Her Devrin en Zarif ve Görkemli Seçimi: Zamana Meydan Okuyan Mermer Zeminler

Homify TR Homify TR
Kalafatoğlu Villa İç Mekan, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Mutfak
Loading admin actions …

Mermer döşeme, doğal zarafeti ve lüks estetiği nedeniyle uzun zamandır evlerde, iş yerlerinde ve apartman girişlerinde tercih edilen bir malzeme. Mimaride tarihi olarak her dönemde çok önemli bir rol oynamış olan mermer, her zamankinden daha fazla döşeme seçeneğinin olduğu bugün bile, üst düzey lüks zeminlerin şahı olarak saltanatını sürdürüyor.

Çoğu insan malzeme olarak mermere aşina olsa da, mermerin tam olarak ne olduğu veya benzersiz, güzel ve özel zeminler oluşturmak için nasıl kullanılabileceği pek bilinmiyor.

Evinizi daha zarif ve lüks bir görkeme kavuşturmak ya da halihazırda var olan güzel özellikleri öne çıkarmak için özel bir tasarım arıyorsanız, mermer zemin ile dekorasyon fikirlerini de mutlaka değerlendirmeniz gerekiyor. 

Mermer nedir?

Silver Fantasy - Gri Mermer - Hurok Marble Hurok Marble Zeminler mermer
Hurok Marble

Silver Fantasy – Gri Mermer – Hurok Marble

Hurok Marble

Mermer, kireçtaşı gibi tortul kayaçların basınç ve ısı altında dönüşmesiyle zamanla oluşan metamorfik bir kayadır. Bu kayalar zaman içinde dönüştükçe sıkışırlar ve mermerin alameti farikası olan güzel çizgiler ve damarlar oluştururlar. Mermer genellikle dünya çapında dağlık bölgelerde çıkarılır ve minimum işlemden geçerek kullanıma sunulur. Parke ve işlenmiş taş gibi diğer malzemeler ekonomik avantajları nedeniyle daha yaygın hale gelse bile, mermerin zarafeti ve çekiciliği, onun her dönemde lüks ve şıklığın karşılığı olarak tercih edilen zemin döşemesi olarak yerini sağlamlaştırdı.

Mermer zemin örnekleri ve avantajlar

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Banyo banyo,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Mermer döşeme binlerce yıldır kullanılıyor. Zamana meydan okuyuşu kalitesi hakkında çok şey söylüyor, ancak mermer zeminlerin dikkate alınması gereken pek çok avantajı da var.

1. Doğal zarafet

Mermer üst düzey bir zemin kaplamasıdır, yani mekanlara zarif ve lüks bir görünüm kazandırmak için kullanılır. Ama aynı zamanda herhangi bir alana basit, doğal bir görünüm kazandırır. Mermer insan yapımı olmadığı için, her karo veya levhada bulunan desenler biraz farklılık gösterir ve her kullanıldığında benzersiz, özel bir görünüm elde edilir. 

Mermer, tarh boyunca dünya çapında estetik değeri yüksek klasik tasarımlarda kullanıldı. Ancak muhteşem doğası, yalnızca klasik stil ile uyumlu olduğu anlamına gelmez. Mermer, çağdaş alanları tamamlamak için de seçilebilir. Aslında, mermerin yarı saydam özelliği, odadaki mevcut doğal ışık miktarını arttırdığı için modern yaşam alanlarına da harika bir katkı sağlar. Bu ne anlama geliyor dersiniz? Mermer hafif saydam bir malzemedir, yani içinden bir miktar ışığın geçmesine izin verir. Güneş ışığı mermere çarptığında -özellikle beyaz veya açık renkli bir mermer türüyse- neredeyse parlıyormuş gibi görünmesinin nedeni de bu özelliğidir ve bu, odanın daha aydınlık ve daha ferah görünmesini sağlar.

2. Kolay temizlik

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey , BUUN MOTTO ARCHITECTS BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Banyo
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Mermer zeminler sızdırmazlığı sağlandığı sürece sıvı ve diğer maddelere karşı dayanıklıdır. Kirleri ortaya çıkar çıkmaz sildiğiniz sürece endişelenmenize gerek yok. Mermer ıslandığında veya kirlendiğinde, bir bez veya paspas ile kolayca temizlenir. Seçtiğiniz renge bağlı olarak mermer, kiri veya evcil hayvan tüylerini tespit etmeyi de kolaylaştırır, bu da zemine zarar vermeden veya daha büyük problemler yaratmadan zemini temizlemek daha kolaydır. 

