Pırıl Pırıl Bir Ev İçin Etkili ve Hızlı Ev Temizliği İpuçları

Homify TR Homify TR
Ev Temizliği, Ayeses Group Ayeses Group Rustik Banyo Aluminyum/Çinko Bej
Loading admin actions …

Çoğu insan temizlik yapmaktan hiç hoşlanmaz ama herkes her zaman temiz olan bir evde yaşamak ister. Yaptığımız temizliğin daha uzun ömürlü olması ve daha az zaman ve emek gerektirmesi elbette bizi temizlik zahmetinden bir nebze olsun kurtarırken her zaman temiz bir evde hayat sürmenin keyfine varmamızı sağlar. Peki daha uzun ömürlü olan bir ev temizliği nasıl mümkün olabilir? Aslında doğru şekilde ev temizliği yaptığımızda hem çok daha az zahmete katlanmak zorunda kalırsınız, hem de çok daha sağlıklı yaşam alanları elde edersiniz. Aşağıda doğru ev temizliği ipuçları ile hayatınızı kolaylaştıracak önerileri sıralayacağız. 

Elbette herkes temizlik yapmayı şu ya da bu şekilde biliyor ve de alıştığı şekilde temizlik yapmak daha rahat ve güvenli geliyor. Gelgelelim ev temizliği nasıl yapılır sorusu üzerine bugün hâlâ birtakım anlaşmazlıklar da olmuyor değil. Temizlikte sıralama ne olmalı? Önce toz mu alınır yoksa yer mi süpürülür? Ev temizliği sırasında çarşaflar ne zaman değiştirilmeli? vs. gibi sorulara en doğru cevapları merak ediyor ve evinizde yaptığınız temizliğin daha etkili olmasını istiyorsanız işte ev temizliği için fikirler ve öneriler barındıran haftalık temizlik kılavuzu…  

1. Bir odayı değil, tüm evi temizleyin

Genellikle temizlik yapmaya başladığımızda en mantıklısı oda oda ilerlemek gibi gelir. Mutfağı, banyoları, yatak odalarını ve salonu tek tek baştan aşağı temizleyip bir odanın temizliğini bitirdikten sonra diğerine geçmek her ne kadar daha cazip görünse de aslında doğru olmayan bir temizlik anlayışı. Odaları tek tek temizlemek yerine evi bir bütün olarak düşünerek temizlik yapmanız çok daha verimli olacaktır. Toz alma, süpürme, yer silme gibi işlemleri bütün odalarda uyguladıktan sonra o işlemi bitirip diğer işleme geçin. Böylece, kendinizi sonsuz bir temizlik döngüsü içindeymiş gibi hissetmez, aynı işe tekrar tekrar başlamak zorunda kalmazsınız. Tabii bunun yanı sıra henüz temizliği yapılmamış bir odadan temizliği bitmiş bir odaya bir sebepten geçmeniz gerektiğinde taşıyacağınız tozun da önüne geçmiş olursunuz.

2. Tüm temizlik araçlarınızı bir kovada toplayın

Ev Temizlik Şirketi Ayeses Group Rustik Çalışma Odası Ahşap Ahşap rengi Ev Temizliği, Ev Temizlik Şirketi, Ev Temizlik Şirketleri
Ayeses Group

Ev Temizlik Şirketi

Ayeses Group

Temizlik yaparken kullanacağınız malzemelerin hepsinin bir arada ve taşınabilir olması temizlik sırasında size tahmin edebileceğinizden çok daha fazla yardımcı olur. Temizlik yaparken sürekli banyodaki temizlik dolabına gidip gelmek zorunda kalmazsınız, istediğiniz her temizlik malzemesi elinizin altında olur. Böylece hem daha az zaman hem de daha az emek hararsınız. Üstelik temizlik bittiğinde malzemeleri toplayıp kaldırmak da çok daha kolay olur.

3. Önce dağınıklığı toparlayın

Temizliğe başlamadan önce, her odaya tek tek girin ve bütün evdeki tüm dağınıklığı toplayın. Her bir öğeyi -koridordaki terlik ve ayakkabılar, dergiler, gazeteler, kalemler vs… - toplarken, çöpe atılacak olanlar için yakınlarda bir çöp poşeti bulundurun. Evi tamamen derli toplu hale getirdikten ve atılacak her şeyi attıktan sonra temizliğe başlamalısınız. Aksi halde dağınıklık yaratan şeyler temizliğin de kusursuz olmasına engel olacak ve size zaman kaybettirecektir.

