Daha Özel ve Konforlu bir Deneyim Sunan Kapalı Mutfak Tasarımları

Homify TR Homify TR
PANORAMA EVLERİ 1 Kepez/ANTALYA, ANL İÇ MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK ANL İÇ MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mutfak tasarımları her evin yaşam alışkanlıklarının belirlenmesinde oldukça büyük bir rol oynuyor. Özellikle eğer yeni bir eve taşınacaksanız, yeni bir daire satın alacaksanız ya da arazinize bir ev yaptırmayı planlıyorsanız mutfak planı ve tasarımı öncelikli olarak değerlendirdiğimiz noktalardan biri oluyor. Mutfak plan ve tasarımı söz konusu olduğunda ise çoğunlukla ilk olarak iki tip mutfak arasından bir seçim yapılarak yola devam etmek gerekiyor: Açık mutfak mı, yoksa kapalı mutfak mı? Yeni ev arayışında ya da mevcut ev ve mutfak planınızı tadilattan geçirirken ihtiyaçlarınızı değerlendirip mutfak planını açık mı yoksa kapalı mı tercih edeceğinizi belirledikten sonra işiniz çok daha kolay olacaktır.

Kapalı mutfak mı yoksa açık plan mı?

ARTUR EVİ MUTFAK PROJESİ, DİZAYNer® | Mutfak DİZAYNer® | Mutfak Ankastre mutfaklar
DİZAYNer® | Mutfak

ARTUR EVİ MUTFAK PROJESİ

DİZAYNer® | Mutfak

Peki bu tercihi nasıl ve neye göre yapmalısınız? Öncelikle her evin ve ailenin yaşam alışkanlıkları ve ihtiyaçları oldukça büyük farklılıklar gösteriyor ve bunun için de seçiminiz ihtiyaç ve yaşam alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak yapmanızda fayda var. Yani bu soruya en iyi cevap verebilecek olan aslında yine sizsiniz. Ancak işinizi biraz olsun kolaylaştırmak için bu yazımızda “açık mutfak nedir, kapalı mutfak nedir?” sorusundan başlayarak kapalı mutfak kullanımı ve özellikleriyle ilgili bilmek istediğiniz tüm ayrıntılara, açık mutfaklarla karşılaştırmalı bir şekilde değineceğiz. Açık mutfaklara dair daha ayrıntılı bir bilgilendirme için “Açık mutfak nedir? Eksileri ve artıları nelerdir?” başlıklı yazımıza da tıklayabilirsiniz.

Kapalı mutfak nedir?

Kapalı mutfak olrak tanımladığımız mutfaklar, aslında klasik, mimari olarak diğer odalardan bağımsız bir oda olarak tasarlanmış mutfaklardır. Tamamen kendine ait bir alanın içinde tek bir işleve odaklanan ya da zaman zaman hem mutfak hem de yemek odası olarak kullanılan mutfak planlarına kapalı mutfak diyoruz. Kapalı mutfaklar aslında açık planlı mutfakların yaygınlaşmasından önceki klasik mutfak planlarını oluşturuyor. Kapalı mutfakların kendilerine has pek çok avantajı var ve mutfağın kendi işlevi içinde ayrı bir odada yer alması özellikle Türkiye’deki yemek kültürü için çoğu zaman daha kullanışlı olabiliyor. Gelgelelim elbette kapalı mutfak tasarımlarının da açık mutfaklara nispeten daha olumsuz özellikleri de bulunuyor. Bunları aşağıda daha ayrıntılı irdeleyeceğiz.

Mutfak planlarında trendler

Her mimari ve iç mimari stil ve özellikte olduğu gibi, hem global olarak hem de ülke çapında belirli zaman ve dönemlerde bazı stiller öne çıkacak şekilde popülerleşiyor ve yaygınlaşıyor. Bu elbette genel olarak değişen yaşam alışkanlıkları ve modern hayata uyum sağlama ihtiyacı ile gerçekleşiyor. Mutfak planlarında da bu nedenlerle gözle görülür değişimler yaşanmaya devam etmekte. Açık mutfak tasarımlarının yaygınlaşması ve yeni evlerde kapalı mutfakların yerini açık planların alması geçtiğimiz on yıllar içinde sık sık gördüğümüz bir şeydi. Açık planlı ev ve mutfakların yaygınlaşmasının temel sebebi aslında şehir hayatında daha az alana daha çok işlev sığdırabilmek olmuştu. Gelgelelim, uzman mimarlar bu trendin geriye döndüğünü işaret ediyor.

