Boş Alanları Dekorasyona Kazandıracağınız 13 Alternatif Fikir

umit atdağ umit atdağ
homify Modern Koridor, Hol & Merdivenler
Loading admin actions …

Evinizi yenilerken veya dekore ederken profesyonel tasarımlar yapmayı istemek en doğal hakkınız. Evinizde yapacağınız yerleşim planı, dekorasyon ve tasarım projeleri içinde boş alan bıraktığınızda beklediğiniz sonuçlara ulaşamazsınız. Boş alan bırakmadan yapacağınız dekorasyon ile hayal ettiğinizden daha güzel dekorasyonlara imza atabilirsiniz. Peki evde boş alanlar nasıl değerlendirilir, boş alan bırakmadan nasıl dekorasyon yapmalısınız? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için tercih edebileceğiniz iki yol bulunuyor. Bu yollardan birincisi ve en pratik olanı iç mimarlar veya iç mekan tasarımcıları ile çalışmaktır. Profesyonel tasarımlara imza atan iç mekan tasarımcıları evinizde boş alan bırakmadan fonksiyonel özellikleri ön planda olan dekorasyonlar yaparlar. Tercih edebileceğiniz ikinci yol ise tecrübe ve deneyimlerinize güvenmek ve evinizde kalacak olan boş alanları hayatınızı pratik hale getirecek yöntemler ile değerlendirmek. Merdiven altları, çatı katları, mutfak dolaplarının üzerinde kalan boş alanları, duvarları, terasları, balkonları, balkon korkulukları gibi alanları işinizi kolaylaştıracak şekilde dekore edebilirsiniz.

Salon veya oturma odası içinde yer alan köşe alanları, duvarlar evdeki boş alanları değerlendirme açısından sizlere alternatifler sunuyor. Köşe alanları sehpa muhafaza alanları olarak kullanabilir, çiçeklerinizi ve saksılarınızı bu köşelerde konumlandırabilir veya bu alanları köşe vitrinleri veya köşe dolapları şeklinde dekore ederek ihtiyaçlarınız için değerlendirebilirsiniz. Mutfak veya teras gibi yaşam alanlarında boş alan değerlendirme yöntemleri olarak kullanabileceğiniz alternatifler daha fazladır. Mutfakta, mutfak tezgahı köşesine evye konumlandırarak bu alanı daha fonksiyonel bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Ayrıca köşe ısımlarını üçgen çekmeceler ile donatarak daha fazla çekmeceye sahip olabilirsiniz.

Teras ve balkon gibi yaşam alanları, diğer yaşam alanlarına göre daha küçük hacimlere ve yüzey ölçümlerine sahiptir. Bu nedenle bu yaşam alanlarında kalan boşlukları değerlendirmek daha önemlidir. Teras duvarları, balkon tavanları, balkonlarda kullanılan mobilyaların fonksiyonel özelliklere sahip olması bu alanları daha faydalı değerlendirme imkanı sağlar. Yatak odası gibi yaşam alanlarında da yatak ve puf koltuklar gibi alanların alt kısımlarını değerlendirmek boş alanları dekorasyon içinde kullanmanın yanı sıra evinizi daha verimli ve daha fazla muhafaza alanına sahip olacak şekilde kullanma imkanı sağlar.

Dekorasyon yaparken dikkat etmeniz gereken en temel nokta evinizi daha verimli hale getirecek fikirleri uygulamak ve aynı zamanda fonksiyonel olduğu kadar pratik bir ev ortaya çıkarmak olmalıdır. Bu nedenle ev dekorasyonu ipuçlarına dikkat ederek evinizi dekore ettiğinizde hiçbir boş alan bırakmayacak şekilde dekore etmek sizin elinizde.


Duvar dekorasyonları

Evinizde yer alan tüm duvarlar birer boş alan olarak değerlendirilir. Bu nedenle iç mimarlar veya dekoratörler bu alanları dekorasyona kazandırmak için tasarımlar yaparlar. Evinizde yer alan duvarları tablolarla süsleyerek, dekoratif raf sistemleri ile bezeyerek veya profesyonel boyamalar ile dekore edebilir ve boş alan olmaktan kurtarabilirsiniz. Duvarı süsledikten sonra ön kısmını bir oturum alanı veya çay köşesi olarak dekore ettiğinizde hayal ettiğinizden daha özel bir dekorasyona imza atmış olursunuz.

Gizli vestiyerler

Evinizin giriş alanlarında yer alan vestiyerleri gizleyerek evinizi daha özel bir şekilde dekore etmiş olursunuz. Gömme vestiyerler ile duvar içinde kalan boş alanları değerlendirmiş olursunuz. Ayrıca bu alanlar bir yandan hayatınızı daha pratik hale getirirken bir yandan da evinizde ve giriş alanında yer alan boşlukları profesyonel olarak kullanmanıza yardımcı olur. Evinizde farklı fikirleri uygulamak ve boş alanları değerlendirmek istediğinizde '' ​Boş alanları değerlendirmek için 8 parlak fikir '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Köşe şömineleri

Evinizin salonunda, oturma odasında, terasında, balkonunda veya verandasında uygulayabileceğiniz köşe şömineleri her zaman size avantaj sağlar. Çok şık bir tasarıma sahip olması, kullanılan ateş tuğlası ve görsel özellikleri ile evinizin bir süsü, bir aksesuarı olarak kullanabilirsiniz. Bu tercih ile hem köşe alanı olarak boş kalacak bir alanı değerlendirmiş olursunuz hem de görsel olarak evinizi daha değerli kılacak bir objeye sahip olmuş olursunuz.

