Birbirinden Şahane 12 Mutfak Yenileme Fikri

umit atdağ umit atdağ
Квартира-Студия , tatarintsevadesign tatarintsevadesign Akdeniz Mutfak
Loading admin actions …

Ev hanımları ve mutfak kullanıcıları için çok fazla zaman geçirdikleri mutfaklar, pratik kullanım alanlarına sahip, ferah ve havadar olmanın yanında fonksiyonel özelliklere de sahip olmalıdır. Fonksiyonel mutfak dekorasyonları yapabilmek için öncelikle günümüz teknolojisine mutfakta yer vermelisiniz. Sahip olduğunuz mutfağı modern bir mutfak haline getirmek için mutfak yenileme tasarımları yapmak, profesyonel mutfaklara sahip olmak profesyonel mutfak planlayıcıları veya iç mimarlar ile çalışmalısınız. Her detayı profesyonel fikirler ile birleştiren tasarımcılar hayal ettiğiniz mutfağın ötesinde göze hitap eden ve aynı zamanda belirlediğiniz bütçenin çok aşağısında mutfağınızı yenilemenize yardımcı olur. Mutfak yenileme maliyeti hesaplanırken öncelikle beklentilerinizi belirlemelisiniz. Mutfağınızın fonksiyonel olması, modern olması ve aynı zamanda ferah ve havadar bir iç mekan tasarımına sahip olması için tüm detayları belirlemeli ve maliyetin, hesaplamalısınız.

Mutfak yenileme işlemi bir diğer adı ile mutfak renovasyon işlemi meşakkatli bir süreç olmakla birlikte maliyet olarak da doğru planlanmadığında oldukça maliyetli olacaktır. Renovasyon sürecinde öncelikle mutfağınızın mimarisine uyumlu olacak bir tasarım planı oluşturmalısınız. Mutfağınızda boş alan kalmayacak şekilde, her alanı kullanabileceğiniz ve mutfak mimarisinin izin verdiği ölülerde muhafaza, depolama alanları oluşturacağınız bir tasarım hem işinizi kolaylaştıracaktır hemde önünüzü açacaktır. Yapacağınız tasarım planı bir yandan mutfağınızı hayal ettiğiniz mutfak haline getirecek olan bir tasarım planı olmalı bir yandan da mutfak renovasyon süresi içinde mutfağın son halini almasını kolaylaştıracak bir plan olmalıdır. Bu nedenle öncelikle tesisat planlarının hayata geçirilmesi ile işe başlayabilirsiniz. Tesisat boruları tamamlandıktan sonra sıra mutfak dolaplarına gelecektir. Mutfak dolaplarının tasarımı hem geniş depolama alanları olacak şekilde hem de mutfağın görselliğini ön plana çıkaracak şekilde tasarlanmalıdır. Mutfak dolapları için ayrılan bütçeler çerçevesinde malzeme seçimi yapılması çok önemlidir.

Mutfağınızın aydınlatması ve havalandırması hayati öneme sahip olan diğer iş kalemleridir. Mutfak yenileme sürecinde dikkat edilmesi gereken bu iş kalemleri, mutfağın kullanım süresi açısından hayati öneme sahiptir. Yenileme sürecinde profesyonel bir aydınlatma ve havalandırma sağlamadığınızda yapacağınız yenileme işlemi gölge de kalacaktır. Mutfak renovasyon işlemi için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu renk seçimleridir. Modern ve hayranlık uyandıran bir mutfağa sahip olmak ve her zaman mutlu hissetmenize yardımcı olacak bir mutfak için açık ve birbiri ile uyumlu renkler seçmelisiniz. Bunun için profesyonel mutfak planlayıcıları veya iç mimarlar ile çalışılması çok önemlidir. 

Mutfak renkleri dışında, mutfak içinde yer alacak teknolojik araç gereçler ve bu araç gereçlerin kamufle edilmesi de çok önemlidir. Mutfağınızda kullanacağınız ve hayatınızı kolaylaştıracak olan teknoloji ürünleri olan fırınlar, buz dolapları, mikserler, blenderlar, bulaşık makineleri gibi teknolojik cihazları profesyonel bir tasarım ile kamufle etmeli ve profesyonel kullanım imkanı sağlamlısınız

Fonksiyonel mutfaklar

Mutfağınızı yenilerken fonksiyonel özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanım kolaylığı sağlayan ve aynı zamanda daha az yer kaplayan mutfak mobilyaları size kolaylık sağlayacaktır. Mutfak masası yerine mutfak adası ile bütünleşik olan bir masa – ada konsepti tercih edebilirsiniz. Böylece mutfakta ailecek ve sevdiklerinizle yemek yeme keyfini profesyonel bir şekilde yapabilirsiniz. Mutfağınızın modern yapısı kendinizi bir restoranda gibi hissetmenizi sağlayacaktır. 

Mutfak renovasyon maliyeti

Mutfak renovasyon işlemi için belirlediğiniz bütçe çok önemlidir. Tüm detayların mutfağınızda yer almasını istiyorsanız bütçenizi bu düşüncelere göre belirlemelisiniz. Eğer minimalist ve sade bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız bütçenizi bu beklentilerinize göre belirlemelisiniz. Düşük bütçeli mutfak renovasyonu için kararsız kalıyorsanız '' Düşük bir bütçeyle mutfak yenileme fikirleri '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız. 

