Göz Kamaştırıcı Koltuk Takımları İçin 14 Modern Örnek

umit atdağ umit atdağ
M.S. Evi, Püff Noktası Püff Noktası İç Dekorasyon
Loading admin actions …

Evimizde her zaman en fazla kullandığımız, en fazla zaman geçirdiğimiz yaşam alanları salonlar ve oturma odaları olmuştur. Misafirlerimizi ağırladığımız, dostlarımızla, çocuklarımızla keyifli vakitler geçirdiğimiz ve misafirlerimize karşı bizi temsil eden yaşam alanları olan salonları dekore ederken bir çok detaya azami dikkat etmek zorundayız. Salona göre koltuk seçimi başta olmak üzere oturma grupları seçimi, tv ünitesi seçimi, dekorasyon içinde yer alan aksesuarların yerleştirilmesi gibi birçok konu salonunuzun hayal ettiğiniz kadar güzel olmasını sağlar. Salonun ve oturma odası dekorasyonlarının en temel mobilyaları olan koltuklar için alternatifiniz daha fazladır. Oturma grupları, üçlü koltuklar, koltuk takımları, L koltuklar, berjerler, kanepeler gibi çok farklı mobilyalar salonlar ve oturma odaları için tercih edilebilir. İç mimarlar, oturma odası dekorasyonları için odanın geometrik yapısı ve dekorasyon tarzına göre her birini ayrı ayrı kullanabildikleri gibi hepsini bir dekorasyon içinde de kullanmaktadır.


Eğer evinizde modern ve geleneksel sentezi bir dekorasyon yapacaksanız koltuk seçimi yaparken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Klasik koltuk takımlarına modern berjerler ekleyerek bir konsept oluşturabilir veya modern oturma gruplarını ahşap koltuklar ile kombinleyebilirsiniz. L koltuk modelleri de bir diğer alternatiftir. Modüler koltuk modelleri tercih edebileceğiniz gibi birbirine monte edilmiş tek parça olarak size sunulan L koltuk modelleri de tercih edebilirsiniz. Burada önemli olan L koltuk modelini kullanacağınız alanın ölçüleridir. L koltuk tercih edecekseniz L koltuk modeline bir berjer ekleyebilirsiniz. Salonun tamamının bir koltuk takımı tarafından kaplanmış olması salonu kötü gösterecektir. Bu nedenle berjer tercih ederek koltuk takımlarınızı daha gösterişli hale getirebilirsiniz.

Bir dekoratör edası ile evinize koltuk seçerken dikkat etmeniz bir diğer konu da koltuklarınızın diğer mobilyalar ile uyumlu olması ve bütünlük oluşturmasıdır. Koltuk modelleri, bu açıdan size avantaj sağlar. İster salon ister mutfak isterseniz teras dekorasyonları için koltuk modelleri tercih edin her dekorasyon için kolayca bütünlük oluşturabilirsiniz. Günümüz teknolojisi sayesinde koltuk modellerinin kumaşları, desenleri, malzeme kalitesi ve renkleri diğer mobilyalar ile kolayca bütünlük oluşturacak şekilde işlenmektedir. Bu nedenle koltuk modelleri tercih etmek size birçok konuda avantaj sağlar.

Salon dekorasyonu için koltuk modelleri dışında tekli koltuk modelleri, berjer modelleri tercih edebilir ve ikili bir koltuk ile bu mobilyaları tamamlayabilirsiniz. Berjerler, tekli koltuklar olmakla birlikte tüm mobilyalar ile birlikte kullanılabilmektedir. Dekoratörler ve iç mimarlar bu konuda berjerleri birer joker gibi kullanmaktadır. Koltuk takımlarının tamamlayıcısı olan berjerler aynı zamanda modern dekorasyonlar içinde bir aksesuar ve tamamlayıcı unsur olarak kullanılmaktadır.

Koltuk takımları

Evinizde modern bir koltuk takımı tercih ederek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Burada önemli olan salonunuzun ölçüleri ile orantılı ve salonu ideal oranda dolu gösteren mobilyalar seçmek. Evinizde bir şömine varsa ve geniş bir salona sahipseniz standart ölçülerden büyük ölçülere sahip koltuk takımları tercih edebilirsiniz. Ayrıca renk konusunda da ister nötr renkler seçin ister aydınlığın sembolü olan renkler seçin geniş koltuklar için ideal olacaktır.

Turkuazın asaleti

Koltuk takımı seçerken salonunuza göre renkler seçmelisiniz. Turkuaz bu konuda size istediğinizi verecek olan renklerden birisidir. İster tekli koltuk modeli tercih edin ister kanepe tercih edin turkuaz renk size her zaman en iyisiniz sunacaktır. Salonunuza göre koltuk modeli seçerken zorlanıyorsanız veya koltuklarınızın renklerine karar veremiyorsanız '' Farklı Salon Modelleri ve Adım Adım Dekorasyon İpuçları '' yazımıza mutlaka göz atmalı ve farklı fikirler edinmelisiniz.

Seri koltuklar

Salonların ve vintage dekorasyonların vazgeçilmez koltuk modelleri olan deri koltuklar aynı zamanda asaletin ve karakterin de yansıması olarak kabul edilir. Uzun yıllar kullanım ömrüne sahip olan ve deri bakımı yapıldığında evinizde süresiz olarak kullanabileceğiniz deri koltuk modellerini ister tekli ister çiftli isterseniz de üçlü koltuk modeli olarak tercih edebilirsiniz. Deri koltuklar eskitme ahşap mobilyalar ile mükemmel kombinler oluşturduğu için evinizde dilediğiniz gibi konsept oluşturabilirsiniz.

