13 Örnekte Hayal Kırıklığına Uğratacak Dekorasyon Hataları

umit atdağ umit atdağ
K.K EVİ, Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Modern Oturma Odası
Loading admin actions …

Evinizi dekore ederken, yenilerken, yeni mobilyalar aldığınızda yerleşim planı oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta bulunuyor. Dekorasyon püf noktalarına dikkat etmediğinizde hayal ettiğiniz ışıltılı dekorasyonu yapamayacağınız gibi pratik kullanım imkanı olmayan, konfor düzeyi en alt seviyede bulunan bir yaşam alanına sahip olmak durumunda kalırsınız. Dekorasyon hataları, genel olarak çok basit hatalar olarak yapılan ve dekorasyonun tüm estetiğini ortadan kaldıran hatalardır. Bu nedenle evinizi dekore ederken veya yenilerken bu alanda deneyimli ve tecrübeli dekoratörler, iç mimarlar ile çalışmanız çok önemlidir. Yaşa tarzınıza uygun bir dekorasyonu hayata geçirecek, geleneksel yaşam tarzınız ile moderni bir araya getirecek olan dekoratörler aynı zamanda moda olan akımları da evinize getirecektir. Profesyonel bir dekorasyon uzmanı ile çalıştığınızda dekorasyon hatası yapma olasılığınız ortadan kalkacak ve hayal ettiğiniz yaşam alanına sahip olacaksınız.

Evinizi dekore ederken genel olarak yapabileceğiniz başlıca hatalar vardır. Türk evlerinde dekorasyon hataları genel olarak aydınlatma temelli veya orantısız mobilya, eşya seçiminden kaynaklıdır. Yaşam alanınızı homojen bir şekilde aydınlatmadığınızda tercih edeceğiniz mobilyalar gölgede kalacak, istediğiniz sonucu almanız zorlaşacaktır. Bu nedenle aydınlatma sistemi seçiminde işin ehlinden yardım almanız gereklidir. Mobilya seçiminde karşılaşabileceğiniz hatalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Orantısız ölçülerde mobilya seçimi,
  • Birbiri ile uyumsuz renklere sahip mobilyalar tercih edilmesi,
  • Oda içinde yanlış yerleşim planı baz alınarak mobilya yerleşimi yapılması,
  • Halı seçiminde yanlış tercihler,
  • Farklı tarzları ir arada kullanma isteği,
  • Perde seçiminde yanlış tercihler,
  • Doğal ile yapayın bir arada kullanılması,

gibi hatalar dekorasyonu başlı başına olumsuz etkileyen tercihlerdir. Bu hataları yapmamak ve evinizi doğru bir şekilde dekore etmek için '' Türk evlerinde en çok yapılan 11 dekorasyon hatası '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Tüm yaşam alanları için uygulamalı dekorasyon örneklerinin yer aldığı bu yazımızda genel olarak yapılan dekorasyon hataları yer alıyor. Ayrıca evinizde uygulamak istediğiniz dekorasyon fikrine göre nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında da bilgileri bu yazımıza bulabilirsiniz.

Fazla eşya kullanımı

Dekore edeceğiniz salon ister geniş bir salon olsun ister küçük bir salon olsun dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanacağınız eşya sayısıdır. Dekorasyon içinde fazla eşya kullanımı size hiçbir zaman avantaj sağlamaz. Aksine fazla eşya kullanımı daha dar hareket alanı yaratır ve hayat konforunuzu bir kaç kademe aşağıya çeker. Ayrıca fazla eşya her zaman göze batacağı için dekorasyonunuzun görsel olarak daha kötü görünmesine neden olur. Türk evlerinde dekorasyon hataları listesinin başında fazla eşya kullanımı gelmektedir.

Abartılı renk kullanımı

Uygulanmış Projeler, Dİ-AR İÇ MİMARLIK Dİ-AR İÇ MİMARLIK Modern Oturma Odası
Dİ-AR İÇ MİMARLIK

Uygulanmış Projeler

Dİ-AR İÇ MİMARLIK

Dekorasyon hataları içinde yer alan ve dekorasyonun ışıltısını gölgeleyen en temel hatalardan biri de abartılı renkler kullanmaktır. Baştan aşağıya mükemmel tasarlanmış br dekorasyon içinde abartılı ve canlı renkleri yoğun olarak kullandığınızda gözünüz çok çabuk yorulacaktır. Ayrıca diğer mobilyaların estetik ve zarif görünümleri de bu renklerin abartılı ve yoğun kullanımı nedeni ile gölge de kalacaktır. Bu nedenle evinizde dekorasyon yaparken abartılı renkleri tercih etmekten ve yoğun kullanmaktan kaçınmalısınız.

Evde ofis tasarımları

Ev hanımları genel olarak standart dekorasyonlar yapmak isterler. Klasik dekorasyon fikrleri arasında yer alan ve her eve uygun olmayan ofis tasarımlarını evinizde uyguladığınızda çok fazla problem ile karşılaşabilirsiniz. Evinizde samimi ve doğal bir yaşam alanı oluşturmak için yapmanız gereken tarzınıza uygun mobilyalar seçmek ve bu mobilyalar ile dekorasyonlar yapmaktır. Ofis mobilyalarını andıran mobilyalar ile evinizde bir ofis dekorasyonu yapmak hayal kırıklığına uğramanıza neden olabilir.

