Banyo Tasarımında Kritik Seçim: Her Yönüyle Duşakabin Çeşitleri

Homify TR Homify TR
BANYO PROJESİ, WALL INTERIOR DESIGN WALL INTERIOR DESIGN Rustik Banyo
Loading admin actions …

Eskiden banyolarda küvet kullanımı daha yaygındı ve küvetler lüks olarak kabul ediliyordu. Gelgelelim bugün hem pratik olmaları, hem daha az yer kaplamaları, kolay temizlenmeleri, ekonomik olmaları ve de tabii ki teknolojinin de sunduğu imkanlarla pek çok farklı rahatlatıcı özelliklere sahip olmaları nedeniyle modern yaşam alışkanlıklarına çok daha uygun olan duş kabinleri banyo tasarımlarında küvetleri geride bıraktı. 

Eğer banyonuz için yakın gelecekte bir tadilat düşünüyor ya da yeni evinize sıfırdan bir banyo yaptırmayı planlıyorsanız duşakabin çeşitleri arasından bir seçim yapmak da çok kolay olmayacaktır çünkü artık banyo tasarımcıları tarafından üretilen çok farklı özelliklere sahip ve farklı estetik tarzlara hitap eden duşakabin modelleri bulunuyor. 

Duşakabin seçimi yapmadan önce önce düşünmeniz gereken birkaç önlemli unsur var. Bunlardan en önemlisi de pek tabii ki mevcut banyo alanının doğru değerlendirilmesi ve buna uygun bir duş kabini modelinin seçilmesi olacaktır. 

Örneğin, duşakabin ebeveyn banyosu mu yoksa ortak banyo için mi olacak? Bu, gereksinimleriniz için doğru olan duşakabin modellerini elemenizi sağlayabilecek önemli bir soru.

Banyo alanının büyüklüğü de kritik noktalardan bir diğeri. Dikkatli bir planlamayla, küçük bir alan için tasarlanmış duşakabin modelleri arasından seçiminizi yaparak harika bir banyo tasarımı oluşturabilirsiniz. 

Duşakabin boyutu, formu, temizliği, kapılarının tipi, malzemesi, teknesinin özellikleri, cam kalınlığı, estetik olarak modeli ve tabii ki fiyatı gibi düşünmeniz gereken pek çok nokta olduğunu biliyoruz. Aşağıda sizlere duşakabin seçimi sürecinde yardımcı olacak ipuçlarını ve duşakabin çeşitleri arasındaki farkları derledik. Bu rehberle evinize en uygun duş kabini modeline çok daha hızlı karar verebilirsiniz. 

Duşakabin fiyatları

Duş kabinleri yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça farklı özelliklere sahip bir model yelpazesine sahip. Bu özelliklere, duşakabinin formuna, büyüklüğüne ve malzemesine göre de fiyatlar oldukça farklılık gösterebiliyor. Ne var ki duşakabin fiyatlarının 2000 TL’den başlayarak 8000 ve üzerine kadar çıkabildiğini söyleyebiliriz. Çeyrek model olarak adlandırılan ve köşeye yerleştirilen duşakabinler genellikle en ekonomik olan modellerdir ve ayrıca küçük banyolar için de, az yer kaplayan ancak büyük bir kullanım ferahı sunan yapılarıyla en ideal olan seçeneklerdir. En pahalı duşakabin modelleri arasında ise genellikle küvetli duş kabinleri bulunur. Fiyatı belirleyen faktörler elbette duşakabinin formu ve büyüklüğüyle ilgili değil. Kullanılan malzeme, cam kalınlığı ve iç donanım gibi özellikler de satın alacağınız duş kabini modelinin fiyatı belirlerken büyük rol oynar.

