Cam nasıl silinir? Cam silmenin püf noktaları

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Cam nasıl silinir? Cam silmenin püf noktaları

homify.com.tr homify.com.tr
Studio TO:  tarz Banyo
Loading admin actions …

Ev işlerinin en çok korkulan ve nefret edilenlerinden biridir herhalde cam silmek. Gerçi benim açımdan bu konuda ütü yapmanın eline hiçbir iş su dökemez ama, birçok kişi hem çok fazla zaman alan, hem de yorucu bir iş olan cam silme seanslarını mümkün olduğunca geciktirir ya da istemeye istemeye yapar. Özellikle çocukların ya da evcil hayvanların yaşadığı evlerde, camdaki parmak izlerin yüzünden bu işi yapmak hem daha zordur, hem de daha sık yapılması gerekir. 

Hayatınızda bir kez cam sildiyseniz bilirsiniz, bu işin en can sıkıcı taraflarından biri camın bazı bölümlerine ulaşmanın zorluğudur. Hele bir apartmanın üst katlarında yaşıyorsanız, cam silerken kendinizi bir action filmi kahramanı gibi hissedebilirsiniz. Kimi zaman bu işi layıkıyla yapabilmek için ekstra araç gerece, bir yardımcıya ya da çok uzun kollara da ihtiyacınız olabilir.  

Hadi diyelim, işin akrobası kısmını bir şekilde hallettiniz, cam silerken hangi malzeme ya da malzemeleri kullanacağınız da çok önemlidir. Kimileri hâlen annelerimizden öğrendiğimiz gazete kağıdı ve sirke gibi geleneksel yöntemleri kullanırken, kimileri de deneme yanılma yöntemiyle piyasada her geçen gün başka bir versiyonunu gördüğümüz kimyasal temizlik maddelerinden medet umar. Eğer böyle maddeler kullanıyorsanız, koruyucu maske takmayı ihmal etmeyin ve ayrıca üstüne çıkmak için kullandığınız merdiven ve sandalyelerin sağlam olmasına da dikkat edin. İşte farklı pencere biçimleri ve yüzeyler için cam silmenin birkaç püf noktası.

Standart pencereler

Plantation Shutters Ltd:  tarz Pencere & Kapılar
Plantation Shutters Ltd

Cafe Style Shutters for Bay Windows

Plantation Shutters Ltd

Temizliği en kolay olan camlar, bu fotoğrafta gördüğünüz gibi standart bir yükseliğe sahip olan pencerelerin camlarıdır. Bu camları her evde bulabileceğiniz bir kova, sünger ve basit bir bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz. Eğer evdeki eski tişört ya da çarşafları atmayıp böyle bir amaç için saklıyorsanız, bunlar da gayet iyi seçeneklerdir. Yok eğer kimyasal temizlik maddelerinden hoşlanmıyorsanız ya da çevre duyarlılığınız yüksese, uygulamanız gereken formül gayet basit: Üç litre kadar suya iki tatlı kaşığı sirke ekliyor ve camlarınızı bu suda ıslattığınızı gazete kağıdıyla siliyorsunuz. Hiç denemediyseniz inandırıcı gelmeyebilir ama deneyip gıcır gıcır olan camlarınızı görünce ikna olacaksınız. Bir başka alternatif de sirke yerine aynı miktarda limon suyu ya da maden suyu kullanmak. Ama eğer böyle bir karışım kullanacaksanız, camı silmek için kâğıt havlu ya da peçete kullanmayın, zira dayanıksız olan bu maddeler silerken lime lime olacağından camın üzerinde parçaları kalabilir.

Tavan ve çatıkatı pencereleri

Designcubed:  tarz Yemek Odası
Designcubed

Courtyard House – East Dulwich

Designcubed

Bir açıdan bakınca, güneşi direk evinizine içine alan böylesine şık bir salon pencereniz varsa kendinizi şanslı ve ayrıcalıklı sayabilirsiniz. Doğal ışığı alması bakımından aynı şey çatıkatı daireler için de geçerlidir. Ama iş cam silmeye gelince, bu orijinal ayrıntı bir ayrıcalık olmaktan çıkıp dert haline gelir. Zira öncelikli olarak, açıları itibarıyla bu pencereler her türlü toz, toprak, kir ve tabii ki yağmur damlasını üzerlerinde toplarlar. Eğer bu konuda deneyiminiz yoksa, bu tarz bir pencereyi tek başınıza temizlemeye çalışmamanız size verebileceğimiz ilk tavsiye olur. Mümkünse bu işi tecrübeli ve profesyonel birine bırakmak yapacağınız en doğru iştir. Ama şunu da unutmayın, yukarıya bakan pencereler normal pencerelere oranla çok daha sık temizlenmelidir. Özellikle de evinize giren o güneş ışığının tadını daha çok çıkarmak istiyorsanız.

