Örnek Fotoğraflarla Geniş Mutfak Tasarımına Dair Kullanışlı İpuçları

Homify TR Homify TR
MUTFAK PROJESİ, WALL INTERIOR DESIGN WALL INTERIOR DESIGN Rustik Mutfak
Loading admin actions …

En temel ihtiyacımız olan gıda tüketimine ayırdığımız emek ve zaman gündelik yaşamımızın ayrılmaz bir parçası. Yemek hazırlamak için gün içinde sık sık ziyaret ettiğimiz mutfaklar pek çokları için aynı zamanda yemek sofralarının da adresi. Evin sakinlerini bir araya toplayan bu sofralarda bazen misafirler de ağırlanıyor. İşte bu yüzden ev mutfaklarında düzen ve temizliğin sürekli olması gerekiyor. 

Titizlikle dizayn edilmiş, tertipli ve hijyenik bir mutfağa giden yollardan biri modern ve mümkün olduğunca pratik alet ve gereçlere sahip olmaktan geçiyor. Yemek yapmayı kolaylaştıran bu ekipmanlar hem zaman hem de alandan tasarruf sağlıyor. Ancak tüm bu gereçlerin bize ne kadar yardımcı olacağı yine mutfağın fiziksel özelliklerine bağlı.

Eğer mutfakta bolca vakit geçirmeyi, yani “mutfak keyfi” yapmayı seviyorsanız mutfağınız boyutları büyük önem taşıyor. Yemek yapmaya bir zorunluluktan öte keyifli bir hobi olarak gören herkesin bu konudaki ihtiyacı ortak: Mümkün olduğunca geniş ve ferah bir mutfak. Size rahatça hareket imkanı sağlayan alan genişliği aynı şekilde tüm mutfak ekipmanlarına da kolayca erişmenize fırsat tanıyor.

- Geniş mutfakların avantajları

Ertürk İnşaat | Loca, Not Mimarlık Not Mimarlık Modern Mutfak
Not Mimarlık

Ertürk İnşaat | Loca

Not Mimarlık

Eğer ailenize veya sevdiklerinize şöyle mükellef bir sofra hazırlamak istiyorsanız mutfakta uzun saatler geçirmeye de gönüllüsünüz demektir! Keyifle geçmesini istediğiniz bu saatlerin eziyete dönüşmemesi için mümkün olduğunca geniş bir hareket alanına gerekli. Peki yemek pişirmeyi en az yemesi kadar zevkli kılan geniş mutfağın avantajları arasında başka neler var? Gelin birlikte göz atalım:

Hareket etmek kolaylaşır

Öğünleri en az zahmetli ve en süratli şekilde hazırlamanız için başvuracağınız mutfak aletleri sıkışık bir mutfakta işinizi kolaylaştırmak bir kenara, manevra becerinizi kısıtlayarak daha da zorlaştırabilir. Hareket alanı geniş ve doğru şekilde dizayn edilmiş bir mutfak ise tüm gerekli gereç ve aygıtların ayağınıza dolanmak yerine elinizin altında olmasına olanak sağlar.

Depolama alanı genişler

Geniş mutfağın avantajları arasında belki de en dikkat çeken başlığı malzeme saklama oluşturuyor. Öyle ya, büyük mutfak daha hacimli ya da daha çok sayıda dolap demek. Aklınızdaki tarifte adı geçen tüm malzemeleri satın almış olduğunuz halde, yemek yaparken sık sık mutfağın dışına taşınmak zorunda mı kalıyorsunuz? Tüm malzemelerinize mutfaktan çıkmadan, hatta ocaktan bile fazla uzaklaşmadan ulaşmak için en kesin çözüm geniş bir mutfağa sahip olmak.

Ekipman için yer açılır

yenilikçi mutfaklar, liva decor liva decor MutfakMutfak Malzemeleri Ahşap Gri dinamik,yenilikçi,hareketli,tasarım,hayal,mutfak,bursa
liva decor

yenilikçi mutfaklar

liva decor

Gelişimi yeni teknolojilerin izinde sürdüren mutfak kültürlerinin ayrılmaz bir parçası olan elektronik aygıtlarında çeşitlilik arttıkça mutfakta geçirilen süre azalıyor. Buna karşın içerideki eşya kalabalığı ise giderek artıyor! Ancak kaç adet mutfak robotunuz ya da makineniz olursa olsun, geniş bir mutfakta tüm bu aygıtları kendi yemek yapma sisteminize uygun şekilde düzenleyerek kaostan kaçınabilirsiniz.

