Cam nasıl silinir? Cam silmenin püf noktaları

homify.com.tr homify.com.tr
homify Modern Banyo
Loading admin actions …

Ev işlerinin en çok korkulan ve nefret edilenlerinden biridir herhalde cam silmek. Gerçi benim açımdan bu konuda ütü yapmanın eline hiçbir iş su dökemez ama, birçok kişi hem çok fazla zaman alan, hem de yorucu bir iş olan cam silme seanslarını mümkün olduğunca geciktirir ya da istemeye istemeye yapar. Özellikle çocukların ya da evcil hayvanların yaşadığı evlerde, camdaki parmak izlerin yüzünden bu işi yapmak hem daha zordur, hem de daha sık yapılması gerekir. 

Hayatınızda bir kez cam sildiyseniz bilirsiniz, bu işin en can sıkıcı taraflarından biri camın bazı bölümlerine ulaşmanın zorluğudur. Hele bir apartmanın üst katlarında yaşıyorsanız, cam silerken kendinizi bir action filmi kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Kimi zaman bu işi layıkıyla yapabilmek için ekstra araç gerece, bir yardımcıya ya da çok uzun kollara da ihtiyacınız olabilir.  

Hadi diyelim, işin akrobası kısmını bir şekilde hallettiniz, cam silerken hangi malzeme ya da malzemeleri kullanacağınız da çok önemlidir. Kimileri hâlen annelerimizden öğrendiğimiz gazete kağıdı ve sirke gibi geleneksel yöntemleri kullanırken, kimileri de deneme yanılma yöntemiyle piyasada her geçen gün başka bir versiyonunu gördüğümüz kimyasal temizlik maddelerinden medet umar. Eğer böyle maddeler kullanıyorsanız, koruyucu maske takmayı ihmal etmeyin ve ayrıca üstüne çıkmak için kullandığınız merdiven ve sandalyelerin sağlam olmasına da dikkat edin. İşte farklı pencere biçimleri ve yüzeyler için cam silmenin birkaç püf noktası.

Aynalar

Private Residence in Beykoz ARKITEX INTERIORS Eklektik Oturma Odası
ARKITEX INTERIORS

Private Residence in Beykoz

ARKITEX INTERIORS

Teknik olarak ayna temizliğinin de diğer cam yüzeylerin temizliğinden çok farkı yoktur. Öncelikli olarak ayna silerken en iyi sonucu almak için düz örgü mikrofiber bez kullanmak gerekir. Diğer bezlerle daha çok vakit kaybedersiniz. Oysa bu tarz bezler hem tüy bırakmaz, hem de hızla kuruyarak iyi sonuç verir. Yine ayna temizliğinde etkili sonuç almanın yollarından biri de alkol kullanmaktır. Pamuklu ped benzeri bir maddeye alkol sürerek bunu deneyebilirsiniz. Ayrıca bir başka ilginç teknik olarak da sirek ve su karışımı cam yüzeylerin temizliğinde olumlu sonuç verir.

Pencere ve diğer cam yüzeyleri silmenin ipuçlarını sizin için derledik. 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!