Size İlham Olabilecek 13 Göz Kamaştırıcı Giyinme Odası Tasarımı

umit atdağ umit atdağ
ÇUBUKLU VADİ EVİ, Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern Giyinme Odası
Loading admin actions …

Giyinme odası, günümüzde yeni inşa edilen evlerin tamamında yer alan bir yaşam alanı olmuştur. Yatak odası ile bitişik veya yatak odası içnde yer alan, açık veya kapalı, bağımsız alanlar dekore edilerek elde edilen giyinme odaları profesyonel tasarımlar ile pratik yaşamın da kaynağı olmuştur. Ebeveynler için bir ihtiyaç halini alan ve ek bir yaşam alanı olmanın yanında giysilerinizi muhafaza edeceğiniz bir oda olması fonksiyonel özellikleri ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle dekoratörler ve tasarımcılar yatak odası içinde minimal bir alanı veya yatak odasından geçiş yağılan bağımsız bir alanı giyinme odası olarak dekore ederler.

Giyinme odası tasarım fikirleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Küçük giyinme odası için alternatif dekorasyon fikrlerin yanı sıra ırta ve büyük ölçülere sahip giyinme odaları içinde alternatif fikirler düşünebilirsiniz. Evini dekore etmek isteyen herkes için önemli bir soru olan giyinme odası ne kadar olmalı, sorusuna kişinin yaşam tarzına ve evin genel mimari durumuna göre cevap verilebilir. Eğer geniş bir eviniz varsa ve kalabalık bir aileyseniz geniş bir giyinme odası dekore edebilirsiniz. eğer minimalist bir yaşam tarzına sahipseniz ve az sayıda eşyanız varsa küçük bir giyinme odası dekore edebilir, basit duvar rafları ile küçük bir alanı geniş bir giyinme odası olarak tasarlayabilirsiniz.

Giyinme odası dekore ederken pratik ve fonksiyonel kullanım alanları yaratmalısınız. Burada giyinme odası için oda boyutları ne kadar olmalı sorusu ön plana çıkacaktır. Giyinme odası için ideal ölçüler 10 m2 olarak kabul edilmektedir. 3 metreye 3 metrelik bir giyinme odasına bir elbise dolabı, raflar, çekmeceler yerleştirebilir, bir oturma alanı oluşturabilir, bir puf ile giyinme odanızı tamamlayabilirsiniz. Burada önemli olan elbiseleriniz için ekstre askılıklar yapmaktır. Duvar üzerine ekstra askılıklar yaptığınızda giyinme odanıza elbise dolabı yapmanıza gerek kalmayabilir. Eğer bir oturma alanı yapacaksanız alt kısımlarını çekmeceler ve muhafaza alanı olarak tasarlayabilirsiniz. Ayrıca oturum alanınızın alt kısmını ayakkabılık olarak düşünebilir veya ayakkabılarınızı muhafaza edeceğiniz kapalı bir alan olarak da düşünebilirsiniz. Eğer eviniz geniş bir ev ise 20 metrekarelik bir giyinme odası tasarlayabilirsiniz. 4*5 metrelik ölçülere sahip bir giyinme odası içinde tüm elbiselerinizi, ayakkabılarınızı, aksesuarlarınızı muhafaza edebilir, isterseniz çamaşır makinesi ve kurutma makinesi içinde yer ayırabilirsiniz. Bu sayede giyinme odası evinizden bağımsız bir giysi temin odası olacaktır. Eğer eviniz küçük bir ev ise giyinme odası için standart bir ölçü bulunmuyor. Giyinme odası için ayırabileceğiniz minimal alanları profesyonel tasarımlar ile giyinme odası olarak dekore edebilirsiniz. Her alanı değerlendirerek, her boşluğu dekorasyona katarak her ihtiyacınıza cevap verecek bir giyinme odası yapabilirsiniz.

Her yaşam alanında olduğu gibi giyinme odası dekorasyonu da çok önemlidir. Duvar dekorasyonu ağırlıklı olarak yapacağınız tasarımlar için öncelikle duvar planı oluşturmalısınız. Duvar planınızda askılıklar, duvar rafları, şeffaf kapılar veya cam bölmeler gibi unsurlar yer almalıdır. Eğer giyinme odanız yatak odası içinde bir alansa bir seperatör tercih ederek duvar planlarınızı oluşturabilirsiniz.


Gömme dolaplar

Eğer giyinme odanızda gömme elbise dolabı veya gardırop yapabileceğiniz bir alan bulunuyorsa resimde yer alan modelde bir elbise dolabı tercih ederek elbiselerinizin uzun süreler düzgün ve kırışmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca geniş aynalar her zaman kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Simetrik tasarımlar

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA , vanetta mutfak Çankaya vanetta mutfak Çankaya Modern Giyinme Odası
vanetta mutfak Çankaya

İLKO SİTESİ- ÖRNEK VİLLA

vanetta mutfak Çankaya

Giyinme odası dekorasyonu için çok fazla dekorasyon fikrine sahipsiniz. Bu fikirlerden biri olan simetrik tasarımlar her alanı değerlendirebileceğiniz ve her alandan maksimum fayda sağlayabileceğiniz bir dekorasyon fikridir. Yatak odam için simetrik tasarımlar uygun olur mu diye kararsız kalıyorsanız '' Yatak odaları için kullanışlı ve şık giyinme odası fikirleri '' yazımıza göz atarak yeni fikirler edinebilirsiniz.

