Konforlu ve Davetkâr Bir Misafir Odası Tasarlamanın 15 Püf Noktası

Homify TR Homify TR
İnistanbul, Ezgi Yüce Mimarlık AŞ. Ezgi Yüce Mimarlık AŞ. Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Arkadaşlarımızı ve ailelerimizi ziyaret etmeyi hepimiz çok seviyoruz ve bu ziyaretler bazen, aradaki mesafeler uzun olduğunda ya da uzun bir aradan sonra hasret giderdiğimiz arkadaşlarımızla geç saatlere kadar sohbet ettiğimizde yatılı ziyaretlere dönüşüyor. Özellikle bazı evlerde sık sık yatılı misafir olur çünkü bu evlerde yaşayan insanlar uzun sosyalleşmeleri ve samimi sosyal ortamları bir yaşam tarzı haline getirmişlerdir. Tabii sık sık yatılı misafir ağırlayabilmek için misafirleriniz için bir oda hazırlamanız gerekir. Eskiden evler daha geniş ve daha çok odalı olduğu için, sadece misafir odası kullanımı için hazırlanan odalar da daha yaygındı. Gelgelelim bugün misafir odalarının yerini açılır kapanır kanepelerle misafir odasına da dönüştürülebilecek, ancak ana işlevi farklı olan odalar aldı.

Özellikle şehirler arası yolculuklar ile seyahat etmek ve kendi evinizden başka bir evde kalmak yorucu ve biraz da olsa rahatsız edici bir his doğurabilir. Alışık olmadığınız bir ortamda uyumak herkes için çok kolay olmayabilir. Ancak eğer siz de sık sık yatılı misafir ağırlanan bir evde yaşıyorsanız, mutlaka misafirlerinizi evinizde kaldıkları zaman kendi evlerinde olduğu kadar rahat ettirmek istiyorsunuzdur. Bunun için konuklarınız için hem davetkar, hem şık, hem de konforlu bir atmosfer sunan kusursuz bir misafir odası düzeni yaratabilirsiniz. Bunun için sadece konuklarınız için ayrılmış bir misafir odanız olması gerektiğini düşünmeyin. Elbette sadece misafirler için ayrılmış bir yatak odasında konfor ve huzur yaratmak daha kolay görünüyor. Gelgelelim, örneğin çalışma odası olarak kullandığınız odayı da yer geldiğinde misafirler için kusursuz bir misafir odası haline getirmek mümkün.

Peki misafir odası nasıl olmalı? Aşağıda konuklarınızın kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri için gerekli olan misafir odası tasarımı ipuçlarını derledik. Elbette her biri alanında öne çıkan profesyonel iç mimarlar ve dekoratörlerin imzasını taşıyan örnek misafir odası tasarımları ile birlikte.

1- Misafir odası dekorasyonunda sade bir şıklık tercih edin

Born City Otel, Oksijenn Oksijenn Modern Yatak Odası
Oksijenn

Born City Otel

Oksijenn
Elbette hepimiz evlerimizin her alanında kendi estetik anlayışımızı ve tarzımızı sergilemeyi seviyoruz. Gelgelelim misafirlerimiz için dekore edeceğimiz odada kendi estetik tarzımızdan ziyade konfor odaklı bir dekorasyon stili izlemekte fayda var. Eğer misafirlerin kalacağı odayı yoğun bir tema ile dekore ederseniz, çok fazla sevdiğiniz desen, doku ve aksesuar ile odayı doldurursanız o halde bu, konuklarınıza yalnızca kendi evlerinde değil, yabancı bir evde olduklarını hatırlatacaktır. Elbette bu misafir odasını kendi zevkinize göre tasarlamayacağınız anlamına gelmiyor, sonuçta ev sizin eviniz. Sadece kendi zevkinizi ifade ederken biraz daha sade bir şıklık tercih ederseniz konuklarınız için çok daha kolay alışılabilir ve rahat edilebilir bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

2- Boş bir dolap ya da şifonyer

Hiç kimse bir valizin ya da sırt çantasının içinden kıyafet seçmekten ve gece pijamalarını giyerken çantanın içindeki o karmaşada kaybolmaktan hoşlanmaz. Eğer evimiz dışında bir yerde kalıyorsak hepimiz eşyalarımızı boş bir alana yerleştirip çok daha rahat bir şekilde kullanabilmeyi isteriz. Bu nedenle misafir odalarında mutlaka boş bir dolap veya şifonyer bulundurmanız konuklarınızın konforu açısından oldukça önemli. Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız, misafirlere ayırdığınız oda aynı zamanda çalışma odası gibi başka bir işleve de sahipse ve konuklarınız için ayıracağınız bir dolap yoksa, en azından odadaki bir çekmeceyi boşaltıp misafirlerinizi ayırmayı deneyebilirsiniz.

