hava yaratırlar. Doğallığa dönüş ve evlerimizi stresten arındırdığımız alanlara dönüştürme temalarını göz önünde bulundurursanız, canlı bitkilerin bu yıl da popülerliklerini neden arttırdığını anlayabilirsiniz. 2022 salon dekorasyon trendleri söz konusu olduğunda profesyonel dekoratörlerin ilk tavsiyesi bu yüzden canlı bitkileri tasarıma dahil etmek oluyor.

10- Çevre dostu bir ev

ahşap oturma saloni, Artec Mimarlık Artec Mimarlık Klasik Oturma Odası
Artec Mimarlık

ahşap oturma saloni

Artec Mimarlık

Sürdürülebilirlik ve tasarımda doğa dostu bir yaklaşım bu yılın en öne çıkan trendlerinden biri ama bir yıllık değil oldukça uzun süreler boyunca kalıcı bir trend olduğuna emin olabilirsiniz. 

Çevre dostu bir ev için:

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım
  • Cihazlar: Isıtma ve aydınlatma ihtiyacını azaltan enerji açısından verimli tasarımlara sahip cihazları satın almayı tercih edin.
  • Malzemeler: Geri dönüştürülmüş veya sertifikalı sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen çevre dostu malzemeleri seçin. Bu kategori geri dönüştürülmüş ahşap, biyo-cam, geri dönüştürülmüş metal ve jüt gibi malzemeleri içeren oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip.
  • Ekolojik ayak izinizi en aza indirebilmek için toksik olmayan, doğal, organik deterjan, boya vs gibi ürünleri kullanın. 

Kendi enerjisini kendisi üreten 9 çevre dostu ev modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu yılın dekorasyon trendlerini nasıl buluyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!