Yatak odası ile iç içe

Yatak odanızın dışında giyinme odası için yeriniz yoksa yatak odası ile iç içe bir giyinme odası dekore edebilirsiniz. Şeffaf bir seperatör yatak odanızın bağımsız bir yaşam alanı olmasını ve giyinme odanızın ayrı bir yaşam alanı olmasını sağlayacaktır.

Fonksiyonel tasarımlar

Giyinme odasının temel amacı insan hayatını kolaylaştırması ve pratik bir yaşam alanı haline getirmesidir. Çekmeceler ve askılıkları ile birlikte profesyonel bir tasarım yaparak giyinme odanızı mükemmel hale getirebilirsiniz. Askılıklar raflarla birlikte pratik ve kullanışlı bir giyinme odasının anahtarı olacaktır.

Dekoratif dolaplar

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Giyinme Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Giyinme odası veya yatak odası için kullanabileceğiniz dekoratif dolaplar aynı zamanda az yer kaplayan ve size kolay, pratik bir yaşam imkanı sağlayan dolaplardır.Cam kapaklı ve ayna duvarlı dolap modelleri tercih ederek giyinme odanızı modern bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Şeffaf dolaplar

Giyinme odası için askılıklar tercih edecekseniz resimdeki gibi cam kayar kapak modelleri tercih ederek elbiselerinizi her zaman görebileceğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Giyinme odası içinde hem az yer kaplayan hem de modern ve şık bir giyinme odasına sahip olabilirsiniz.

Küçük giyinme odaları

Giyinme odası dekorasyonlarında odanın genişliği hayati öneme sahiptir. Küçük bir alanı giyinme odası olarak dekore edecekseniz U konsepti tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. U konsept için alt tarafı çekmece, üst tarafı askılık ve dolap olarak kullanabileceğiniz bir tasarım fonksiyonellikte nirvanaya çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Açık giyinme odaları

Eviniz geniş ölçülere sahipse ve yatak odanız ile giyinme odanız arasında ayrı bir bağlantı olmasını istemiyorsanız resimdeki gibi açık bir giyinme odası tercih ederek hem giyinme odanızın hem de yatak odanızın geniş olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece giyinme odanızı dilediğiniz gibi dekore ederken yatak odanızı da geniş geniş kullanabilirsiniz.

Minimal tasarımlar

Giyinme odanızı, yaşam tarzınız gibi minimalist olarak dekore edecekseniz duvar raflarını kullanmayı unutmamalısınız Duvar rafları küçük yaşam alanlarını daha geniş hale getiren, oldukça fonksiyonel kullanım imkanı sağlayan unsurlardır. Minimalist tasarımlarda duvar rafları hayat kurtarıcı roldedir.

Konsept tasarımlar

Standart ölçülere sahip bir giyinme odasına sahipseniz konsept tasarımlar tercih edebilirsiniz. Elbise dolabı, duvar rafları, askılıklar, orta muhafaza alanları, çekmeceler gibi her türlü fikrin yer aldığı konsept tasarımlarda giyinme odanız evinizin ne fonksiyonel ve kullanışlı odası olacaktır. Konsept tasarımlardan birini tercih edecekseniz renk olarak beyaz tonlarını düşünmelisiniz.

Basit tasarımlar

CHILDREN ROOM DESIGNS, BWorks BWorks Modern Giyinme Odası
BWorks

CHILDREN ROOM DESIGNS

BWorks

Evinizde giyinme odası olarak kullanacağınız bir yer yoksa basit tasarımlara imza atarak giyinme odası ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Yatak odanızın bir duvarını resimdeki gibi çekmeceler ve basit bir askılık sistemi ile donatarak ihtiyacınız olan giyinme odasını hayata geçirebilirsiniz. Hazır olarak satılan bir giyinme odası modeli seçebilir, bu ölçüler dışında evinizin mimari durumunun izin verdiği ölçülere uygun bir giyinme odası da dekore edebilirsiniz.

Çatı katları

Çatı katı olan bir evde yaşıyorsanız resimdeki gibi bir çatı katı odasını giyinme odası olarak dekore edebilirsiniz. Burada önemli olan iki nokta bulunuyor. Bu noktalardan birincisi giyinme odasının yatak odasına uzak olmaması ve evde yaşayan bireylerin kolay bir şekilde ulaşabileceği bir lokasyonda olmasıdır. İkinci önemli nokta ise giyinme odasının ışık alan, aydınlık ve ferah bir oda olmasıdır. Aksi bir odayı giyinme odası yapmak istediğinizde ciddi koku problemleri yaşayabilirsiniz Bu iki konuya dikkat ederek evinizde muhteşem bir giyinme odası dekore edebilirsiniz.

Bu bilgiler işinize yaradı mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!