Boyuta göre duşakabin seçimi

BİR REZİDANS RÜYASI , ZEN ZEN İÇ MİMARLIK ZEN ZEN İÇ MİMARLIK Minimalist Banyo Siyah
ZEN ZEN İÇ MİMARLIK

BİR REZİDANS RÜYASI

ZEN ZEN İÇ MİMARLIK

Bir duş kabini satın alırken aklımızdaki hep mümkün olan en büyüğünü seçmek oluyor, değil mi? Ancak duş kabini boyutunun banyo tasarımında kilit bir role sahip olduğunu unutmamalısınız. Gereğinden fazla büyük bir duşakabin planladığınız size çok keyifli ve ferah duş deneyimleri sunmak yerine banyonuzun alanını çok daraltabilir. Bu yüzden duş kabininizin belirlediğiniz alana sığacağını mutlaka belirlemelisiniz. Ancak boyut olarak bu alana sığıyor olsa bile, bu alan tamamen duş kabini ile kapandığında banyonuzun geri kalanının yeterince ferah bir boş alana sahip olup olmayacağını da mutlaka hesaba katın. Duşakabin çeşitleri genellikle 80x80, 90x90 ya da 100x100 boyutlarında kare (ya da oval) tasarımlarla imal edilir. Ancak elbette piyasada kolaylıkla 80x100, 80x120 cm ebatlarında dikdörtgen modeller de bulabilirsiniz. Eğer halihazırda satılan bir ebat yerine özel tasarım istiyorsanız üretim maliyetinin de epey yükseleceğini hatırlatalım.

Form, kapı modeli ve stile göre duşakabin çeşitleri

Duşakabin Uygulamaları, Tbeks Tbeks Modern Banyo
Tbeks

Duşakabin Uygulamaları

Tbeks

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda farklı duşakabin şekli ve stili bulunuyor. Bu form ve stillerin her biri her banyo tipi için uygun olmayabilir. Banyonuzun mimari formuna ve alan genişliğine göre değerlendirerek size en uygun duşakabin modellerini seçmelisiniz. 

- Form

Misafir odasi J.Design Modern Banyo
J.Design

Misafir odasi

J.Design

Duş kabinini doğru formda seçmek, duş alırken pratiklik, rahatlık ve banyo dekorasyonunuza da şıklık sağlayacaktır. Tasarım söz konusu olduğunda doğru ya da yanlış seçim yoktur, içinizden gelen tarzı, istediğiniz estetik özellikleri tercih edebilirsiniz elbette ancak yanlış duşakabin formunun seçilmesi banyo alanının kullanım açısından potansiyelini azaltabilir.

-- Çeyrek duş kabinleri

1+0 Tiny House Mobil Villa Mobil Villam Ahşap ev Ahşap Ahşap rengi mobilvilla,mobilvillam,mobilev,moviev,prefabrikev,movivilla,movivillam,korelkonteyner,ahşapev,tınyhouse,bağevi,instagram,homify,zingat,homifymobilvillam,facebook,youtube,villa,naturel,küçükevler,bağevi,doğadayız,mühendisler,mimarlar,caravan,yeşilhayatsağlıklıyaşamkulübü,çadır,camping,çadırkampı,ormanya
Mobil Villam

1+0 Tiny House Mobil Villa

Mobil Villam

Pizza dilimi şekline benzeyen, bir dairenin çeyreği şeklinde tasarlandığı için bu şekilde anılan çeyrek duşakabin modelleri 2 duvarlı duşakabin çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri. Bu modelin en önemli özelliği banyo köşesini kullanarak yerden tasarruf etme amacıyla tasarlanmış olmasıdır. Küçük banyolar için ideal olmasının yanı sıra son derece modern bir görünüme de sahiptir. Ayrıca en ekonomik modellerden biri olduğunu da söyleyebiliriz.

-- Dikdörtgen duş kabinleri

Dikdörtgen şeklindeki duşakabinler, standart bir banyoya benzer bir alan kullanılmasına olanak tanır. Kullanıcıya bol miktarda duş alanı sunar.

-- Kare duşakabinler

Korkuteli KÖY EVİ ASN İç Mimarlık Kırsal Banyo Seramik Beyaz country ev,tasarım,mobilya,köy evi,iç mimar,banyo,tasarımcı,antalya
ASN İç Mimarlık

Korkuteli KÖY EVİ

ASN İç Mimarlık

Kare duşakabin çeşitleri çoğu banyoya hem pratiklik hem de stil sunar. Köşe alanını iyi değerlendiren kare duşakabinler hem bir duvarlı, hem iki duvarlı, hem de üç duvarlı yerleşimlere uyum sağlayabilir.