Duvar saksıları

Duvarlar genel anlamda boş kalan alanlar olmakla birlikte duvar saksıları kullanarak süsleyebileceğiniz alanlardır. Bu alanları duvar saksılarını yerleştirerek hem yeşil alanlar için bir bahçe haline getirebilir hem de görsel anlamda evinizin en doğal, en görsel alanı haline getirebilirsiniz. Güzel bir peyzaj ile birleştirdiğinizde ortaya resimdeki gibi hayal ötesi güzelliğe sahip bir dekorasyon çıkacaktır.

Merdiven altları

Innovative storage solutions. homify Modern Koridor, Hol & Merdivenler built-in storage,space saving furniture

Merdivenler genel olarak çok büyük hacimlere sahip olan ve evin içerisinde geniş alanlar kapladıkları için kötü görünen unsurlardır. Bu alanları profesyonel tasarımlar ile daha kullanışlı ve daha pratik hale getirmek sizin elinizde. Merdiven tasarımını çok şık bir tasarım halinde yaparak alt kısımlarını ister vestiyer ister askılık olarak kullanabilir, dilerseniz çekmece şeklinde de tercih ederek fonksiyonel bir özellik kazandırabilirsiniz.

Mutfak masaları

Mutfaklarınızda yer alan masaları bir sınır olarak kullanabilir, mutfak ile salon arasında kalan boş alanı verimli bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.Küçük ve minimal bir masa tercih ettiğinizde görsel olarak göze hitap eden ve aynı zamanda hem mutfağa fonksiyonellik kazandıran hem de sanal bir sınır görevi görerek salonu pekiştiren bir tasarım evinizi daha özel kılacaktır. Katlanabilir bir tasarım daha fonksiyonel bir mutfak yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Bahçe köşeleri

Bahçe tasarımlarında genel olarak köşe alanları dekorasyon içinde düşünülmez. Burada pratik bir hamle yaparak çok yıllık bitkileri ve saksıları bu alanlara yerleştirebilir, köşe alanlarını dekorasyona kazandırmış olursunuz. Önemli olan doğru renkler ve doğru ölçülerde saksılar tercih etmektir.

Kitaplıklar

evinizde kullanacağınız kitaplıkları boş alanları değerlendirmek adına kullanabilirsiniz. Merdiven altı tasarımları şeklinde veya gömme vitrinler şeklinde tercih edeceğiniz kitaplıklar bir yandan göze hoş gelecek bir yandan da boş alanları pratik bir şekilde değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kitaplarınız için güvenli bir depolama alanına ihtiyaç duyduğunuzda bu alanlar ilk olarak tercih edeceğiniz alanlardır.

Yer yatakları

Yatak odanızda yer alan ve minimalist tasarımlara sahip olan yer yataklarının alt kısımlarını elbise dolabı şeklinde kullanabilirsiniz. uzun çekmeceler şeklinde yapacağınız tasarımlar hem daha fazla depolama alanı oluşturacak hem de yer yatağınızın fonksiyonel bir mobilya olarak size hizmet vermesini sağlayacaktır.

Seperatörler

Geniş salonlarda, salon ile mutfağı ayırmak istediğinizde kullandığınız seperatörler için kitaplıkları kullanabilirsiniz. Bu sayede geniş alanları dilediğiniz gibi dekore ederken aynı zamanda pratik kitaplıklar kullanmış ve boş alanları verimli bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Kütük yataklar

homify Rustik Yatak Odası Yataklar & Yatak Başları

Klasik yatakların yanı sıra kütük yatakların alt kısımlarını da verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Çekmece şeklinde dekore edeceğiniz bu alanları dilerseniz fazla eşyalarınızı saklayacağınız depolar şeklinde de düşünebilirsiniz.

Merdiven altı bahçeler

PROJECTO 3, Grupo HC Grupo HC Klasik Koridor, Hol & Merdivenler

Merdiven altlarını bir bahçe olarak hiç düşündünüz mü? merdiven alt kısmında kalan boş alanları dilerseniz çekmece ve raf şeklinde dekore edebilir dilerseniz resimdeki gibi bahçe olarak düşünebilirsiniz. Beyaz nehir taşlarını yerleştireceğiniz bu alanlara saksı içinde gizlenmiş yıllık bitkiler ekleyebilir, cam bir panelle kapatarak kapalı bahçe elde edebilirsiniz.

Çatı katları

Çatı katları genel tasarımları ile her zaman boş bırakılan yaşam alanlarıdır. Bu alanları değerlendirmek için resimdeki gibi şık bir banyo düşünebilir veya fazla eşyalarınızı depolayabileceğiniz bir muhafaza alanı haline getirebilirsiniz.

Bu projeden memnun kaldınız mı?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!