Ev Arayanlara İpuçları: Ev Projesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Homify TR Homify TR
DATÇA ASLI & MURAT RENA EVİ, ETUD MIMARLIK MUS. INS. SAN VE TIC LTD STI ETUD MIMARLIK MUS. INS. SAN VE TIC LTD STI Modern Evler
Loading admin actions …

Eğer satın almak için bir ev arama sürecine girdiyseniz, bu sürecin oldukça zor olabileceğini de muhtemelen tahmin ediyorsunuzdur. Özellikle içinde yaşamak için kendinize ait bir eviniz olsun istiyorsanız yaşam kaliteniz ve konforunuz için karar vermeniz gereken pek çok şey var demektir. Ayrıca ev satın almak aynı zamanda bir hayli duygusal bir süreçtir. Özellikle ilk evini satın alacaklar için bu süreç hem heyecan verici, hem yorucu, hem de göz korkutucu olabilir. Hayalinizde en güzel evler varken heyecan ile duygularınızın sizi yönlendirmesine izin verirseniz oldukça yaygın olan bazı ev alma hatalarına siz de düşebilirsiniz. Satın almak için bir ev ararken öncelikle duygularınızı kontrol altında tutmalı ve mümkün olan en rasyonel kararı vermek için bazı kritik ipuçlarını takip etmelisiniz.

Unutmayın ki amacınız maddi olarak karşılayabileceğiniz bir fiyata rahat edebileceğiniz bir eve sahip olmak. Bunu yapabilmeniz için sizlere nelerden kaçınmanız ve de nelere özellikle dikkat etmeniz gerektiğine dair rehber niteliğinde bir liste hazırladık.

1- Fiyat aralığınızı net bir şekilde belirleyin

Sui Architecture | House design | Antalya-Belek , Sui Mimarlık Sui Mimarlık Villa akdeniz taş mimari tasarım ev villa cephe güneşkırıcı site bahçe havuz peyzaj modern geleneksel mediterranean monolithic stone architecture design housedesign home facade sunshading exterior garden poolside home landscape
Sui Mimarlık

Sui Architecture | House design | Antalya-Belek

Sui Mimarlık

Ev ararken en sık yapılan hataların başında, sahip olunabilecek standartların üzerinde özellikler sunan satılık evlere de bakmak geliyor. Bu aslında psikolojik olarak sizi yıpratacak bir hamle olacaktır. Muhteşem bir konut projesi kapsamında, yeni inşa edilmiş bir binada, ağaçlarla çevrili güzel sokakların arasında, jakuzili banyolara sahip, geniş ve sıfır mutfaklı, bahçeli ya da balkonlu, çok odalı ve ferah bir eve sahip olmayı kim istemez ki? Gelgelelim çoğumuz, genellikle maddi şartlarımız doğrultusunda hayallerimizi süsleyen evlerde yaşamıyoruz.

- Kendi kriterlerinize bağlı kalın

Saral inşaat saral life silivri, MOSS PEYZAJ MOSS PEYZAJ Modern Evler Ahşap-Plastik Kompozit Kahverengi
MOSS PEYZAJ

Saral inşaat saral life silivri

MOSS PEYZAJ

Eğer maddi olarak karşılayabileceğiniz fiyat aralığının üzerindeki evlere bakmaya başlarsanız ekonomik durumunuzun el verdiğinin üzerindeki evlerin peşinde koşmaya da başlayabilir ve hatta ödeyebileceğiniz yanılgısına kapılabilirsiniz çünkü artık sizin standartlarınızdaki evler size yeterli görünmemeye başlar. Kısacası, belirlediğiniz bütçenin üzerindeki evlere alıcı olarak bakmaya başlarsanız, bu sizi maddi olarak imkanlarınızın ötesine geçmeye çalışmak gibi tehlikeli bir duruma sokabilir veya gerçekten satın alabileceğiniz evlerden memnun kalmamanıza neden olabilir. Ev satın alma süreciniz böylece uzar ve daha da yorucu bir hal alır.

2- Bir emlakçıyla anlaşın

Evlerini satmak isteyenler de, yeni bir ev satın almak isteyenler de, komisyon ücretinden kurtulmak için genellikle ilk olarak bir emlakçı ile çalışmaktan kaçınırlar. Bu aslında sık yapılan hatalardan biridir. Anlaşabildiğiniz, ne istediğinizi anlayabilen ve güvendiğiniz bir emlakçı ile anlaşmak sizin için ev bulma sürecini oldukça kolaylaştıracak ve çok daha kısa sürede istediğiniz özelliklere sahip pek çok ev görme şansı yakalayacaksınız.