Kapalı mutfakların popülerliği geri dönüyor!

Modern hayatın kentsel dönüşümüne uyum sağlarken ihtiyaç duyulan şeylerden biri de az metrekarede daha ferah ve daha fonkiyonel yaşam lanları yaratmaktı. Giderek küçülen apartman dairelerinde bunu yapabilmenin en önemli yollarından biri de açık planlardı; yani mutfak ve salonun bir arada olduğu tasarımlar. Açık mutfaklar uzunca bir süre br hayli ilgi görse de, bugün artık daha konforlu tercihlerin ön plana çıktığını görebiliyoruz. Yemek alanının salonun içinde olmasının yarattığı dezavantajlara karşın, kapalı mutfakların mahremiyeti ve rahatlığı bugünlerde yeniden sıklıkla aranan bir özellik olmaya başladı ve ev sahiplerinin bu yöndeki talepleri doğrultusunda, yeni yapılan evlerde artık çoğunlukla küçük de olsa kapalı bir mutfak alanı tasarlanıyor. Kapalı mutfak planlarının geri dönüşü yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada mimari alanda etksini gösteriyor. Bunun nedenlerini irdelemek ve de sizin hangi stil mutfak planında daha konforlu bir ev deneyimi yaşayacağınızı belirlemek için kapalı mutfak avantajları ve dezavantajlarına değinmemiz gerekiyor.

Kapalı mutfak avantajları

1990lı yılların sonlarında, 2000lerin başında yaygınlaşmaya başlayan açık mutfak tasarımlarının kendine has avantajları olsa da, aslında kapalı mutfaklar özellikle geniş aileleler ve sık misafir ağırlayanlar için daha pratik ve şık diyebiliriz. Bunun birkaç nedeni var:

1- Yemek yapmayı sevenler için bir sığınak

villa kundu 2, Kreatif çizgi Kreatif çizgi Mutfak üniteleri
Kreatif çizgi

villa kundu 2

Kreatif çizgi
Mutfağınızı kendi sığınağınız, herhangi bir kesinti veya dikkatiniz dağınıklığı olmadan yemek pişirme sürecine kendinizi verebileceğiniz özel bir alan gibi düşünen ve yemek yapmayı ihtiyaçtan ziyede bir hobi olarak gören biriyseniz, kapalı mutfaklar size çok daha uygun olacaktır.

2- Yemek kokuları diğer yaşam alanlarına karışmaz

TARAPARK SİTESİ -KONUT PROJESİ , vanetta küchen vanetta küchen Klasik Mutfak
vanetta küchen

TARAPARK SİTESİ -KONUT PROJESİ

vanetta küchen
Açık mutfaklardaki en büyük sorun yemek kokularının en sosyal alanlar olan salona ve oradan da diğer odalara nüfuz etmesi diyebiliriz. Evin içinde sürekli bir yemek kokusunun gezinmesini istemiyorsanız, tercihinizi kapalı mutfaklardan yana kullanmalısınız.

3- Mutfak dağınıklığı oturma odasını etkilemez

AHEMIA AKRILIK MUTFAK DOLABI Evidize - Şenel Güzel Ankastre mutfaklar Yönlendirilmiş Yonga Levha Beyaz akrilik mutfak dolab,akrilik kapak,mutfak tasarım
Evidize – Şenel Güzel

AHEMIA AKRILIK MUTFAK DOLABI

Evidize - Şenel Güzel
Eğer misafirleriniz için yemek pişirdikten sonra konuklarınızı açık mutfaklı bir salonda ağırlyacaksanız mutfağın da mükemmel bir düzen ve temizlikten geçmesi gerekir. Oysa çoğumuzun misafirler için hazırlık yaparken buna vakti olmuyor. Misafirler bir yana, ev içinde sürekli bir düzen arıyorsak, salonun ve mutfağın aynı yerde olduğu ve birinin dağınıklığının diğerini de etkilediği bir plandan kaçınmamız gerekir.

