Eviniz için Parke Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Temel Kural!

Homify TR Homify TR
BEYKOZ KONUT ( OAK AMBER ), Lantana Parke Lantana Parke Modern Duvar & Zemin Ahşap Ahşap rengi
Loading admin actions …

Evinizde belirli bir tarz yaratmak istiyorsanız zemin döşemesi seçimi bu tarzın oluşmasında kilit nokta olabilir. Üzerinde yürüdüğümüz zeminlerin ne ile kaplı olduğu hem konfor ve yaşam kalitesini, hem de estetik stili belirler. Zemin döşemesi denildiğinde de tabii ki aklımıza ilk olarak parke modelleri geliyor. Parke zeminler hem çok şık ve modern yaşam alanları ortaya çıkarıyor, hem de üzerinde keyifle yürüdüğünüz bir zemin deneyimi yaratır. Parke kaplama, ısı yalıtımı konusunda en iyi seçeneklerden biridir ve farklı model, renk ve kalınlıklarıyla hem ekonomik, hem uzun ömürlü, hem de kullanışlıdır. 


Peki parke seçimi nasıl yapılmalı? Parke modelleri, renkleri, döşeme teknikleri ve kalınlıkları ile önümüzde bu kadar çok seçenek dururken, evimize ve bize en uygun parkenin hangisi olduğuna nasıl karar verebiliriz? İşte parke seçiminde göz önünde bulundurulması gereken temel noktalar…

Parkeleri neye göre seçmeliyiz?

Zemin – duvar – tavan: Bir iç mekanın estetik tarzını ve hissini yaratan üç temel unsur. Bu üç yüzey arasındaki etkileşim, renk, desen, aydınlatma vb. seçimine bağlı olarak genel estetik görünümü ve odanın enerjisini büyük oranda değiştirir. Zemin, odanın tabanını, ağırlığını, karakterini ve aynı zamanda mobilya ve dekorların seçimi de dahil olmak üzere diğer tasarım unsurlarının temelini oluşturur. Zemin, estetik ve stilin işlevle buluştuğu noktadır. Bu yüzden de eviniz için farklı parke modelleri arasından seçim yapmanız gerektiğinde göz önünde bulundurmanız gereken temel noktalardan biri estetik stil. Zemin tüm dekorasyonun tabanını oluşturduğu için parke seçiminde yaratmak istediğiniz tarzı ve odalardaki mobilya ve renk uyumunu özenle gözetmeniz gerekiyor. Peki renk, yüzey, desen, sertlik ve farklı ahşap türleri arasında parkeleri neye göre seçmeliyiz?

1. Parke rengi

Bugün parke renkleri oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Peki sizin için en uygunu hangisi olur? Açık tonlar, koyu tonlar ya da daha nötr bir etki yaratan doğal tonlar?

- Odanın enerjisini belirleyen zemin rengi

Öncelikle zeminin renginin odanın nasıl algılandığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğunu unutmayın. Koyu renkli bir zemin ortamdaki ışığı fazlaca yutacaktır; bu da alan eğer yeterince geniş ve ferah değilse mekanın dar ve küçük görünmesine neden olabilir. Gelgelelim koyu renkli parkeler benzersiz bir sıcaklık ve konfor hissi de verir. Açık renkli parkeler ise ışığı yansıtır ve odanın daha ferah ve iç açıcı bir atmosfere sahip olmasını sağlar.

- Işık ve büyüklük

Bu durumda karar verirken eve göre parke seçimi yapmalısınız ve odaların büyüklüğünü ve tavan yükseliğini, odanın ne kadar ışık aldığını, pencere boyutlarını ve aydınlatma tasarımını hesaba katmalısınız.

- Uzun ömürlü olacak bir seçim

Ayrıca unutmayın ki duvarları ve tavanı her zaman yeniden boyayabilirsiniz, ancak parke döşemeler daha kalıcı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden parke modellerini değerlendirirken kalıcı bir seçim yaptığınızı aklınızdan çıkarmayın. Koyu renkli ve cesur bir parke şu anda sizi cezbediyor olabilir ancak dekorasyon stilinizi değiştirmek ya da yenilemek istediğinizde bu cesur ve sıradışı parkelerin size uyum sağlamama ihtimalini de göz önünde bulundurun. Eğer evinizde sık sık estetik değişimler yaratmayı seviyorsanız, tüm değişimlere uyum sağlayabilecek doğal ve nötr parkeleri seçmek çok daha uzun ömürlü bir memnuniyet yaratabilir.

2. Mat mı parlak mı?

Rengin yanı sıra parkenin mat ya da parlak görünmesini sağlayan cilalama farklılıkları da parke modelleri seçeneklerini arttırıyor. Genel olarak parlak cilalı parkeler ışığı mat parkelere göre daha fazla yansıtır, bu da odanın daha ferah bir görünüme kavuşmasını sağlar.

- Doğal görünüm

Mat cilalı parkeler ise parlak cilalılardan daha kaba ama doğal ve etkili bir görünüm sunar. Mat cilalı parkeler, ham ve sıra dışı bir görünüme sahip olduklarından, endüstriyel stil iç mekan tasarımlarında olduğu kadar modern, İskandinav ve rustik dekorasyonlara da muhteşem bir uyum sağlarlar.

