Küçük Banyolarda Uygulayabileceğiniz 16 Fonksiyonel Tasarım

umit atdağ umit atdağ
Chalet DAG, Chevallier Architectes Chevallier Architectes Modern Banyo
Loading admin actions …

Banyolar, kullanım amaçları bakımında evlerde en az hacme sahip olan yaşam alanlarıdır. Bu nedenle banyoları dekore ederken klasik dekorasyon fikirleri dışında küçük banyo fikirleri doğrultusunda dekorasyon yaparız. Banyoda geçirilen zamanları göz önüne aldığınızda banyoların küçük olmasının doğal olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yaşam alanları olarak kullanılan evler için ayrılan alanlar giderek küçüldüğü için banyo ve tuvalet gibi yaşam alanları da daha küçük alanlara dekore edilmektedir. Banyoları dekore ederken hem geniş gösterecek hem de ferah ve rahat bir dekorasyon fikrini tercih etmelisiniz. Profesyonel dekoratörler ve banyo tasarımcıları küçük alanda banyo tasarımları konusunda çok tecrübeli olduklarından küçük banyoları profesyonel olarak dekore ediyorlar. Yapmanız gereken profesyonel bir banyo tasarımcıları ile iletişime geçmek ve az zaman geçirdiğiniz banyoları mükemmel bir şekilde dekore etmek.

Her ev hanımı banyosunun mükemmel olduğu kadar ferah, havadar, geniş, pratik kullanıma sahip olmasını ister. Bu nedenle farklı banyo fikirlerini kendi banyosunda uygular. Küçük alanda banyo yapımı hem beceri isteyen hem de profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Banyonuzun alanı ne kadar küçük olursa olsun her zaman geniş ve ferah bir banyo sahibi olabilirsiniz. Aydınlatma hileleri kullanarak banyonuzun aydınlık ve ışıl ışıl olmasını sağlayabilir, fonksiyonel tasarımlar ile banyonuzun daha geniş alanlara sahip olmasın katkı sunabilir, profesyonel yerleşim planları ile banyonuzun evinizin en pratik yaşam alanı haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Küçük banyo dekorasyonları için en sık başvurulan yöntem aydınlatma hileleridir. Profesyonel aydınlatma sistemleri dışında küçük alanların daha fazla gün ışığı almasını sağlayacak aydınlatma sistemleri tercih edilebilir. Ayrıca banyo alanına göre mobilya tasarımı yaprak daha geniş hareket alanları sağlayabilirsiniz. Niş alanlar ve fonksiyonel mobilyalarda küçük banyo dekorasyonları için vazgeçilmezler arasında yer alır. Eğer banyonu çatı katındaysa tavan ışıklıkları yaparak daha aydınlık ve daha ferah banyolar dekore edebilirsiniz.

 


Ayna kullanımı

Küçük banyo dekorasyonlarında mutlaka kullanmanız gereken aksesuar aynalardır. İster yuvarlar ister tarzınıza özgü bir forma sahip ayna kullanarak banyonuzu daha zevkli bir hava kazandırabilirsiniz. Küçük banyo dekorasyonlarında aksesuar kullanımı ile ilgili fikir edinmek için '' Küçük banyolarda kopya çekebileceğiniz 10 fikir ''yazımıza göz atabilirsiniz.

Alana özgü tasarımlar

Banyolar her zaman klasik alanlara veya standart ölçülere göre tasarlanmaz. Evin durumuna ve geometrik yapısına göre alana özgü tasarımlar yapılması gerekebilir. Bu tür durumlarda resimdeki gibi maksimum alan faydası sağlayacak tasarımlar yapabilir, özel tasarımlı mobilyalar ile banyonuzu daha geniş ve daha fonksiyonel olacak şekilde dekore edebilirsiniz.

Fonksiyonel mobilyalar

Küçük banyo dekorasyonlarında hayati öneme sahip olan mobilyaları fonksiyonel br şekilde tasarladığınızda resimdeki gibi kullanışlı ve banyonuzu rahatlatan bir tasarıma imza atabilirsiniz Bu tercih ile banyonuzda hem daha fazla eşya muhafaza edebilir hem de banyonuzu daraltmadan kullanabilirsiniz.

Doğru tercihler

Küçük banyolar için doğru yerleşim planları ve doğru mobilya tercihler çok önemlidir. Doğru seçimler yapmadığınızda banyonuzu daha daralmış bir forma sokabilirsiniz. Bu nedenle daha minimalist ve daha basit mobilyalar seçerek banyonuzu daha geniş bir banyo haline getirebilirsiniz. Resimdeki gibi sade ve basit mobilyalar tercih ettiğinizde banyonuz evinizin en ferah ve en renkli yaşam alanı haline gelecektir.

Çatı ışıklıkları

Banyolar için zemin katlarda veya birinci katlarda ideal alanlar bulunamadığında alternatif çözüm olarak çatı katları tercih edilmektedir. Çatı katı banyo dekorasyonlarında eğer küçük bir banyonuz varsa çatı ışıklıkları bu konuda banyonuzun daha aydınlık ve ışıl ışıl olmasını sağlar. Işıklıklar; istenilen ölçülerde tasarlanabilen ve uygulanabilen aydınlatmalar olduğundan dilediğiniz gibi tercih edebilirsiniz.