Geniş mutfak = Geniş tezgah

Eşittir Mobilya Katalog Resimleri, Eşittir Mobilya Eşittir Mobilya MutfakDolap & Raflar
Eşittir Mobilya

Eşittir Mobilya Katalog Resimleri

Eşittir Mobilya

Mutfaktaki yemek hazırlıklarının en yoğun şekilde sürdürüldüğü nokta hiç şüphesiz ki mutfak tezgahı. Aşçılık ister sizin için amatör bir tutku isterse günde 3 öğün sürdürülen bir rutin olsun, her şeyden önce üzerinde rahatça çalışılabilecek bir tezgaha, bunun için de yeterli alana sahip bir mutfağa ihtiyacınız var. Aileniz ne kadar kalabalıksa, bu o kadar çok malzeme, o denli geniş bir tezgah ve bu büyük tezgaha rağmen aşçıya boş alan sunacak bir mutfak demek!

- Geniş mutfak ile ilgili ipuçları

AlboxEURODECOR, albox albox MutfakDolap & Raflar kitchen,küche,ithal mutfak,alman mutfak,alman mutfak markası
albox

AlboxEURODECOR

albox

En usta mutfak tasarımcılarının dahi yaratıcılığı söz konusu mutfağın genişliği ile sınırlıdır! Ve bazen, yalnızca ve yalnızca yer darlığı yüzünden en tutkulu ve hevesli planlarınız bile suya düşebilir. Örneğin yıllarca hayalini artık kurup kavuşmak için gün saydığınız bir mutfak adasından sırf bu yüzden vazgeçmek zorunda kaldığınızı düşünün… Ama eğer mutfağınız size sunduğu alan bakımından yeterince cömertse, işte o zaman her şey mümkün! Hayallerini metrekarelerle sınırlamamaya kararlı homify okurları için işte geniş mutfak ile ilgili ipuçları:

Mutfağı kimler kullanacak?

Phaselis Konutları Antalya, Mimoza Mimarlık Mimoza Mimarlık Modern Mutfak
Mimoza Mimarlık

Phaselis Konutları Antalya

Mimoza Mimarlık

“Bu da soru mu, tabii ki ben kullanacağım” dediğinizi duyar gibiyiz! Öyleyse kendi zevk ve tercihlerinizi şöyle bir gözden geçirin… Çünkü tam “sizlik” bir mutfak tasarımına sahip olabilmek için öncelikle kendi yaşam tarzınızı göz önüne almalısınız. Söz konusu yemek olduğunda en büyük tutkunuz kendiniz için pişirip yine tek başınıza sofraya oturmak mı? O halde tezgah için daha geniş bir alan ayırmak iyi bir fikir olabilir. Böylece kendinizi mutfağınızda asla sıkışmış hissetmeyeceksiniz. Eğer akşam yemeklerine sıklıkla dostlarınızı veya komşularınızı davet ediyorsanız konuklarınızın rahatça oturup yemek eşliğinde sohbet edebilmesi için ufak kanepe ya da kapitone bank sandalyeler tam sizin mutfağınıza göre.

Çocuğunuz var mı?

Luce mutfak&banyo Luce mutfak&banyo MutfakDolap & Raflar
Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo

Luce mutfak&banyo
Küçük çocuklu ailelere yönelik mutfak tasarımlarında ise çok daha farklı faktörler ön plana çıkıyor. Ayarlanabilir yüksek tabureler veya çocuk güvenliğini göz önüne alan dolap sistemlerinin yanı sıra, çocukların sizin gözetiminizde ev ödevi veya elişi gibi çalışmalarını yapacakları alanlar oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Unutmayın; çocuklu aileler için mutfak tasarımlarının önceliği güvenliktir! Tezgahın ya da yemek masasının köşe veya kenarlarının istenmeyen kazalara yol açma riskini azaltmak için keskin olmamalarına dikkat edin.

Peki ya evcil hayvanlar?