Mutfak zeminleri

Mutfağınızı yenilerken rahat ve konforlu olmasına dikkat ettiğiniz kadar zemin yalıtımını da dikkat etmeniz gerekiyor. Zemin malzemesi olarak parke kullanabileceğiniz gibi parke gibi üretilmiş olan ve kalınlığı standart parkelerden 5 cm daha kalın olan ahşaplarda kullanabilirsiniz. Burada önemli olan zeminde göze hitap eden ve aynı zamanda mutfak renovasyon işlemini ön plana çıkaran zemin uygulamaları yapmaktır.

Mutfak renkleri

Mutfağınızı dekore ederken veya yenilerken mutfak içinde kullanacağınız renklere de özen göstermelisiniz. Mutfak içinde her rengi kullanamayacağınız gibi birbiri ile uyumlu olmayan renkleri de kullanmamalısınız. Mutfak dekorasyonu için açık renkleri rahatlıkla kullanabilir, açık renkleri koyu ve mat renkler ile kombinleyebilir, mutfak mobilyaları ve mutfak dolap renklerini göz önünde bulundurarak renk seçimleri yapabilirsiniz. Doğru renkleri seçmediğinizde beklentilerinizi karşılamayan bir mutfakla karşılaşabilirsiniz.

Ekstra depolama alanları

Mutfak içinde hayati öneme sahip olan depolama ve muhafaza alanlarını tasarlarken ekstra alanlar yaratmalısınız. Mutfak içinde mutlaka daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle kullanacağınız tüm mobilyaların fazladan depolama alanına sahip olması çok önemlidir. Mutfak adası kullanacaksanız adanın alt taraflarını depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Mutfak içinde raf düzeni oluşturabilir ve hayal ettiğiniz mutfağı daha kolay hayata geçirebilirsiniz.

Davlumbazlar

Mutfaklarda yer alan ve mutfak dekorasyonlarının vazgeçilmezi olan davlumbazlar, renovasyonlar içinde çok önemlidir. Mutfak dolap tasarımının davlumbaza göre yapılması ve aynı zamanda davlumbazın tüm mutfağa hitap edecek şekilde seçilmesi profesyonel bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olur.

Minimalist tasarımlar

Mutfaklarda yapacağınız tasarımlar, kullanacağınız mobilyalar ve araç gereçler çok önemlidir. Eğer fazla eşya kullanmak istemiyorsanız minimalist tasarımlar tercih edebilirsiniz. Minimalist tasarımlar aynı zamanda küçük mutfakların dekore edilmesi içinde tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem ile mutfağınızda daha geniş bir hareket alanı bırakabilir, daha konforlu ve daha keyifli bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Mutfak adaları

Mutfak adaları birçok özelliğe sahip olan fonksiyonel mutfak mobilyalarıdır. Mutfak adasını aynı zamanda evye olarak kullanabilir, mutfak masası özelliğinden yararlanabilir, dilerseniz mutfak ile salon arasında bir sınır olarak da düşünebilirsiniz. Ayrıca mutfak adalarının alt kısımları birer depolama alanı olduğundan mutfakta ihtiyaç duyacağınız muhafaza alanlarını da hayata geçirmiş olursunuz.

Mutfak mobilyaları

Mutfaklarınızı yenilerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu mutfak mobilyalarıdır. Doğru mobilya seçimi bir yandan muhteşem bir mutfak ortaya çıkarmanıza yardımcı olurken bir yandan da geniş ve konforlu bir mutfak oluşturmanıza yardımcı olur. Geniş ve kalabalık mobilyaları tercih etmek yerine mutfakta daha geniş alanlar bırakacak mobilyaları seçmeniz sizin için avantaj oluşturacaktır.

Modern raflar

Mutfakta depolama alanı olarak kullanacağınız mutfak dolabı veya muhafaza alanları yoksa modern mutfak raflarını tercih edebilirsiniz. Modern mutfak rafları ile hem mutfağınızın boş görünmesini önlemiş olursunuz hem de mutfak içinde yer alan araç ve gereçlerinizin daha düzenli bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamış olursunuz. Burada önemli olan tek nokta mutfağınız ile uyumlu tasarımlara sahip mutfak rafları tercih etmek.

Cam kapaklar

Mutfağınızın daha aydınlık ve daha görsel olmasını istiyorsanız yapmanızı gereken mutfak dolabınızın kapaklarını camlı kapaklar yapmak. Bunun için doğru tasarımları tercih etmeli ve ışığın daha fazla yansımasını önleyecek malzemeler seçmelisiniz Cam kapaklar bir yandan daha estetik bir mutfak dolabı tasarımı yapmanıza yardımcı olurken bir yandan da diğer mutfak gereçleri ile uyumlu bir kombinasyon oluşturacaktır.

Pencereler

Hehku Cucina Range, Hehku Hehku Klasik Mutfak

Mutfağınızda pencere olarak kullanabileceğiniz detayların tamamını pencere olarak tasarlayın. Mutfak yenileme işlemlerinde bu süreç daha kolay olacaktır. Pencereler hem doğal ve taze havayı mutfağınızı ulaştırmanıza yardımcı olacak hem de görsel olarak mutfağınıza farklı bir hava katacaktır.

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!