Fonksiyonel duşlar

Eğer banyonuz çatı katındaysa uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de küçük bir küvet ve duş tasarımı yapmaktır. Dış alanı olarak kullanacağınız alana dekoratif bir küvet yerleştirdiğinizde hem küçük banyo alanını şık bir şekilde dekore etmiş olursunuz hem de görsel olarak göze hitap eden, kullanışlı ve pratik yaşam imkanı sağlayan bir banyoya sahip olmuş olursunuz.

Duvar rafları

Küçük banyo alanlarından maksimum fayda sağlamak istiyorsanız profesyonel tasarımlara sahip duvar rafları tercih edebilirsiniz. Yaşam tarzınızı yansıtan ve aynı zamanda banyo içinde hem eşya muhafaza alanı sağlayan hem de dekorasyona katkı sağlayan cam raflar ile küçük banyolarınızı daha geniş ve daha fonksiyonel yaşam alanları haline getirebilirsiniz.

Dekoratif nişler

Banyo alanınız küçükse ve istediğiniz mobilyaları banyonuzda kullanamıyorsanız yapmanız gereken özel nişler yapmak ve banyo içinde fonksiyonel kullanım alanları oluşturmak. Bunun için resimdeki gibi duvar nişleri yapmanız yeterli. Duş aksesuarlarını muhafaza edeceğiniz kaydırmaz niş alanlarının yanı sıra havlı ve diğer tekstil ürünlerin muhafaza edeceğiniz aydınlatması yapılmış niş alanları ile harika işlere imza atabilirsiniz.

Lavabo tezgahları

Girl and the cat, BLACKHAUS BLACKHAUS Modern Banyo Tuğla Beyaz
BLACKHAUS

Girl and the cat

BLACKHAUS

Küçük banyolarda kullanabileceğiniz lavabo dolapları fonksiyonel olduğunda banyonuzun pratik bir yaşam alanı olması işten bile değil. Havlularınız için özel muhafaza alanına sahip lavabo dolapları tercih edebileceğiniz gibi raf sistemi şeklinde de tercih edebilirsiniz. Metal ayaklar üzerine ahşap raflar tercih ettiğinizde dekoratif bir banyo yapmış olursunuz.

Duş kabinleri

Küçük banyo dekorasyonlarında duşa kabin yaptırmak istediğinizde banyonuzun ölçüleri hayati öneme sahiptir. Banyonuzun içini daraltmayacak şekilde bir duşa kabin tercih ederek hem banyonuzun sürekli ıslak olmasını önlemiş olursunuz hem de görsel açıdan insanı boğmayacak kasvetli olmayan bir banyo dekore etmiş olursunuz. Kullanacağınız mobilyalar da orantılı ölçülere sahip olmalıdır.

Asılabilir raflar

Banyonuzu dekore ederken niş alanlar yapabileceğiniz gibi niş alanlar ile aynı özelliklere sahip asılabilir raflar tercih edebilirsiniz. Ahşap malzeme kullanarak elde edebileceğiniz bu rafları dilerseniz hazır olarak da satın alabilirsiniz. Ahşap rafları istediğiniz renklere boyayabileceğinizi de unutmayın. Bu sayede banyonuzu dilediğiniz renklere boyayabilir ve renk bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

Duvar fayansları

Banyolarda nemi ve su sızmasını önleyen yegane unsurlar fayanslardır. Fayansları seçerken banyonuzu daraltmayacak ölçülerde olmasına, ışıltısı ile banyonuzun aydınlık olmasına katkı sağlamasına dikkat etmelisiniz. Açık renkli fayanslar ve yüzey ışıltıları her zaman size avantaj sağlayacaktır.

Armatürler

Banyonuzda kullanacağınız armatürlerin ışıltılı yüzeylere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız armatürler hem banyonuzu daraltmamalı hem de yüzey estetiği ile küçük bir banyo içinde ışıl ışıl olmalıdır.

Çamaşır dolapları

Banyolarda yer alan çamaşır makinelerini kamufle etmek ve aynı zamanda makinenin kapladığı alanı görsel olarak daha dekoratif hale getirmek için çamaşır makinesi dolapları tercih etmelisiniz. Böylece dikey olarak işgal edilmiş olan atıl alanları dekorasyon içinde kullanmış olursunuz. Ayrıca çamaşır makinesi üzerinde kalan alanları kirli çamaşır dolabı olarak da kullanabilirsiniz.

Oval küvetler

Küçük banyolarda duşa kabin yerine küvet tercih ettiğinizde banyonuz daha dekoratif ve daha özel görünecektir. Küvetler hem kullanım fonksiyonları hem de görselliği ile her zaman ön plandadır. ÇAtı katı gibi alanlarda veya küçük banyolarda dekoratif bir küvet tercihi her zaman size avanta sağlayacaktır.

Koyu renkler

Küçük banyoları daha aydınlık göstermek için her zaman açık ve ferah renkler tercih edilse de karakteri olan banyolar elde etmek ve yaşam tarzınıza göre dizayn etmek için koyu renkli banyolarda düşünebilirsiniz. Koyu renkli banyo dekorasyonları için koyu renkli fayanslar tercih edebilir, siyah tonlara boyanmış ahşaplar düşünebilir veya duvar kaplama malzemeleri ile birlikte koyu renkli aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Zıt renklerin zarafetini banyonuzda kullanabilir görsel olarak üst düzey bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Bu bilgileri kullandınız mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!