3- Muhit seçerken dikkat etmeniz gerekenler

GÜRSOY COTTAGE yücel partners Kırsal Evler Ahşap-Plastik Kompozit Beyaz
yücel partners

GÜRSOY COTTAGE

yücel partners

Satın alacağınız evin özelliklerine karar verirken tabii ki ilk olarak evin nerede konumlanmasını istediğinizi belirlemelisiniz. Bunun için de seçtiğiniz muhite bir bütün olarak bakmanızı, yani potansiyel evinizin çevresindeki alanı iyi değerlendirmenizi öneriyoruz. Seçtiğiniz mahallenin geleceğini tam olarak tahmin etmek elbette mümkün değil, ancak ev satın almadan önce mahallenin geleceğini sorgulamak veya araştırmak, ileride bazı sorunlarla karşılaşmanızı önleyebilir.

- Sormanız gereken bazı sorular şunlar:

Mahalle için ne tür imar planları yapılıyor? Caddenin büyük bir cadde veya trafiği bol bir geçiş alanı haline gelmesi muhtemel mi? Beş yıl içinde çok yakına yapılacak bir köprü veya otoyoldan söz ediliyor mu? Bölgede kentsel dönüşüm projeleri var mı? Satın alacağınız evin bulunduğu binanın kentsel dönüşüme girme olasılığı bulunuyor mu? Etrafta fazlaca boş arazi var mı? Bu boş arazilere ne inşa edilebilir? Mahalledeki ev değerleri son yıllar içinde düşüyor mu yoksa yükseliyor mu? Eğer bu soruların yanıtlarından memnunsanız, potansiyel evinizin konumu konusunda da iyi bir karar vermişsiniz demektir.

4- Ev kredisi süreci: Ön değerlendirme

Rita Homes - Muratpaşa / Antalya, Efza Mimarlık Efza Mimarlık Apartman
Efza Mimarlık

Rita Homes – Muratpaşa / Antalya

Efza Mimarlık

Eğer evinizi kredi ile satın almayı planlıyorsanız bankaların ön değerlendirmesinden geçip onay almadan ev aramaya başlamayın. Çünkü hepimizin bildiği gibi, bankanın karşılayabileceğimizi söylediği ve onay verdiği kredi miktarı ile bizim karşılayabileceğimizi düşündüğümüz miktarlar her zaman aynı olmayabiliyor. Eğer kredi notunuz düşükse kullanmayı planladığınız ev kredisi miktarı banka tarafından onaylanmayabilir ve alternatif bir plan ile belki başka bir semtte ya da belki bazı ekstra özelliklerden feragat ederek, farklı ev stilleri aramanız gerekebilir.

5- En uygun ev kredisini bulma

Ev kredisi özellikleri bankadan bankaya değişiyor ve bu aşamada size en uygun ev kredisi seçeneğini bulmak da oldukça önemli. Yani hiçbir araştırma yapmadan her zaman çalıştığınız bankadan ev kredisi çekmek yerine detaylı bir ön araştırma yapın ve farklı bankaların konut kredisi şartlarını karşılaştırarak kendinize en uygun olanı seçin.

6- Değiştirilebilecek estetik özelliklere kapılmayın

PARADOR - Oak Smoked Elephant Skin homify Duvar & ZeminDuvar & Zemin Kaplamaları
homify

PARADOR – Oak Smoked Elephant Skin

homify

Zaman içinde evin içinde neyin değiştirilebilir ve neyin değiştirilemez olduğunu ayırt edebilmek, ev ararken vizyonunuzu genişletmenize yardımcı olabilir. Örneğin bulduğunuz bir evdeki banyo fayanslarının renginden ve modelinden hiç hoşlanmamış olabilirsiniz. Evi satın aldıktan hemen sonra fayansları değiştirmeye gücünüz yetmiyorsa bile, paranızın yettiği bir eve sahip olmak karşılığında bir süre bu çirkinlikle yaşamaya değer olabilir. Söz konusu ev projesi, konum ve büyüklük gibi değiştirilmesi zor olan büyük şeyler açısından ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, ileride kolayca değiştirilebilecek fiziksel kusurların sizi uzaklaştırmasına izin vermeyin. Kısacası baktığınız evlerdeki değişim potansiyeli konusunda açık olun.

7- Makyajlı görünüm sizi yanıltmasın!