4. Toz alma ve süpürme

Önce toz mu alınır yoksa yer mi süpürülür sorusu aslında bugün hala farklı görüşlerin öne çıktığı bir soru. Gelgelelim, bizce bu sorunun cevabını belirleyen ana faktör kullandığınız süpürgenin özellikleri. Aslında temel prensip olarak temizlik tavandan zemine doğru yapılır. Yani temizlik yaparken yukarıdan aşağıya doğru ilerlemeniz gerekir ve önce toz almak da, toz alırken yere düşecek olan parçacıklar düşünüldüğünde daha mantıklı olandır. Gelgelelim bazı süpürgeler süpürme işlemini yaparken de oldukça toz kaldırdığı için kimileri bugün tersinin doğru olduğunu söylüyor. Eğer toz kaldıran bir süpürgeniz varsa önce süpürme işlemi ile başlayabilirsiniz ancak bu yine de toz alırken yere düşecek olan parçacıkları engellemeyecektir. Bu parçacıklardan silme işlemi esnasında kurtulmak da tabii ki bir seçenek.

5. Yatak çarşaflarının değişimi

BİR REZİDANS RÜYASI , ZEN ZEN İÇ MİMARLIK ZEN ZEN İÇ MİMARLIK Modern Yatak Odası Ahşap Gri
ZEN ZEN İÇ MİMARLIK

BİR REZİDANS RÜYASI

ZEN ZEN İÇ MİMARLIK

Çarşaflar ne zaman değişmeli sorusu da yine herkesin farklı bir cevabı olduğu temizlik sorularından biri. Eğer önce toz alıp sonra yer süpürüyorsanız ve süpürgeniz toz kaldırmayan bir süpürgeyse o halde çarşafları toz aldıktan sonra, süpürme işleminden de önce değiştirmelisiniz.

6. Ayna ve camların silinmesi

BAZI BANYO PROJELERİMİZ.. , Onn Design Onn Design Akdeniz Banyo Seramik Beyaz
Onn Design

BAZI BANYO PROJELERİMİZ..

Onn Design

Tüm evde süpürme işlemleri bittikten sonra şimdi ayna ve cam temizliğine geçebilirsiniz. Tüm aynaları ve cam yüzeyleri silerek temizlemek için nemli bir mikrofiber bez ve ardından bir kuru bez kullanın.

7. Tezgahları ve yüzey alanlarını dezenfekte edin

Hijyenik ve sağlıklı bir yaşam için evinizi boydan boya dolanarak tezgahlardan, ev aletlerine, dolaplardan kapı kollarına, ışık anahtarlarından, TV uzaktan kumandalarına ve telefonlara kadar tüm çok dokunulan sert yüzeyleri dezenfekte özelliği olan bir temizlik ürünü ve mikrofiber bez kullanarak silin. Eğer evde kendi dezenfektanınızı yapmak isterseniz çeyrek ila yarım bardak arasında beyaz veya elma sirkesini bir bardak su ile karıştırarak toksik olmayan bir dezenfektan solüsyonu yapabilirsiniz.

8. Küvetleri, lavaboları ve tuvaletleri temizleyin

Evde kendinizin yaptığı sirkeli dezenfektan solüsyonunu lavabolar, duş üniteleri ve klozetlerde de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken temizleyiciyi lavabo veya temizlemek istediğiniz yüzeylere bir su spreyi ile püskürtüp daha sonra da sirkenin yüzeydeki kirlere nüfuz etmesi için birkaç dakika bekletmek. Sonra bir temizlik sünger ile ovalayarak bu yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

9. Sırada yerlerin silinmesi var

Bu noktada artık yerleri silmeye başlayabilirsiniz. Yerlerini sildiğiniz odanın en uzak köşesinden paspaslamaya başlayın ve kapıya doğru hareket ederek ilerleyin (yani, yerleri silerken kendinizi bir köşeye hapsetmeyin). Paspası sık sık durulamayı ve her odadan sonra yer silme bezinizi daldırdığınız suyu değiştirmeyi unutmayın.