3. Çok sayıda renk seçeneği

Living Room \ Oturma Odasi DESIGNSONO Modern Oturma Odası Seramik living room,sitting room,calisma odasi,oturma odasi,seramik duvar,wall,ceramic,italian,marble,mermer,zemin,floor
DESIGNSONO

Living Room \ Oturma Odasi

DESIGNSONO

Mermer döşeme örnekleri söz konusu olduğunda, “doğal” sözcüğü seçeneklerinizin sınırlı olduğu anlamına gelmez. Aksine, mermer döşeme çok çeşitli renk ve desenlerde mevcuttur. Bazı ev sahipleri, evlerinde mevcut diğer özellikleri tamamlayan mermer döşemeyi seçmektedir. Kimileriyse önce döşemeyi seçer ve ardından odanın geri kalanını zemin döşemesine göre tasarlar. Farklı mermer seçeneklerinin olması nedeniyle mermer zemin ile dekorasyon da aslında çok daha kolaydır. 

4. Mükemmel ısı iletimi

Kalafatoğlu Villa İç Mekan VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Mutfak mutfak,villa
VERO CONCEPT MİMARLIK

Kalafatoğlu Villa İç Mekan

VERO CONCEPT MİMARLIK

Mermer zeminlerin dezavantajlarından biri soğuk olmalarıdır. Ancak bunu bir avantaja çevirmek mümkün! Mermer, mükemmel bir ısı iletkenidir, bu da onu yerden ısıtma kullanan evler için ideal tercih yapar. Karlı bir kış sabahında sıcak bir mermer banyo zeminine adım attığınızı hayal edin; o kadar rahat edeceksiniz ki banyodan asla çıkmak istemeyeceksiniz. Mermer zeminler, yerden ısıtma ile birlikte son derece konforludur ve en soğuk sabahlarda bile kendinizi rahat hissetmenizi sağlar.

Ayrıca, yaz aylarında sıcak ve nemli olma eğiliminde olan bir yerde yaşıyorsanız da mermer ideal bir tercihtir. Mermer, ısıtılmadığı takdirde serin kalma eğilimindedir, bu sayede uzun ve sıcak yaz günlerinde evinizin serin kalmasını sağlar.

5. Dayanıklılık

Mermer Uygulamalar, Mermer Uygulamalar Mermer Uygulamalar Modern Duvar & Zemin
Mermer Uygulamalar

Mermer Uygulamalar

Mermer Uygulamalar

Mermer yer döşemeleri hem dayanıklı hem de zariftir. Mermer zeminler hemen hemen her şeye dayanabilir. Yemek odasında sürtünen sandalyeler, yere düşen tabaklar, banyoda sıçrayan su… Mermer hepsini göğüsleyebilir. Düzgün bir şekilde bakımı yapıldıkları sürece, mermer zeminler çizilmeye karşı dayanıklıdır ve evinizin yoğun trafikli odasında bile uzun ömürlüdürler. Mermerin bir başka büyük avantajı da, uzun yıllar yoğun kullanımdan sonra zemin bir miktar aşınırsa, mermer üzerine uzmanlaşmış zemin döşeme ustaları mermer zemininizi ilk haline döndürebilir.

6. Alerjiye son vermek için mermer

Halının ve sentetik döşemelerin aksine, alerjenler mermer bir yüzeye yapışamaz ve birikemez. Toz veya evcil hayvan tüyü toplanmaya başlasa bile, bunları mermer üzerinde görmek kolaydır. Paspaslı bir fırça, alerjileri tetiklemeden önce bu unsurları hızla ortadan kaldırabilir.

7. Çevre dostu

Mermer zeminler sağlıklı olmalarının yanı sıra, aynı zamanda çevre dostudur. Doğal bir malzeme olduğu için, bir grup kimyasalla oluşturulmamış veya işlenmemiştir. Ömrünün sonunda, parçalanabilir. Mermer döşeme yaptırdığınız zaman çevreyi olumsuz etkilemeyen bir malzeme seçmiş olursunuz.

8. Yatırım için de ideal

İbrahim Şen Mimarlık Villa İç Mekan Tasarım Projeleri, İBRAHİM ŞEN MİMARLIK İBRAHİM ŞEN MİMARLIK Modern Yemek Odası Mimari, İç Mimari, Dekorasyon, Proje, Uygulama, İç Mekan, Cephe, Yatak Odası, Çocuk Odası, Mutfak, Salon, Banyo, Villa, Konut, Peyzaj, Klasik, Modern, Minimalist, Merdiven, Hol, Koridor, Zemin, Duvar, Tablo, Aydınlatma, Obje, Heykel, Seramik, Mermer Tavan
İBRAHİM ŞEN MİMARLIK

İbrahim Şen Mimarlık Villa İç Mekan Tasarım Projeleri

İBRAHİM ŞEN MİMARLIK

Eğer bir gün evinizi satmayı düşünüyorsanız ya da kiraya verdiğiniz bir eviniz varsa mermer zeminleri bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz çünkü evinizin maddi değerini de büyük bir etkiyle arttırabilir. Mermer zeminler göz alıcıdır ve potansiyel alıcı ya da kiracılara evinizin taşınmaya hazır olduğuna dair fikir verir. Mermerin yarattığı lüks ve görkem hissi potansiyel alıcılara kendilerini daha özel hissettirecektir. 

