İkinci El Mobilya Kullanabileceğiniz 13 Dekorasyon Fikri

umit atdağ umit atdağ
London Apartment, Jana Hatilova Interior Design Jana Hatilova Interior Design Minimalist Oturma Odası
Loading admin actions …

Ev hayatımızda, iş yerimizde yaşantımızı canlı bir döngü içinde tutan en önemli araçlar mobilyalardır. Bu nedenle evinizde ve iş yerinizde yer alacak olan mobilyalar özenle seçilmeli, dikkatli bir şekilde dekorasyon içinde değerlendirilmelidir. Her birey her ev hanımı evini dekore ederken yeni mobilyalar almayı arzular. Ancak herkes bütçelerine göre mobilya seçimi yapmalıdır. Bütçenizi aşmadan mobilya seçmek ve evinizi dekore etmek için tercih edebileceğiniz alternatif bir yöntem olan ikinci el mobilya sektörü oldukça canlı bir sektör haline gelmiştir. İkinci el mobilya kullanımı çok yaygın bir tercih olmakla birlikte günümüzde her evde bu düşüncenin uygulandığını görebilirsiniz. İkinci el mobilya denildiğinde aklınıza kullanım ömrü bitmiş, artık kullanılamaz olan eşyalar gelmemelidir. Mobilyalarını yeni alan birinin başka bir eve taşınması durumunda kullanamadığı mobilyalar, mobilya satıcılarının satamadığı ve depolarında bekletmek istemediği mobilyaların yanı sıra az kullanılmış kaliteli mobilyalar ikinci el mobilya olarak kullanılmaktadır.

Peki ikinci el mobilya alınır mı, almak istediğinizde nelere dikkat etmelisiniz. Bu sorular, ikinci el mobilya kullanmak konusunda kararsız kalan herkesin kafasında yer edinmiştir. Öncelikle ikinci el tüm eşyalar için güvenilir satıcılar ile alış veriş yapmak gereklidir. Eğer mobilyayı doğru kişilerden satın alırsanız fiyat ve performans açısından aklınızda soru işareti kalmaz. Ancak bilmediğiniz ve güvenmediğiniz satıcılar ile iş yaptığınızda çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz. Dekorasyon içinde ikinci el mobilya kullanım fikirleri dekoratörler ve iç mimarlar tarafından özellikle vintage dekorasyonlar yaparken tercih edilmektedir. Eskitilmiş mobilyalar yerine gerçekten temiz ve titiz bir şekilde kullanılmış olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan konu mobilyaların gerçekten temiz kullanılmış olup olmadığıdır. Ayrıca ikinci el mobilyaları sahibinden satın alacaksanız kullanım sırasında mobilyayı görmek size fikir verecektir.

İkinci el mobilya tercih edecekseniz bu alanda tecrübeli ve güvenilir kişiler ile çalışmalısınız. Salon veya yatak odası dekorasyonu kadar köy evi ve çiftlik evi gibi kırsal kesimlerde yer alan evler içinde ikinci el mobilyalar doğru tercihler olacaktır. Ayrıca mobilyayı kullanacağınız alanın genişliği ve bütçenizde bu alanda ön plana çıkan kriterlerdir. Mutfak dekorasyonlarında doğallığı ve bahar esintilerini hissetmek istiyorsanız kullanılmış ahşap mobilyalar bu konuda ideal tercihler olacaktır. Aynı zamanda aydınlatma aksesuarları da bu alanda tercih edilebilecek ikinci el mobilya örnekleridir. İkinci el abajurlar, lambalar, gazlı fenerler tüm dekorasyonlar için birer otantik aksesuar olabilir. Bu objeleri evinizin dilediğiniz bir noktasında kullanabilir ve dekorasyona bir zarafet kazandırabilirsiniz.


Yemek masaları

Evinizde kullanacağınız yemek masası için ikinci el mobilya tercihi eviniz çok farklı bir hava katacaktır. Kullanılmış ve eskimiş bir görüntüye sahip olan yemek masası ve ahşap sandalyeler hem salonunuza hem de mutfağınıza çok zarif bir görünüm kazandıracaktır. Dilerseniz klasik bir yemek masası için ikinci el modern sandalye modelleri de tercih ederek klasik ile moderni aynı potada kombinlemiş olursunuz.

Yuvarlak masalar

Klasik yemek masaları gibi eski dönem modası olarak kullanılan yuvarlak masaları da evinizde tercih edebilirsiniz. Evinizde yemek odası için yeterince yeriniz yoksa veya salon ve oturma odası gibi odalarda yemek masası koyacak yeriniz yoksa yuvarlak masaları tercih ederek yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. İkinci el bir yemek masası sizi maziye götürecektir. Yemek masasını ikinci el masa olarak tercih edecekseniz '' ​İkinci el eşya satın alırken dikkat edilmesi gereken 8 nokta '' yazımıza göz atabilirsiniz.

Az kullanılmış mobilyalar

Evinizde kullanacağınız ikinci el eşyaların az kullanılmış olması veya kullanım ömrünün yarısını tamamlamamış olması çok önemlidir. Az kullanılmış olan mobilyalar her zaman estetik yüzeylerini korudukları için dekorasyon içinde çok zarif görünürler. Bu nedenle tercih edeceğiniz mobilyaları seçerken kullanım ömrülerine özen göstermelisiniz.

