Mükemmel bir Ebeveyn Banyosu Tasarımının Olmazsa Olmazları!

Homify TR Homify TR
Sui Architecture | Bathroom Design | Wisconsin-ABD, Sui Mimarlık Sui Mimarlık Modern Banyo
Loading admin actions …

Bir evde birden fazla banyo olması, her zaman için hem evin maddi değerini arttıran, hem de yaşayanların yaşam kalitesini yükselten faktörlerden biridir. İki, hatta bazen üç banyoya sahip olan evlerde banyo ve tuvalet kullanımı daha kişisel hale gelir ve böylece ev sakinleri örneğin sabahları işe gitmek için evden çıkmadan önce duş almak ve kişisel bakımlarını yapmak için birbirlerini beklemek zorunda kalmazlar. Hem zaman kazandıran, hem de daha konforlu bir gündelik yaşam sunan ekstra banyolar birkaç farklı konseptte tasarlanıp ona göre konumlanabiliyor. Örneğin, eskiden özellikle dubleks ya da tripleks evlerde her katta bir banyo veya en azından tuvalet olurdu ve bu banyolar ortak kullanım alanlarında konumlanırdı. Evdeki herkesin kullanabileceği birden fazla banyo da elbette oldukça faydalı ve fonksiyonel. Ne var ki, evlerin mimari oluşturulurken artık daha bireysel ve mahrem bir bakış açısı benimseniyor. Bugün bir evde eğer iki banyo olacaksa bu banyolardan biri ortak kullanım alanında, diğeri ise yatak odasının içinde tasarlanıyor. Ebeveyn banyosu adı verilen bu banyo konsepti, ev sahiplerine benzersiz bir özel alan sağlıyor. 

Bugün tüm dünyada lüks ev konseptlerinin vazgeçilmezi haline gelen ebeveyn banyoları evin ilk mimari planında bulunmasa bile, eğer yeterince alana sahip bir yatak odası varsa, yatak odasının içine sonradan da yaptırılabiliyor. 

Eğer halihazırda var olan ebeveyn banyonuzu yenilemek ve kusursuz bir özel konfor alanı haline getirmek istiyorsanız ya da evinizin değerini ve yaşam kalitenizi arttırmak için sıfırdan bir ebeveyn banyosu yaptırmaya niyetliyseniz, aşağıdaki muhteşem ve her alana uyabilecek farklı tasarımlara sahip örnek ebeveyn banyolarından ilham alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, içinde ebeveyn banyosu da olan bir ev satın almak ya da kiralamak isteyenlerin de nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair ipuçları ve tasarımsal püf noktaları bulabilecekleri bu derleme, lükse açılan bir kapı olarak ebeveyn banyolarının sayfalarımızda en öne çıkan örneklerinden oluşuyor. Bakalım siz en çok hangisini beğeneceksiniz. 

Ebeveyn banyosunda olması gerekenler

Ebeveyn Banyosu eceuzdesign Endüstriyel Banyo Beton Gri Banyo
eceuzdesign

Ebeveyn Banyosu

eceuzdesign

Önce önemli ipuçları ile başlayalım. Bir ebeveyn banyosunda bulundurmanız gerekenler, tasarımın olmazsa olmazları neler? Aslında bir banyoda olması gereken her şeyin ebeveyn banyosu için de yeterli olacağını düşünebilirsiniz. Bu bir yanıyla doğru olsa da ebeveyn banyolarının ortak kullanılan banyolara göre çok daha özel alanlar olduğunu da unutmamak gerekir. Yani ebeveyn banyolarında da elbette klozet, duş ünitesi, sıcak ve soğuk su tesisatı, ıslak zemin döşemeleri, lavabo gibi temel banyo unsurlarının mutlaka bulunması gerekiyor. Öte yandan ebeveyn banyoları söz konusu olduğu zaman çok daha kişisel ve özel bir tasarım ortaya koymak da mümkün. Yatak odalarında bulunan bu banyolar, genellikle bir çift, bazen de tek bir kişi tarafından kullanılır. Haliyle ebeveyn banyoları yalnızca tuvalet ve kişisel hijyen odaklı bir işleve sahip olmanın ötesinde, sabahları güne başlamak için hazırlandığımız ve ortak banyo ve tuvaletlere göre çok daha fazla vakit geçirdiğimiz bir alan olabilir. Bu yüzden de ebeveyn banyosu tasarımının kişisel istek ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yapılması gerekir.