Mermer zemin yaptırmadan önce bilmeniz gerekenler

The House Cafe Reisoğlu Mermer Zeminler
Reisoğlu Mermer

The House Cafe

Reisoğlu Mermer

Mermer, çeşitli ev veya ofis alanları için mükemmel bir döşeme seçimidir. Ancak mermer döşeme artılarını ve eksilerini düşündüğünüzde, akılda tutulması gereken bazı önemli hususlar olduğunu da unutmayın.

1. Neme dayanıklı olması lekelere dayanıklı olduğu anlamına gelmiyor

Mermerin en avantajlı özelliklerinden biri de neme dayanıklı olması. Bu, mermer yüzeylerin temizliğini kolaylaştırıyor. Ancak mermer yüzeyler lekelenebileceğinden, yiyecek ve içeceklerin uzun süre mermer bir yüzeyde kalmasına asla izin vermemelisiniz. Kırmızı şarap ve narenciye gibi asitli yiyecek ve içecekler, mermer yüzeylerle uzun süreli temasa izin verilirse sorun yaratabilir.

2. Uygun bakım

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT, Escapefromsofa Escapefromsofa Modern Mutfak
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Mermer aslında genelikle az bakım gerektiren bir döşeme seçeneğidir. Temizlemesi kolaydır ve üzerine dökülen sıvıları emmez. Bununla birlikte, bu istenen nitelikleri korumak için, mermeri ilk kurulduğunda ve ardından korumak için yılda bir kez senede bir bakım yaptırmalısınız.

3. Sertlik

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey , BUUN MOTTO ARCHITECTS BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Mutfak
BUUN MOTTO ARCHITECTS

ATLAS TERAS | Mersin | Turkey

BUUN MOTTO ARCHITECTS

Mermer çok serttir, bu da yaya trafiğine, dökülmelere ve üzerine düşürdüğünüz her şeye dayanacak dayanıklı bir zemin arıyorsanız, onu harika bir seçenek haline getirir. Bunun dezavantajı, cam eşya veya tabakları mermer bir zemine düşürürseniz paramparça olmalarıdır. Zemininiz hâlâ harika görünecek, ancak muhtemelen yere düşürdüğünüz kırılgan eşyayı kaybedeceksiniz. Bununla birlikte, yer karolarını değiştirmeye karşı cam bir kadehin ya da tabağın maliyetini düşündüğünüzde, bu riske değer olduğunu kabul edeceğinizi düşünüyoruz.

4. Islakken kaygan

Banyo tasarım ANTE MİMARLIK Modern Banyo Gri iç mekan tasarım,villa tasarım,banyo tasarım
ANTE MİMARLIK

Banyo tasarım

ANTE MİMARLIK

Mermer pürüzsüz yüzeyi nedeniyle ıslandığında hızla kaygan hale gelir. Bu, özellikle sık sık neme maruz kalacağı bir banyo ya da antrelerde tehlikeli koşullar yaratabilir ve mermer zemin döşemeli banyolarda dikkatli bir kullanım gerekir. Kayma ve düşmelerin önüne geçmek için trafiğin yoğun olduğu alanlarda mermer döşemelerinizde kullanmak üzere tamamlayıcı kilimler seçebilirsiniz. Ayrıca çocukların veya yaşlı yetişkinlerin sıkça kullandığı alanlarda, çocuk ya da yaşlıların yaşadığı evlerin banyolarında mermer kullanmaktan kaçınmak da iyi bir fikir olabilir. 

- Farklı kullanımlar

VILLA ZARBIANUS -IRAK, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Klasik Koridor, Hol & Merdivenler
Mimoza Mimarlık

VILLA ZARBIANUS -IRAK

Mimoza Mimarlık

Mermer zemin dekorasyonları mermerin en yaygın kullanıldığı yüzeyler olarak öne çıksa da, mobilyalardan duvarlara varana kadar aslında bu malzemenin kullanılabileceği pek çok farklı yöntem var. bkz:  İç tasarımlarda mermer kullanmanın 9 farklı yolu 

Mermer zeminleri siz nasıl buluyorsunuz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!