4- Daha fazla fonksiyonel ünite ihtimali

Kapalı bir mutfakta duvar sayısının daha fazla olduğu göz önüne alındığında, daha büyük bir tezgah için daha fazla alan, daha fazla dolap ve raf ve daha fazla eşya saklama alanı potansiyeli olduğunu da unutmamak gerekir.

5- Ses yalıtımı

Kapalı bir mutfakta, sadece yemek kokuları (ve dağınıklık) mutfağa hapsolmakla kalmaz, aynı zamanda sesler de evin diğer odalarından bağımsızlaşır.

Kapalı mutfak dezavantajları

Rustik Mutfak Tasarımı gökçeler ltd. Mutfak üniteleri Ahşap Beyaz Mutfak, Mutfak Dolabı, Tasarım, Rustik, Mimar, İç Mimar, Dekorasyon
gökçeler ltd.

Rustik Mutfak Tasarımı

gökçeler ltd.
Kapalı mutfak kullanımı söz konusu olduğunda aslında çok sayıda dezavantajdan söz etmek mümkün değil. Klasik bir plan olan kapalı mutfaklarda dezavantaj olarak öne çıkan tek şeyin küçük evlerde aydınlatma ve ferahlığın daha zor sağlanması olabilir. Açık mutfaklarda ışığı kesen daha az yüzey olması, daha ferah tasarımlar yaratılmasına olanak veriyor. Öte yandan küçük metrekareli alanlarda küçük bir mutfak tasarımı söz konusu olduğunda, aynı ferah tasarımı oluşturabilmek için pencerelerin geniş olması ve aydınlatma tasarımının özenli bir şekilde yapılması gerekiyor.

Tadilat masrafları

Bunun yanı sıra, eğer kapalı bir mutfağınız varsa ve daha ferah bir yerleşim için açık mutfağa geçiş yapmak istiyorsanız duvarların yıkılması ve yeniden tasarım için oldukçe büyük bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu bütçeyi kapalı mutfağı yenilemek için kullanırsanız, kapalı mutfak kullanımı dahilindeki avantajlardan da feragat etmenize gerek kalmadan oldukça ferah bir tasarım ortaya çıkarmak mümkün.

Kapalı mutfak modelleri

Elbette kapalı mutfak denilince de pek çok farklı tasarım ve tarzla karşılaşıyoruz. L mutfaklar, U mutfaklar, karşılıklı tezgahların oluşturduğu koridorlu tasarımlar gibi farklı mimari formlara uygun pek çok fonksiyonel mutfak tasarım modelinden söz edebiliriz.

Yemek masasını da içeren tasarımlar

Antalya Lara daire, ASN İç Mimarlık ASN İç Mimarlık Mutfak üniteleri Ahşap Beyaz
ASN İç Mimarlık

Antalya Lara daire

ASN İç Mimarlık

Kapalı mutfakların önemli özelliklerinden biri de hızlı ve samimi yemekler için oluşturabileceğiniz yemek alanının mutfakta var olabilmesi. Böylelikle oturma odası için ayrı bir yemek masası alanı yaratmak zorunda olmazsınız ve bu da salonu çok daha ferah bir şekilde değerlendirebilmenizi sağlar.

- İlham veren kapalı mutfak örnekleri

iç dekorasyonlarımız, rwiçmimari rwiçmimari Rustik Mutfak mutfak dolabı
rwiçmimari

iç dekorasyonlarımız

rwiçmimari

Mutfak tasarım ve tarzınıza karar verirken farklı örnekler incelemek isterseniz homify sayfalarının Mutfak sekmesine tklayabilir ve farklı tarzlardaki tasarımlardan ilham alabilirsiniz.

Peki sizin için kapalı mutfaklar mı yoksa açık planlı mutfaklar mı daha ideal?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!