Çift lavabo

Villa Karaoğlanoğlu yücel partners Modern Banyo Ev, Modern, villa, müstakil, mimarlık, iç mimarlık, cephe, yücel partners, yatak odası, ebeveyn, giyinme odası, tasarımları, projeler, mimari proje, mimarlık ofisleri, banyo, salon, mutfak, loft
yücel partners

Villa Karaoğlanoğlu

yücel partners

Kusursuz bir ebeveyn banyosu tasarımından bahsedildiğinde hemen herkesin aklına önce çift lavabolu banyo tezgahları gelir. Özellikle son yıllarda çok popüler olan çift lavabolu dizaynlar, çiftlerin kullandığı özel banyo alanını daha da kişisel hale getirirken modern bir estetiği de beraberinde getiriyor.

Oturulacak rahat bir yer!

Kişisel bakım için ayırdığınız vakti de özel banyonuzda geçirmek isterseniz; örneğin cilt bakımı, manikür, pedikür gibi bakım işlemleri sırasında kullanabileceğiniz bir koltuk da tasarıma eklemek için oldukça iyi bir fikir diyebiliriz.

Bol miktarda dolap

Ortak banyoların aksine bütün kozmetik malzemelerinizi, parfüm, deodorant ve diğer kişisel bakım ürünlerinizi ebeveyn banyosunda bulundurabilirsiniz. Ama bu bol miktarda çekmece ve raf gerektirir.

Giyinme odası ve banyo

Yatak odası içindeki giyinme odası da tıpkı ebeveyn banyoları gibi sabah rutininin bir parçası. Dolayısıyla bu iki alan geçişli bir şekilde tasarlanırsa çok daha fonksiyonel bir kullanım ortaya çıkıyor.

Yatak odasına geçiş

Tarabya Aile Evi. Yatak Odası Diagon Designworks Eklektik Yatak Odası Gri yatak odası, duvar kağıdı, gri, kontrast, makyaj masası, gömme dolap
Diagon Designworks

Tarabya Aile Evi. Yatak Odası

Diagon Designworks

Ebeveyn banyosunun oda içindeki konumu da oldukça önemli. Yataktan banyoya geçiş kolay ve akıcı olmalı.

İyi ışıklandırma şart

Sui Architecture | Bathroom Design | Wisconsin-ABD, Sui Mimarlık Sui Mimarlık Modern Banyo içmimari banyo ev tasarım taze spa turkuaz gümüş taş ayna lavabo küvet interiordesign dekor dekorasyon lüks interior interiordesign bathtub architecture luxury relax design bathroom home house marble refreshing detox
Sui Mimarlık

Sui Architecture | Bathroom Design | Wisconsin-ABD

Sui Mimarlık

Aslında her banyo için iyi bir aydınlatma tasarımı gerekir ancak söz konusu kişisel bakımınızı gerçekleştireceğiniz ebeveyn banyosu olduğunda katmanlı ve detaylı bir ışıklandırma şart.

Isıtma sistemi

Beylikdüzü Misafir Banyosu Tadilatı, Emre Tükenmez Mimarlık Emre Tükenmez Mimarlık Modern Banyo Ahşap-Plastik Kompozit Siyah
Emre Tükenmez Mimarlık

Beylikdüzü Misafir Banyosu Tadilatı

Emre Tükenmez Mimarlık

Ebeveyn banyosu yaptırılırken bazen ısıtma sistemi tasarlanmıyor çünkü yatak odasındaki kaloriferlerin banyoya da yeteceği düşünülüyor. Ama ebeveyn banyolarında ayrı bir ısıtma sistemi olması sağlıklı bir ortam oluşturmak için gerekli.

Küvet

CCT 171 Project in Sisli, CCT INVESTMENTS CCT INVESTMENTS Modern Banyo
CCT INVESTMENTS

CCT 171 Project in Sisli

CCT INVESTMENTS

Yeterli alan ve bütçe varsa ebeveyn banyosuna içini doldurup günün tüm stresinden kurtulabileceğiniz bir küvet yaptırmak da muhteşem bir fikir.