Provence Villa in İstanbul, Orkun Indere Interiors Orkun Indere Interiors Kırsal Mutfak
Orkun Indere Interiors

Provence Villa in İstanbul

Orkun Indere Interiors
Son olarak, eğer evinizde sizinle birlikte yaşayan sevimli dostlarınız, yani evcil hayvanlarınız varsa onların ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak seçimler yapmak isteyebilirsiniz. Örneğin, dolap ve çekmecelerin açıkta kulpları olmazsa kedi ya da köpeğinizin patisi ile içerideki yemeklere uğraşma çabası da sonuçsuz kalacaktır. Ayrıca mutfakta kullandığınız prizleri emniyet düğmeli olanlardan tercih edin, bu sayede patili dostlarımız ortalıkta koşup oynarken hepiniz çok daha güvende olursunuz.

Sizin için en uygun mutfak adasını seçin

Bir zamanlar nadir görülen mutfak adaları, artık modern mutfakların en çok aranan unsurları arasında yer alıyor. Öncelikle açık planlı evlerin popülerleşmesiyle yaygınlaşmaya başlayan mutfak adaları bugün artık küçükten büyüğe her mutfak planı için harikalar yaratabiliyor. Gelgelelim hem işlevsel hem de estetik olarak mutfak adaları için en idealinin geniş mutfaklar olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Mutfak adalarının pek çok avantajı var: Öncelikle geniş bir mutfak söz konusu olduğu zaman mutfak adaları merkeze yerleşir ve çevresindeki tüm alanın kullanılmasını sağlar, çok daha hareketli ve sosyal bir alan ortaya çıkarır.

Önce ölçüler…

Farklı özelliklere sahip olan mutfak adaları içinde size en uygun olanını belirlemek için öncelikle adanızın boyutlarını ve odanın içinde tam olarak nereye yerleştireceğinizi dikkatlice düşünün. Özellikle mutfakta birden fazla kişi çalışırken, hareket akışı için etrafta bol miktarda alana ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Sonra fonksiyon…

MONOCHROMO ADVANCED CUISINE, Kar Maden Mermer Kar Maden Mermer Mutfak üniteleri Mermer Gri mermer, masa, mermer masa, mermer tezgah, tezgah, mermer mutfak, mutfak, ada mutfak
Kar Maden Mermer

MONOCHROMO ADVANCED CUISINE

Kar Maden Mermer

Ölçüleri belirledikten sonra fonksiyonları değerlendirmeniz gerekir. Bugün sadece tezgah işlevli mutfak adaları olduğu gibi, yemek masası ve tezgahın bir arada olduğu ada mutfaklar da oldukça ilgi görüyor. Ayrıca lavabolu mutfak adaları ya da ocaklı mutfak adaları da oldukça fonksiyonel seçimler olabilir. Hatta çok geniş bir mutfağınız varsa tüm işlevlerin bir arada olduğu bir ada mutfak da yaptırabilirsiniz.

Geniş mutfak temizliği

Gana mutfak_ 50GR Mimarlık Modern Mutfak
50GR Mimarlık

Gana mutfak_

50GR Mimarlık

Eğer geniş bir mutfağa sahip olmanın tek bir dezavantajı varsa o da her zaman temiz tutmanın oldukça zor olmasıdır çünkü silinecek daha fazla yüzey alanı ve temizlenecek daha fazla cihaz var. Tasarımınız, temizlik sürecinin akıcı ilerlemesi için zeminlerin ve tezgahların hızlı ve engelsiz bir şekilde temizlenmesine izin vermelidir. Bunun yanı sıra doğal taş, kompozit veya cam gibi hızlı ve kolay silinebilen kaliteli bir mutfak tezgahı seçin. Bu yüzeyler dayanıklıdır ve az bakım gerektirir; geniş mutfaklar için ideal seçimlerdir.

Aydınlatmayı göz ardı etmeyin

Sadece geniş mutfaklarda değil, her mutfakta aydınlanma oldukça önemli. Tezgahınızın her koşulda aydınlık bir çalışma alanı olması gerek, aynı şekilde yemek masanızın da. dolap içleri için de minik led lambalar çok büyük kolaylık sağlıyor. Kısacası genel ışıklandırma dışında odak ışıklarının da tasarlandığı bir aydınlatma şart.

Peki mutfağı genişletmek için neler yapılabilir?

Eğer daha geniş bir mutfak istiyorsanız bkz: Mutfağınızı genişletmek için 7 akılcı çözüm

Siz bu örnek tasarımlardan en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!