Kısa L koltuklar

M&E TEKİNTAŞ HOME, yücel partners yücel partners İskandinav Oturma Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Koltuk seçerken L koltuk modeli tercih edecekseniz iki farklı alternatif seçebiliyorsunuz. Bu alternatiflerden birincisi klasik uzun L koltuk modeli iken diğeri de kısa L koltuk modelidir. Salonunuzun genişliği ve diğer mobilyalarınızın durumuna göre tercihe debileceğiniz bu koltuk modelleri hem rahatın hem konforun hem de fonksiyonelliğin sembolüdür

Kanepe modelleri

Salon dekorasyonlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan, klasik dekorasyonlarda kullanılan ve geleneksel evlerde halen yer alan kanepe modelleri günümüzde de kullanılmaktadır. Evinizde yapacağınız dekorasyon için dilediğiniz genişlikte bir kanepe modeli tercih edebilir, berjer modelleri veya tekli koltuklar ile destekleyerek dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz. Ay ışığı mavisi rengi kanepe için oldukça ideal bir renk olacaktır.

Modüler koltuklar

Eviniz için tek parça koltuk modelleri tercih etmek yerine modüler koltuk modelleri tercih edebilir, salonun genişliğine göre ayarlayabilirsiniz. Fonksiyonel ve işlevsel koltuk modelleri evinizi de işlevsel hale getirecektir.

Renkli koltuklar

Salon için koltuk seçimi yapmakta zorlanıyorsanız renkli koltukları tercih edebilirsiniz. Klasik renklerden farklı olarak modern mavi tonlara sahip koltuk takımları ve koltuk modelleri evinizi daha modern ve daha zarif gösterecek, daha renkli bir eve sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

Tekli koltuklar

Oturma Odası homify Modern Oturma Odası Ahşap Mavi Oturma Odası
homify

Oturma Odası

homify

Salon dekorasyonlarınız için koltuk modellerinin dışında tekli koltuk modelleri de tercih edebilirsiniz. Tekli koltuk modeli tercih ederken modern renklere sahip olması, modern tasarımlarda olması hem evinizin hem de karakterinizin yansıması için ideal olacaktır.

Ahşap iskeletler

M&E TEKİNTAŞ HOME, yücel partners yücel partners İskandinav Oturma Odası
yücel partners

M&E TEKİNTAŞ HOME

yücel partners

Koltuk takımı seçerken iskeletin dışarıda olması her zaman doğal dekorasyonlar yapmanızı sağlar. Ahşap görünümlü koltuklar doğal görünümlerinin yanı sıra tasarım estetiği olarak da ön plana çıkar. Bu nedenle dekoratörler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Deri koltuk takımları

Koltuk takımı seçerken deri koltuk seçtiğinizde dekorasyon bütünlüğü sağlamak daha kolay olacaktır. Koyu renkli deri koltuk takımları için halı seçimi, duvar kaplama malzemesi seçimi daha kolay olur. İş yeri ve salon dekorasyonlarında asaleti ön plana çıkarmak için deri koltuk takımları tercih edebilirsiniz.

Koltuk minderleri

Salon Dekorasyonu, Macitler Mobilya Macitler Mobilya Modern Oturma Odası
Macitler Mobilya

Salon Dekorasyonu

Macitler Mobilya

Geçmişte klasik koltuk minderi tercih edilirken günümüzde daha farklı minder modelleri tercih edilmektedir. Tay tüyü kumaşından elde edilen geniş ve elyaf içerikli minderler aynı zamanda koltuk takımlarının daha geniş ölçülere sahip olmasını da sağlar. Bu nedenle koltuk modeli kadar minder seçimi de çok önemli olmaktadır.

Modüler konseptler

Canvas Pictures 5-pieces Canvas Design Modern Duvar & Zemin canvas picture
Canvas Design

Canvas Pictures 5-pieces

Canvas Design

Koltuk takımı seçerken küçük salonlar için modüler koltuklar seçebilirsiniz. Modüler konseptler aynı zamanda L koltuk takımı yapmanıza da yardımcı olur. Bu koltuk modelleri farklı ölçülerde tercih edebileceğiniz modeller olmakla birlikte tüm salon ölçüleri içinde kullanılabilir modellerdir.

Modern tasarımlı koltuklar

Koltuk tasarımı günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte gelişmiştir. Günümüzde daha modern ve daha işlevsel tasarımlara sahip koltuklar tercih edilmektedir. Evinizde yapacağınız salon dekorasyonu için resimdeki gibi işlevsel ve modern tasarımlara sahip koltuklar tercih edebilir ve salonunuza zarafet kazandırabilirsiniz.

Modern salonlar

Klasik bir salon ile modern bir salonu aynı salon içinde dekore etmek istiyorsanız yapmanız gereken deri koltuk takımları ve modern kumaş koltuk takımlarını bir arada kullanmak. Zemin halısı ile birlikte kuma koltuklar kendi içinde modern br salonu temsil ederken tuğla duvarlar ve vintage özellikli deri koltuklar klasik bir salonu temsil etmektedir.

Bu bilgileri beğendiniz i ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!