Manzaralı bir banyo

ZEN BODRUM, ARTHUR&MILLER ARTHUR&MILLER Modern Banyo
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Son yılların yükselen trendlerinden biri de büyük pencereli ve manaralı banyolar. Özellikle ebeveyn banyoları için benzersiz olacak bu fikrin uygulaması için evinizin buna uygun mahremiyeti olan açık bir alanda konumlanması gerekiyor ve bu oldukça nadir bir özellik. Yine de mükemmel görünüyor, değil mi?

Rahatlatıcı aksesuarlar

Küvette gevşerken ya da kişisel bakımınızı yaparken rahatlatıcı kokulu mumlar, aromatik yağlar, tütsüler kullanarak banyonuzu bir kişisel meditasyon alanına dönüştürebilirsiniz.

Ebeveyn banyosu vs misafir banyosu

Ebeveyn banyosu ANTE MİMARLIK Modern Banyo iç mekan tasarım,villa,ebeveyn banyo,banyo duvar kağıdı
ANTE MİMARLIK

Ebeveyn banyosu

ANTE MİMARLIK

Ebeveyn banyosu tanım itibariyle yatak odasının içinde yer alan banyo tipidir. Çoğunlukla ebeveyn banyoları evin ebeveynleri tarafndan kullanılan en büyük yatak odasına entegre olarak tasarlandığı için “ebeveyn banyosu” olarak anılıyor. Gelgelelim, bazı büyük, çoğunlukla çok katlı ve çok odalı villa tipi evlerde birden fazla ebeveyn banyolu yatak odası olabiliyor ve özellikle sık yatılı misafir ağırlayan ev sahipleri için bu ikinci banyolu odayı misafir odası olarak değerlendirmek son derece mantıklı. Konuklarınız eğer yatak odalarında kendilerine özel bir banyo olursa elbette çok daha rahat hissedeceklerdir.

Misafir banyosu tasarımı

Şerefhan villa iç mekan tasarımı, KADIGİL MİMARLIK KADIGİL MİMARLIK Modern Banyo
KADIGİL MİMARLIK

Şerefhan villa iç mekan tasarımı

KADIGİL MİMARLIK

Misafir banyosunun tasarımı ise elbette ebeveyn banyosundan oldukça farklı olmalı. Ebeveyn banyosu tamamen kişisel konfor, beğeni ve ihtiyaçları gözeten bir tasarım gerektirirken, misafirin banyoları mümkün olduğunca nötr ve sade bir şekilde, her misafirin kendini rahat hissedebileceği ferah ve işlev odaklı bir tasarıma sahip olmalı. Temizlik ve misafirlerin ihtiyacı olabilecek eşyaların bulundurulması misafir banyosu tasarımlarının en önemli noktası. Kolay temizlenebilecek, her zaman temiz tutulabilecek bir dizayna temizliği yansıtan ve gösteren fayans renkleri eşlik ederse daha uygun olur.

Misafir banyosunda bulunması gerekenler

Her zaman yedekleriyle birlikte temiz havlular, bol miktarda tuvalet kağıdı, bir çöp kutusu, ayna, çeşitli sabun ve şampuanlar, banyo lifleri, pamuk, kolonya, hijyenik ped gibi gündelik bakım ürünleri de misafir banyosunda bulunması gerekenler listesinde.

Yatak odasına sonradan ebeveyn banyosu yaptırmak

banyo ArchSia BanyoDekorasyon Beyaz banyo, banyo tasarımı, ebeveyn banyosu, bathroom, bathroom design
ArchSia

banyo

ArchSia

Yatak odanızda yeterli alan varsa kapsamlı bir tadilat yatırımı yaparak sonradan da ebeveyn banyosu yaptırabilir ve hem konforunuzu hem de evinizin maddi değerini arttırabilirsiniz. 


Yatak odanızın bir kısmını ebeveyn banyosuna dönüştürmek istiyorsanız Ebeveyn Banyosu Tasarımı ve İnşası ile ilgili Bilmeniz Gereken Her Şey! başlıklı yazımıza da mutlaka tıklayın!

Sizce en güzeli hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!