3. Hangi odaya hangi parke?

Zemin döşemesini hangi oda için düşünüyorsunuz? Bu oda (ya da odalar) gündelik trafik açısından ne kadar yoğun? Zemin ne kadar aşınma ve yıpranmaya maruz kalacak? Bu noktada verdiğiniz cevaba göre parkenizin kalınlığı ve malzeme kalitesine karar vermelisiniz. Az uğranan ve kalabalık bir akışın yaşanmadığı ev ve odalarda daha ince ve ekonomik seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ancak oturma odası ya da mutfak gibi trafiği yüksek alanlarda parke kalitesine ve kalınlığına yatırım yapmak, uzun vadede düşünüldüğünde her zaman iyi fikirdir.

4. Parke döşeme stilleri

Eve göre parke seçimi yaparken tabii ki göz önünde bulundurulması gereken noktalardan bir diğeri de parkenin döşeme tarzı olmalı. Bugün farklı uzunluk ve genişliklerdeki parçaların farklı kombinasyonlarla bir araya gelmesiyle birbirinden çekici döşeme modelleri görüyoruz.

- Klasikler

Balık sırtı: Diğer modellerde kullanılan parçalara kıyasla daha kısa ve küçük parçaların birbirlerine 90 derecelik açıyla yerleştirilmesi sonucu oluşan zik-zak desenli döşeme modeline balık sırtı döşeme deniyor. Balık sırtı döşeme tam bir klasiktir diyebiliriz; parke 17. yüzyıldaki ilk örneklerinde balık sırtı tasarımla uygulanmış ve bu tasarım bugün hâlâ popülerliğini koruyor. Bu da aslında pek şaşırtıcı değil çünkü vurgulayıcı deseni, göz yormayan hareketliliği , simetrik dengesiyle her tarza ve her odaya uyum sağlayan bir model.


Macar modeli: Macar modeli döşemeler aslında karakteristik olarak balık sırtına benzer ancak ondan farklı olarak, 45 veya 60 derecelik açıyla döşenen parçaların birleştiği yerde düz bir çizgi oluşur. Bu dalgalı yapı uygulandığı alanı olduğundan daha büyük gösteren bir hareket oluşturur. Bu yüzden küçük odalar için ideal bir seçimdir.

- Düz döşeme

Düz ve uzun parçaların bir araya gelmesiyle oluşan ve parça üretimi/kesimi, işçilik, döşeme süresi ve maliyet açısından en avantajlı olduğu için bugün en sık tercih edilen düz döşeme tekniğinde görünüm farklılıkları parçaların genişlikleri ve uzunlukları ile oluşturuluyor.

- Özel tasarımlar

Temel olarak iki eşit özel parke döşeme tekniğinden bahsedebiliriz: Pano tasarım ve marküteri. Pano tasarımda daha karmaşık desenler bir araya getirilerek çoğunlukla geniş bir kare pano içinde sabitlenir ve bu pano içi desenlerin tekrar etmesiyle zemin döşemesi oluşturulur. Marküteri ise çok yüksek düzeyde uzmanlık ve işçilik gerektiren en karmaşık zemin kaplama tekniğidir. Genellikle bir çiçek şekli veya bir logo gibi süslü tasarımlar oluşturmak için birden fazla türde ahşap parke kullanılır.

5. Duvar rengi ve parke uyumu

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, duvar, zemin ve tavan tasarımın karakterini belirleyen en önemli üç unsurdur ve bu unsurların birbirleri ile uyumuna da dikkat etmek gerekir. Parkeye ve duvar rengi/desenine dair tercihlerinizi yaparken odanın boyutu ve formu gibi yapısal özelliklerinin de dikkate alınması önemli. Eğer küçük ve az ışık alan bir odadan söz ediyorsak açık renkli duvarlara eşlik eden açık renkli parkeler, içerideki ferahlık hissini arttıracaktır.

- Nerede ne kadar koyu, ne kadar açık?

Koyu renk parkeler ve koyu/canlı renkli duvarlar odayı olduğundan daha küçük gösterebilir ancak mekana sıradışı bir sıcaklık katar. Yine de iki yüzeyde de koyu renk kullanmak için oldukça geniş ve bol ışık alan bir alana ihtiyacınız olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Koyu zeminlere eşlik eden açık renkli duvarlar ise, yaratılan kontrastla odanın görsel derinliğini arttırır. Genel bir tasarım kuralı olarak; aşağıdan yukarıya doğru giderek açılan tonlar kullanmak, tavan yüksekliğinin daha derin görünmesini sağlar.

- Desen uyumu

Aynı şekilde eğer duvarlarınızda hareketli bir duvar kağıdı kullanacaksanız, parke döşemesinin de hareketli olması göz yorucu bir etki yaratabilir. Parkelerinizi marküteri gibi desenli ve hareketli bir döşeme stilinde yaptırıyorsanız, duvarlarda daha sade bir tasarım düşünmenizi öneriyoruz.


15 örnek fotoğrafla yer döşemelerinde renk seçiminin önemi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.


Siz evinizde hangi tür parke kullanıyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!