3- Odaya bir masa ve rahat bir sandalye yerleştirin

Eğer misafirleriniz bir geceden fazla kalacaksa misafir odasında geçirdikleri zaman da yalnızca uyudukları saatlerden ibaret olmayacaktır. Çünkü herkesin zaman zaman yalnız kalmaya ihtiyacı vardır ve özellikle uzun süreli ziyaretlerde bu ihtiyaç daha da keskinleşebilir. Eğer misafir odanızda yeterince alan varsa konuklarınıza odalarında rahatlıkla yalnız kalabilecekleri, çalışabilecekleri, dizüstü bilgisayarlarını kullanabilecekleri bir alan yaratın. Böylelikle misafirlerinize küçük de olsa bir masa ve rahat edebilecekleri bir sandalye ile çok daha iyi bir ziyaret deneyimi sunmuş olacaksınız.

4- Sıkış tıkış bir dekorasyondan kaçının

Korkuteli KÖY EVİ ASN İç Mimarlık Küçük Yatak Odası Metal Beyaz Köy evi,Country ev,Yatak Odası,Tasarımı,İç Mimar,Antalya,Mobilya Tasarım,Oda tasarımı,Proje,uygulama
ASN İç Mimarlık

Korkuteli KÖY EVİ

ASN İç Mimarlık
Misafirlerinizin kaldıkları odada rahat edebilmeleri için öncelikle odanın ferah bir hisse sahip olması gerektiğini unutmayın. Çok fazla eşya ile dolu olan bir odaya alışmak ve böylesi kalabalık bir dekorasyonda rahat edebilmek çok daha zordur. Misafir odasında mutlaka misafirlerinizin koayca hareket edebileceği boş alanlar bırakmaya özen gösterin. Nefes alan, minimal ve ferah bir dekorasyon stili tercih edin.

5- Aydınlatma

Yabancı bir odada rahat edebilmek için en önemli unsurlardan biri de pek tabii ki ışıklandırma. Doğal ışık alan güneşli bir oda konuklar için elbette optimum ferahlığı sağlayacaktır. Ancak misafir odası güneş alıyor olsa da olmasa da, dikkat etmeniz gereken en önemli şey ışıklandırmanın iyi ve katmanlı olması. Yani ışık açıldığında hiçbir kör noktanın kalmadığı bir genel aydınlatma, bunun yanı sıra yatak başında yer alan baş ucu ışıklandırma ögeleri, isteyen konuklarınızın kullanabileceği bir gece ışığı ve de eğer masa ve dolap varsa masa ışığı ve dolap için led aydınlatmalar misafirlerinizin her an aradıkları ışığa kolayca sahip olmalarını sağlar ve bu da rahatlık söz konusu olduğunda oldukça önemlidir.

6- Perdeler

Herkesin uyku alışkanlıkları farklıdır. Bazıları rahat bir uyku için tamamen karanlık bir odaya ihtiyaç duyar, bazıları ise tamamen karanlıkta uyuyamaz ve bir gece ışığına ihtiyaç duyar ya da gündüzleri uyanabilmek ve ayılabilmek için dışarıdan gelen ışığın içeri süzülmesini ister. Bunun için misafir odası olarak kullandığınız odada iki kalın perde ve bir tül perde kullanmanız misafirleriniz için farklı seçenekler yaratır. Kalın perdelerden biri karartma perdesi, diğeri ise sabah olduğunda güneş ışığını içeri geçirebilen bir kumaştan imal edilmiş olmalı. Böylece tamamen karanlıkta uyuyabilen konuklarınız için de, sabahları içeri ışık girmesini isteyen konuklarınız için de seçenek yaratmış olursunuz.

7- Konforlu bir yatak

2015 Ranforce Nevresim Takımları, AKC eCommerce AKC eCommerce Akdeniz Yatak Odası
AKC eCommerce

2015 Ranforce Nevresim Takımları

AKC eCommerce
Eski, gıcırdayan karyolanızı misafir odasına yerleştirmek başlangıçta iyi bir fikir gibi gelebilir ama konuklarınızı rahat ettirmek istiyorsanız öyle olmadığından emin olabilirsiniz. Rahat bir yatak misafir odasının olmazsa olmazlarından biridir. Misafirleriniz yataklarında her döndüğünde karyolanın gıcırdamasından rahatsız olur ve hiçbir zaman kesintisiz ve konforlu bir uykuya dalamazlar.