Sürgülü ve katlanabilir kapılar

Özellikle mustakil evlerde tercih edilen sürmeli, katlanabilir kapılar ve boydan boya pencereler iç mekân-dış mekân ayrımını kaldırmak ve ışıktan maksimum yararlanmak için iyi birer seçenek olsa da, iş temizliğe gelince insanı pişman edebilir. Ama bir yandan da bu camların sık sık temizlenmesi gerekir, en başta niyetlenen etki sağlansın ve evin içiyle dışı organik bir bütün oluştursun. Bu tarz camlarda malzeme olarak yine en başta sunduğumuz seçeneklerden birini kullanabilirsiniz ama işi biraz olsun hızlandırmak istiyorsanız, şu devasa süngerlerden tedarik etmeyi deneyebilirsiniz.

Duşakabin temizliği

Studio TO:  tarz Banyo
Studio TO

Bathrooms Redesign

Studio TO

Artık birçok evde plastik yerine çok daha şık olduğu için cam malzemeden yapılma duşakabinleri bulmak mümkün. Ancak bunlarla ilgili en büyük sorun, hele de bulunduğunuz bölgenin şebeke suyu kireçliyse, sudaki kalsiyum yüzünden sürekli lekelenmeleridir. Genel alan çok büyük olmadığı için, cam duşakabinde ideal temizlik aralığı bir hafta olmalı. Aslında en güzeli, banyonuzda her an hazır olacak şekilde bez ya da sünger bulundurup, her kullanımdan sonra herhangi bir temizlik malzemesi kullanmadan duşakabini silmek. Böylece haftada bir ya da ayda bir yapacağınız genel temizlik de çok daha kolay olacak ve camda kalıcı bir iz kalmayacaktır. Banyolar genelde dar ve havasız olduğu için başta çamaşır suyu olmak üzere güçlü kimyasallar kullanmamaya dikkat edin. Bunun gibi dar alanlarda pH değeri 4'den az, 12'den yüksek olan malzemelerden uzak durmaya çalışın.

Merdiven ve trabzanlar

Celia Sawyer Luxury Interiors:  tarz Koridor ve Hol
Celia Sawyer Luxury Interiors

Fairways at the Bishops Avenue

Celia Sawyer Luxury Interiors

Çok sık rastlanmasa da, şık ve zarif görünümüne rağmen cam yüzeyli merdiven ve trabzanların temizliği aslında göründüğü kadar zor değildir. Zira alternatifi olan ahşap merdivenlere göre çok daha az toz ve kir toplarlar ve hafif nemli bir bezle silseniz, hatta kimi zaman sadece elektrikli süpürgeyle şöyle bir üzerinden geçseniz bile yeterlidir. Tabii burada en çok dikkat etmeniz gereken ıslak bez kullandıysanız, yüzeyi yeniden kurutmak ya da etrafta merdiveni kullanacak olanları uyarmak.

Cam masa ve sehpalar

Duffy London:  tarz Yemek Odası
Duffy London

Megalith Table

Duffy London

Şeffaf ya da renkli camlar son zamanlarda masa ve sehpa yüzeyi olarak da sıkça tercih edilen malzemeler arasına girmiş durumda. Ama bu tarz mobilyalarda camın en büyük dezavantajını kullananlar bilir. Altı hafif ıslak bir çay fincanı ya da tabağı üstüne bırakıp aldıktan sonra oradaki ıslaklığı hemen silmezseniz, anında çember biçiminde bir iz kalacaktır yüzeyde. Bunun için el altında her zaman kuru bir bez bulundurmak ve yağlı olmayan lekeleri anında silmek, yağlı lekeler içinse herhangi bir cam temizleyici spreyle olay yerine anında intikal edip gerekeni yapmak gerekiyor. Yoksa her tarafı leke içindeki bir masada yemek daveti vermek istemezsiniz herhalde. 

Cam silmenin püf noktaları konusunda sizin de ekleyecekleriniz varsa, yorum kısmında okurlarımızla paylaşın lütfen.

Aynalar

ARKITEX INTERIORS:  tarz Oturma Odası
ARKITEX INTERIORS

Private Residence in Beykoz

ARKITEX INTERIORS

Teknik olarak ayna temizliğinin de diğer cam yüzeylerin temizliğinden çok farkı yoktur. Öncelikli olarak ayna silerken en iyi sonucu almak için düz örgü mikrofiber bez kullanmak gerekir. Diğer bezlerle daha çok vakit kaybedersiniz. Oysa bu tarz bezler hem tüy bırakmaz, hem de hızla kuruyarak iyi sonuç verir. Yine ayna temizliğinde etkili sonuç almanın yollarından biri de alkol kullanmaktır. Pamuklu ped benzeri bir maddeye alkol sürerek bunu deneyebilirsiniz. Ayrıca bir başka ilginç teknik olarak da sirek ve su karışımı cam yüzeylerin temizliğinde olumlu sonuç verir.

Pencere ve diğer cam yüzeyleri silmenin ipuçlarını sizin için derledik. 
Casas inHAUS:  tarz Evler

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!