-- Sürgülü kapı

Tıpkı giysi dolaplarındaki sürgülü kapılar gibi, raylı sistemler ile yana doğru sürülerek açılan duş kabini modelleri, kapı açılma mesafesi gerektirmediği için alandan tasarruf sağlayan bir tasarım olarak oldukça popüler.

-- Dönebilen kapılı duşakabinler

Standart oda kapılarına benzer şekilde açılan menteşeli kapılara sahip olan duş kabinleri geniş ve ferah banyolarda görkemli bir estetik isteyenler için ideal bir tercih olacaktır. Duşakabinlerde dönebilen kapı modelleri içe ya da dışa doğru açılabileceği gibi, bar kapısı olarak da anılan tam dönebilen kapılar da her iki yöne de açılabiliyor.

-- Köşe erişim

ÖZ MİROĞLU CENTER PARK EVLERİ Halif Yapı Apartman banyo,banyo ışıklandırması,banyo zemini,duşakabin
Halif Yapı

ÖZ MİROĞLU CENTER PARK EVLERİ

Halif Yapı

Kare ya da dikdörtgen duş kabinlerinde açılan iki kapısı olan ve bu iki kapının köşede birleştiği modellerdir. Yalnızca tek ya da iki duvarlı yerleşimlerde kullanılabilir. Kapanınca köşede birleşen kapılar sürgülü ya da menteşeli tercih edilebilir.

-- Katlanabilen kapı

Kapalı balkonlarda kullanılan katlanır pencere modellerine benzer bir şekilde tasarlanan katlanabilir panellere sahip olan duşakabinler.

-- Kapısız panel duş kabinleri

Duş kabinin giriş çıkış alanında cam bulunmayan ve böylece kapısız bir tasarımla modern ve minimal bir görünüm oluşturan duşakabinler son yıllarda oldukça popüler.

- Stil

t1 otel projesi , Kreatif çizgi Kreatif çizgi Minimalist Banyo
Kreatif çizgi

t1 otel projesi

Kreatif çizgi

Eğer kullanışlı, ferah ve ergonomik olduğu kadar güzel görünen bir duşakabin arıyorsanız aşağıdaki stillerden hangisinin size daha fazla uyacağını düşünerek işe başayabilirsiniz. Tabii banyonuz için duşakabin stili seçerken de banyonun mimari formuna uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

-- Çerçeveli

Sui Architecture | Bathroom Design | Wisconsin-ABD, Sui Mimarlık Sui Mimarlık Modern Banyo Turkuaz içmimari banyo ev tasarım taze spa turkuaz gümüş taş ayna lavabo küvet interiordesign dekor dekorasyon lüks interior interiordesign bathtub architecture luxury relax design bathroom home house marble refreshing detox
Sui Mimarlık

Sui Architecture | Bathroom Design | Wisconsin-ABD

Sui Mimarlık

Kapı ve panellerinde çerçeve olan, klasik model duşakabinler.

-- Çerçevesiz

Banyo tasarımlarında minimalizmin yaygınlaşmasıyla popülerleşen modern duşakabin modelleri.

-- Buzlu camlı

Duş kabinin içinin banyodan görünmemesini sağlayan, mahremiyet ihtiyacı olan evlerde tercih edilebilecek buzlu camlı duşakabinler.

-- Çıtalı paneller

Karolaj ya da çıtalı panel adı verilen bu model de son yılların öne çıkan tasarımlarından. Çoğunlukla siyah metal çıtaların kareler, çizgiler ya da dikdörtgenler oluşturacak şekilde cam panele yerleştirilmesiyle bu modern görünüm oluşuyor. 

-- Teknesiz

Yeni nesil teknesiz duşakabinler de son yılların önde gelen banyo tasarımlarında rol oynuyor. Minimalist ve etkileyici… Daha fazla bilgi için bkz: Banyo dekorasyonlarında teknesiz duşakabin tercih etmek için 10 neden!

Siz en çok hangi duşakabin modelini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!