8- Komodin

Hepimiz uyurken başucumuzda belli başlı bazı şeyler bulunduruyoruz. Örneğin bir kitap, bir dergi, bir sürahi su ve bardak… Konuklarınızın da bunlara ihtiyaç duyacağını unutmayın ve misafir odası yatağının başucunda mutlaka en azından bir kitap konulabilecek genişliğe sahip bir komodin bulundurun. Tabi komodinde bir de başucu ışığı olmasının da gerekli olduğundan yukarıda da bahsetmiştik.

9- Çöp kutusu

Çöp kutusu, misafir odaları söz konusu olduğu zaman çoğunlukla göz ardı edilen ancak oldukça gerekli bir eşya. Misafirlerinizin çöpe atmaları gereken şeyleri atmak için odada çıkıp mutfak ya da banyoya gitmeleri gerekmemeli.

10- Ulaşılabilir prizler

Bugün artık neredeyse herkesin geceleri şarj etmesi gereken bir cep telefonu ve diğer cihazları bulunuyor. Misafirleriniz için tasarladığınız odada mobilyaları hareket ettirmek veya elleri ve dizleri üzerinde emeklemek zorunda kalmadan bunu yapmanın kolay bir yolu olmalı. Yatağın her iki tarafındaki uzatma kabloları konuklarınız için kolaylık ve rahatlık sağlayacaktır. Hatta mümkünse telefonları için yedek şarj cihazlarını da bu prizlerin yanına yerleştirebilirsiniz.

11- Ayna

Otel Dekorasyonları, Macitler Mobilya Macitler Mobilya Modern Yatak Odası
Macitler Mobilya

Otel Dekorasyonları

Macitler Mobilya
Konuklarınız sabahları odadan çıkmadan önce kendilerine bakmak ve üzerlerine çeki düzen vermek isteyeceklerdir. Bunun için odada mutlaka bir ayna bulundurmalısınız. Eğer mümkünse bunun bir boy aynası olması çok daha iyi olur. Kendi eviniz dışında bir evde kalırken üstümüzün başımızın her zaman düzgün görünmesini isteriz, öyle değil mi?

12- Wi-Fi erişim bilgilerini göze çarpan bir yere asın

Riva Residence İç Mekan ELTA VR SOLUTIONS Modern Yatak Odası
ELTA VR SOLUTIONS

Riva Residence İç Mekan

ELTA VR SOLUTIONS
Kablosuz internet bağlantısı için şifreyi ve bağlantı adını konuklarınızın görebileceği bir yere asın. Uzun bir şifreyi sürekli tekrar etmek de sormak da oldukça sıkıcıdır ve misafirlerinizin şifreyi görüp kolayca telefonlarına ekleyebilmeleri hem size hem de onlara kolaylık sağlar.

13- Battaniyeler ve yastıklar

Yatağı misafirler için daha konforlu hale getirmek için temiz ve yeni çarşaflar, farklı kalınlıklarda battaniye ve örtüler ve farklı sertliklerde yastıklar bulundurabilirsiniz. Unutmayın ki seçenek sunmak her zaman daha konforlu bir deneyim sunar.

14- Bir sepet hazırlayın

EGE EVİ vk design Yatak OdasıYataklar & Yatak Başları Ahşap Beyaz İÇ MİMAR
vk design

EGE EVİ

vk design
Herhangi birini unutmaları durumunda kolayca ulaşabilmeleri için bir sepet hazırlayın. Diş macunu, şampuan, saç kremi, hijyenik ped, sabun, gargara, yüz ve vücut losyonu, güneş kremi, lens kutusu, lens suyu, göz damlası, diş ipi, diş fırçası, tarak, yara bandı, tıraş bıçağı, pamuk gibi gerekli şeyleri bu sepete koyun ve sepeti de görünür bir yere yerleştirin.

15- Ve tabii ki: Temizlik

Misafir odasının her zaman temiz, düzenli ve iyi havalandırılmış olması gerektiğini unutmayın. Son anda haber veren konuklarınız için odayı temizlemeniz gerektiğinde kolayca ve hızla temizlenebilecek bir düzen oluşturmak da işinizi kolaylaştırır.


[Bu konuda Kapsamlı ev temizliği nasıl yapılır? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.]

Konuklarınızı daha rahat ettirecek bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!