Kalabalık duvar dekorasyonları

Evinizde geniş duvarlarınız varsa bu duvarları çıplak bırakmak kadar kalabalık aksesuarlar ve .tablolar ile doldurmak da büyük br hata olacaktır. Duvarınızı daha zarif ve daha estetik hale getirmek için az sayıda ve ölçüleri oranında aksesuarlar kullanmalısınız. Resimdeki gibi kalabalık ve her detayı fazlası ile yansıtan bir duvar dekorasyonu evinizin daha kötü görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle fazla aksesuar kullanarak duvarlarınızı daha kötü hale getirmeyin.

Yetersiz kapasiteli mobilyalar

Evinizde kullanacağınız mobilyaları kapasitesi bakımından yeterli seçmelisiniz. Resimdeki gibi yetersiz mobilyalar tercih ettiğinizde misafirlerinize karşı mahçup olma durumunuz olacağı gibi görsel olarak da eviniz kötü görünecektir. Bu nedenle seçimlerinizi daha dikkatli yapmanız çok önemlidir.

Tek renk seçimi

Çok abartılı renk seçimleri doğru tercihler olmadığı gibi tek bir renk seçerek dekorasyon yapmak da doğru değildir. Mobilyalar, duvarlar, perdeler aynı renkte veya aynı tonda olduğunda ruhunuz daralacak ve eviniz potansiyelinden daha aşağılarda görünecektir Bu nedenle dekorasyon için ana rengi belirledikten sonra yardımcı renkler olarak ara renkler kullanabilir ve dekorasyonu hakettiği seviyeye taşıyabilirsiniz.

Mobilya yerleşim planı

Ev dekorasyonlarında genel olarak televizyon yerleşimi yapıldıktan sonra tüm mobilyalar televizyona göre konumlandırılır. Ancak bu doğru bir yöntem değildir. Televizyon, diğer mobilyalardan bağımsız olarak yerleştirilmesi gereken bir unsurdur. Mobilyalar, kullanıcıların bir arada olmasını sağlayacak ve samimi bir ortam oluşturacak şekilde yerleştirilmelidir.

Uyumsuz renkler

Dekorasyon yaparken renk seçimi ve renk uyumu hayati öneme sahiptir. Eğer dekorasyon içinde kullanacağınız renkleri belirli bir kombinasyon içinde kullanmazsanız dekorasyon istediğiniz ışıltıya sahip olmayacaktır. Çok fazla renk kullanımı veya bir biri ile uyuşmayan tonların bir arada yoğun kullanılması genel olarak yapılan dekorasyon hatalarıdır. Bu nedenle renk seçimlerinize azami dikkat etmelisiniz.

Asimetrik yerleşimler

Duvar dekorasyonlarında, niş alan dekorasyonlarında veya mobilyaların yerleşimlerinde asimetrik yerleşimler her zaman yapılan hatalardır. Asimetrik yerleşimler, kullanacağınız objelerin görselliğini ortadan kaldıran, mobilyaları kötü gösteren ve dekorasyonunuzun istediğiniz gibi sonuçlanmasını engelleyen bir hatadır. Bu nedenle evinizde asimetrik yerleşim olmamasına özen göstermelisiniz.

Geniş alanlar

Yaşam Alanı (Oturma Alanı) Damla SABUNCU Modern Oturma Odası Ahşap Ahşap rengi oturma alanı
Damla SABUNCU

Yaşam Alanı (Oturma Alanı)

Damla SABUNCU

Genellikle geniş salonlar, geniş yatak odaları gibi yaşam alanlarında yapılan bir hata olan boş alanların değerlendirilmemesi durumu evinizin konforunu düşürmektedir. Salon içinde bırakılan geniş hareket alanları salonun boş görünmesine neden olur. Ayrıca mobilyaların görselliğin de gölge de bırakan bu durum her evde mutlaka yapılan hataların başında gelmektedir.

Orta masa seçimi

BB House Design homify İskandinav Oturma Odası gliese design,interior design
homify

BB House Design

homify

Evinizde kullanacağınız orta masa modelleri için doğru tercihler yapmanız hem oturma gruplarınızın fonksiyonelliği açısından hem de dekorasyon estetiği açısından çok önemlidir. Geniş bir kanepe veya uzun bir koltuk takımı için küçük ve yuvarlak bir orta masa seçimi büyük bir hatadır. Aynı şekilde küçük bir salonda kullanacağınız küçük bir kanepe veya koltuk takımı için kocaman bir orta masa tercih etmek hareket alanınızı daraltacak bir hamle olacaktır. Orantılı mobilya seçimine dikkat etmelisiniz.

Fantazi tasarımlar

Evinizde kendinize özel tasarımlar yapacaksanız veya fantazi dekorasyon fikirlerini uygulayacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Evinizin genel dekorasyonunu bozmayacak ve aynı zamanda kişisel olarak sizi mutlu edecek bir konsept yapak istediğinizde birbirine aykırı tarzları bir arada kullanmamaya özen gösterin. Aksi durumda resimdeki gibi hem kalabalık görünen hem de her tarza hitap ettiği için size özel olmayan tasarımlara imza atmak durumunda kalabilirsiniz.

Halı seçimleri

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Oturma Odası
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Halı seçimi, kullanacağınız alanların daha dekoratif görünmesi açısından çok önemlidir. İdeal ve doğru boyutlarda bir halı seçtiğinizde beklentinizin çok üzerinde bir dekorasyon yapabilirsiniz. Ancak resimdeki gibi ideal ölçülerden uzak, mobilyalar ile orantısız br halı seçtiğinizde ve renk olarak diğer renkler ile ilgisiz bir halı kullandığınızda dekorasyonunuzu 1970 lerdeki gibi görünecektir.

Bu proje ilginizi çekti mi ?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!