Bambular

Eğer evinizde doğal aksesuarlar olarak bambular kullanacaksanız kullanılmış bambuları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bambular, su kamışları olarak bilinen ve uzun, dayanıklı bitkilerdir. Bu nedenle ne kadar kullanılırsa kullanılsın evinizde bambudan yapılmış eşyaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İster süs eşyası olsun ister mobilya olsun ikinci el olarak bambudan yapılmış olan her eşyayı kullanabilirsiniz.

Sade mobilyalar

İkinci el olarak kullanmak istediğiniz mobilyaları daha fonksiyonel olarak değerlendirmek için izleyebileceğiniz iki yöntem var. Bu yöntemlerden birincisi satın aldığınız ikinci el eşyaların kumaşlarını değiştirmek veya ahşap yüzeyleri zımpara yapıp boyamak. Tercih edebileceğiniz ikinci yöntem ise ikinci el eşyalar basit dokunuşlar ile farklı mobilyalara dönüştürmek. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin eviniz daha şık görünecektir.

Tekstil ürünleri

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ, As Tasarım - Mimarlık As Tasarım - Mimarlık Modern Yatak Odası
As Tasarım – Mimarlık

C.A.ŞEKERCİ ALSANCAK EVİ

As Tasarım - Mimarlık

İkinci el eşya olarak kullanabileceğiniz eşyalardan biri de tekstil ürünleridir. Yatak örtüleri, koltuk örtüleri, perdeler gibi tekstil ürünlerini dilerseniz ikinci el olarak satın alabilir veya dostlarınızın kullanmadığı eşyalar olarak alıp evinizde değerlendirebilirsiniz. Burada önemli olan bu eşyaların renk solması gibi problemlere maruz kalmamış olmasıdır.

Sehpalar ve orta masalar

Sandymount Cottage, Divine Design Divine Design Modern Oturma Odası
Divine Design

Sandymount Cottage

Divine Design

Her salonda ve oturma odasında yer alan ve evlerin vazgeçilmezi olan orta sehpalar ve masaları ikinci el mobilya olarak tercih edebilirsiniz. Bu durum size iki şekilde avantaj sağlar. Birinci avantaj istediğiniz orta masa ile evinizi farklı şekillerde dekore ederek evinize fonksiyonellik kazandırmış olmak ikinci avantaj ise düşük maliyetli mobilyalar ile evinizi ekonomik bir şekilde dekore etmektir. Ayrıca kullanılmayan mobilyaları değerlendirerek geri dönüşüme kazandırmış olmak da sağlayacağınız avantajlardan biridir

Yatak başlıkları ve yataklar

Evinizde tüm eşyaları ve mobilyaları ikinci el olarak tercih edebilirsiniz. Özellikle az kullanılan eşyaların başında gelen yatak başlıkları ve yataklar gibi ana mobilyaları daha ekonomik tercihler olarak ikinci el olarak düşünebilirsiniz. Bu sayede bütçenizi farklı bir alanda daha ekonomik bir şekilde değerlendirebilir, yatak odanız için daha ekonomik bir dekorasyon yapmış olursunuz.

Sarkıt lambalar

Evinize, mutfağınıza veya yemek odanıza otantik bir hava vermek istediğinizde sarkıt lambalar tercih edebilirsiniz. Eskitme bir lamba satın almak istediğinizde yüksek maliyetler ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kullanılmış, ikinci el bir sarkıt lamba tercih ederek ekonomik bir şekilde bu sorunu çözebilirsiniz.

Kitaplıklar

Çocuk odaları, genç odaları ve çalışma odalarında yer alan kitaplıkları ikinci el mobilyalar olarak tercih edebilirsiniz. Farklı tasarımlarda üretilen kitaplıkları ikinci el olarak satın alarak çocuklarınızın hayal ettiği odalara sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ekonomik ve fonksiyonel tasarımlar ikinci el kitaplıklar tercih edebilir veya dostlarınızın kullanmadığı kitaplıkları ve rafları da kullanabilirsiniz.

Beşik ve salıncaklar

Hepimizin çocukluğunda çok eğlendiği salıncaklar günümüzde balkonlarımızı süslemektedir. Eviniz için bir salıncak satın almak istediğinizde yüksek fiyatlardan dolayı vazgeçebilirsiniz. Bu nedenle ikinci el bir salıncak satın almak size avantaj sağlar. Ayrıca yeni ve modern salıncaklar sizi çocukluğunuzdaki gibi mutlu etmeyebilir. Bu durumda eski ve kullanılmış bir salıncak satın almak size avantaj sağlayacaktır.

Duvar kaplamaları

Mutfak ve çalışma odası gibi yaşam alanlarında duvar kaplama malzemesi olarak kullanılmış malzemeleri tercih edebilir, mutfağınızda vintage ve klasik bir dekorasyon yapabilirsiniz. Aynı zamanda yemek masası ve sandalye seçimini de kullanılmış mobilyalardan seçerek bir bütünlük sağlamış olursunuz.

Banyo malzemeleri

Banyonuzu dekore ederken ekonomik bir dekorasyon yapmak istediğinizde ikinci el mobilyalar kullanabilirsiniz. Lavabolar, küvetler, kirli sepetleri, petekler için ikinci el mobilya seçimi yapmak akıllıca olacaktır.

Bu bilgileri beğendiniz mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!