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi, Evinin Ustası Evinin Ustası Eklektik Duvar & Zemin
Evinin Ustası

Ev Boyasında Boyacı Ustanın Önemi

Evinin Ustası

Bir önceki maddenin devamı olarak: Küçük dokunuşlar ve kozmetik düzeltmelerle fiyatı yükseltilmiş evlere karşı dikkatli olun. Bazı satıcılar evlerin içine ufak kozmetik dokunuşlar yaparak ederinin çok daha üzerinden evlerini satışa çıkarıyor. Örneğin yeni boyanmış bir eve, aynı özelliklere sahip solgun duvarlara sahip evden on binlerce daha fazla para ödemeye gerek yok. Ayrıca çoğunlukla evde gerekli olan tadilat ve yenilemeleri kendinizin yaptırması çok daha ekonomik olacaktır. Bu tadilat ve yeniliklerin başkalarının değil sizin zevkinize göre yapılacak olması da cabası!

8- İhtiyaçlarınızı gözetmek

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL, Rengin Mimarlık Rengin Mimarlık Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Her ne kadar ev ararken gerçekçi olmanız ve bir dereceye kadar taviz vermeniz gerekse de, sizin için önemli şeylerden vazgeçmeyin.

- Yakın geleceği planlamak

E&A Evi-Urla Mimarlık Ofisleri Arbeid Mimarlık Bitişik ev villa, konut, konut tasarımı, villa tasarımı, anahtar teslim tadilat, tadilat
Arbeid Mimarlık

E&A Evi-Urla Mimarlık Ofisleri

Arbeid Mimarlık

Örneğin, çocuk sahibi olmayı planladığınızı ve 3+1 bir plana ihtiyaç duyacağınızı bildiğiniz halde 2+1 evlere de bakmayın. Satın alacağınız evi karşılayabilmek için muhtemelen bazı tavizler vermeniz gerekeceği doğru, ancak size bugün ya da yakın gelecekte büyük bir yük olacak ve yaşam kalitenizi düşürecek bir taviz vermeyin.

9- Aramaya inanın!

Mr.H.N. Evi Şömine Entrada Mimarlık Modern Oturma Odası Ahşap Ahşap rengi modern, yaşam alanı, salon, luxury, konut tasarımı, mermer, oturma odası, şömine
Entrada Mimarlık

Mr.H.N. Evi Şömine

Entrada Mimarlık

Acele edip ihtiyacınız olan özelliklere sahip olmayan bir evde yaşamaya razı olmak yerine aramaya devam etmeye açık olmak, sizi daha sonra pişman olabileceğiniz kararlar vermekten kurtaracaktır. Bugün ev arama sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olabilecek çok sayıda emlak sitesi ve uygulaması var.

10- Hızlı karar vermeyin

A.Y. Konakları ANTE MİMARLIK Bitişik ev konut tasarım,mimari tasarım,site tasarım,bahçe havuzu
ANTE MİMARLIK

A.Y. Konakları

ANTE MİMARLIK

Türkiye’de emlak piyasası oldukça hareketli ve alış satışlar oldukça hızlı gerçekleşiyor diyebiliriz. Bu yüzden de, özellikle merkezi yerlerde ev arayanlar buldukları evi başka bir alıcıya kaptırmamak adınasatın alma konusunda aceleci davranabiliyor. Ancak, hızlı bir karar verme ihtiyacını, evin sizin için doğru olduğundan emin olma ihtiyacı ile dengelemeniz gerekir.

- Güvenlik!

Aslı Garden Konutları ANTE MİMARLIK Bitişik ev mimari tasarım,iç mekan tasarım,konut tasarım,villa tasarım,hastane tasarım,ofis tasarım,izmir mimarlık,ante mimarlık
ANTE MİMARLIK

Aslı Garden Konutları

ANTE MİMARLIK

Örneğin mahallenin gündüz olduğu kadar gece de güvende olduğundan emin olmak (farklı zamanlarda ziyaret etmeye çalışın) ve yakındaki olası gürültü sorunlarını araştırmak gibi önemli adımları ihmal etmeyin. Kararınızı değerlendirmek için zaman ayırmak size mülkün gerçekten ne kadar değerli olduğunu araştırma ve uygun bir fiyatla ev satın alma şansı verir.

Ev almak yerine yaptırmak mı?

Eğer ev satın almak yerine kendi evinizi inşa ettirmek istiyorsanız bkz: Ev yaptırmayı düşünenlere ilham verecek 14 inşaat planı

Bu bilgileri faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!