10. Temizlik malzemelerinizi rutin olarak yıkamayı unutmayın

Ev Temizlik Şirketleri Ayeses Group Rustik Banyo Aluminyum/Çinko Bej Ev Temizlik, Ev Temizlik Şirketi, Ev Temizlik Şirketleri
Ayeses Group

Ev Temizlik Şirketleri

Ayeses Group

Evi temizlemenin genellikle gözden kaçan bir parçası, temizlik malzemelerinin bakımıdır. Kirli bir paspas veya dolu bir torbayla elektrikli süpürge kullanmak çok daha etkisizdir ve hatta bu malzemeler temizlemek yerine daha fazla kirletebilir. Bu yüzden her temizlik bitiminde mutlaka malzemeleri temizleyip kaldırın.

11. Her hafta yapılması gerekmeyen işler

Bazı temizlik işlerinin her hafta yapılması gerekmez. Tüm evi her hafta çok derinlemesine temizlemenize gerek olmadığını unutmayın. Örneğin camların silinmesi, halı ve kilimlerin silinmesi ya da yıkanması, mobilyaların ve gümüş aksesuarların parlatılması, perdelerin yıkanması gibi görevleri sık sık yerine getirmeye çalışmayın. Bunları derinlemesine ev temizliği yaptığınız dönemlere erteleyebilirsiniz.

12. Temizliği bir grup etkinliği haline getirin

Temizliği ekip çalışması olarak yapmak, bir evi hızlı bir şekilde temizlemenin en iyi yollarından biridir. Ailenizle önceden bir zaman planlayın ve her bir kişiye görevler atayın. Kısacası temizlik görevini bir evde hiç kimse tek başına yüklenmemeli. Üstelik birlikte çalışmak temizliğe biraz olsun eğlence katar ve eviniz kısa sürede ışıl ışıl olacaktır.

13. Toz tutan dağınıklıkları önleyecek aksesuarlar

NK Evi Home Office Konsept Proje Atölye Teta İç Mimarlık Endüstriyel Çalışma Odası Rengarenk endüstriyel,minimal,home office,yaşam alanı,tuğla,oturma odası,kişiye özel tasarım,iç mimarlık
Atölye Teta İç Mimarlık

NK Evi Home Office Konsept Proje

Atölye Teta İç Mimarlık

Evde yaptığınız temizliğin daha uzun süreli olması için toz tutan eşyaları düzene sokmanız gerekebilir. Örneğin açıkta duran kabloların dağınık şekilde durması kablo çevresinde daha fazla kir oluşmasına sebep olur. Bunlar için kablo düzenleyici aparatlardan satın alabilirsiniz. Ya da açık raflarda duran biblolar veya kitaplar için camlı kapakları olan depolama mobilyaları tercih edebilirsiniz.

14. Tesisat ve bozuk/eski mobilyaların bakımı

Eğer tesisat sisteminizde bir sıkıntı varsa, örneğin çeşme akıtıyorsa bu kokuya ve sağlıksız ve hijyenik olmayan bir ortamın oluşmasına sebep olabilir. Bir an önce bir su tesisatçısı çağırmayı ihmal etmeyin. Eski mobilyaların cilasının yenilenmemesi de bu mobilyaların daha fazla toz tutmasına neden olur. Bu yüzden bu tür şeylerin bakımı da temizlik ve hijyen açısından oldukça önemli.

15. Gündelik temizlik

Duvar Kâğıtları İle Evinizin Havasını Değiştirin, Evinin Ustası Evinin Ustası Modern Duvar & Zemin
Evinin Ustası

Duvar Kâğıtları İle Evinizin Havasını Değiştirin

Evinin Ustası

Evinizin sürekli temiz kalması için gündelik temizliği de aksatmamalısınız. Gündelik temizlik haftalık temizliğin de çok daha kolay olmasını sağlar. Elbette her gün evinizi baştan aşağı temizlemekten bahsetmiyoruz. Toplam on dakikanızı almayacak basit işlemlerle evinizin her zaman temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Bkz: Daima temiz bir ev için her gün yapmanız gereken 5 şey

Sizin de bildiğiniz kolaylaştırıcı ev temizliği tüyoları var mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!