Pastel Renkleri Kullanarak Yapabileceğiniz 12 Muhteşem Dekorasyon

umit atdağ umit atdağ
Koltuk Takımları, Mahir Mobilya Mahir Mobilya İskandinav Oturma Odası
Loading admin actions …

Pastel renkler, dekorasyon içinde kullanılan ve dekorasyona canlılık veren renkler olarak bilinmektedir. Genel olarak tanımlamak gerekirse canlı renkleri beyaz tonlar ile harmanlayarak elde edilen tonlara pastel renkler denilebilir. Enerjik ve dinamik görünümleri ile adeta evinize bahar havası veren bu renkler tüm yaşam alanlarında dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz renkler olmakla birlikte tüm dekorasyon fikirleri içinde de kolayca kullanılabilir. Pastel renklerin evde kullanımı konusunda alternatif seçeneğiniz çok fazladır. Profesyonel dekoratörler ve iç mimarlar genel olarak pastel renkleri geçiş renkleri olarak veya dekorasyonun ana rengi olarak kullanmaktadır. Bunun temel sebebi pastel renkler keskin bir ayrım sağlayan renkler olmakla birlikte temel renk olarak kullanıldığında eve daha huzur veren bir görünüm kazandırır. Canlı renkler kadar enerjik olmayan ancak görünümleri ile insanları mest eden pastel tonlarda dekorasyon yapmak istediğinizde tercih edebileceğiniz çok sayıda renk bulunuyor. Bu sayede evinizin oturma odası veya yatak odasında dilediğiniz canlılıkta ve görsellikte dekorasyon yapabiliyorsunuz

Canlı renklerle istediğiniz dekorasyonu yapabilirsiniz ancak pastel renkleri kullanarak kusursuz bir dekorasyon yapmak için profesyonel yardımlar almanız çok önemlidir. Soluk gibi görünen ancak farklı renkler ile kombine edildiğinde evinize muhteşem bir görsellik katan pastel renkleri ister mobilyalarınızda ister duvarlarınızda isterseniz perdelerde kolayca kullanabilirsiniz. Salon ve oturma odası gibi çok yoğun kullanılan yaşam alanlarında pastel renk kullanımı size birçok avantajı aynı anda sağlar. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Pastel renkleri oturma odası veya salonlarda kullandığınızda renkli ve insana huzur veren dekorasyonları kolayca yapabilirsiniz.
  • Kış ve sonbahar aylarında kasvetli ve kapalı yaşam alanları yerine canlı, huzurlu ve insana özgüven veren duvar dekorasyonlarına imza atabilirsiniz.
  • koyu renkli perdeler yerine pastel renklerde perdeler tercih ettiğinizde evinizde bahar esintileri eksik olmayacaktır.
  • Çocuklarınız için bir eğlence kaynağı olan pastel renkler aynı zamanda misafirlerinizin da gözünü alamayacağı bir detay haline gelecektir.
  • Büyük mobilyalarda kullanabileceğiniz pastel renkler dekorasyonunuzun ana renkleri olacaktır.
  • Dinginlik ve sakinliğin sembolü olan pastel renkler ile evinizi ister minimalist ister modern bir şekilde dekore edin her zaman sakinliğin odağı haline getirebilirsiniz.
  • Uzun süre zaman geçirdiğiniz yaşam alanlarında yorucu olmayan ve insana huzur veren pastel renkler kullanarak evinizi pozitif ve enerjik bir yaşam alanına çevirebilirsiniz.
  • Misafirleriniz için muhteşem renkler kullanıyor olmanız sizi ayrı bir yere konumlandırmalarını sağlayacağı için pastel renkler tercih etmelisiniz.

Mutfak ve antre gibi yaşam alanlarını dekore ederken her zaman renkli ve huzur veren mekanlar olarak tasarlamalısınız. Mutfak, ev hanımları ve mutfak kullanıcıları için uzun süre vakit geçirildiğinde yorucu olmaktadır. Ancak dekorasyon içinde pastel renkler tercih ettiğinizde veya detaylarda pastel renklere yer verdiğinizde mutfak sizin için özel bir yaşam alanı haline gelecektir. Benzer şekilde antrelerde de pastel renkler kullandığınızda renkli ve dingin bir antre dekorasyonu yapmanız çok kolay olacaktır. Pastel renklerle bezeli bir antre aynı zamanda yorgun argın evinize geldiğinizde size pozitif enerji yükleyen bir yer olacaktır. Bu nedenle bu yaşam alanlarında pastel renkler tercih etmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır.Klasik renkler

homify Modern Oturma Odası

Pastel tonları istediğiniz her renkle kombine edebilirsiniz. Profesyonel bir dekorasyon içinde kullanacağınız pastel renkler ile dekorasyona istediğiniz tarza büründürebilirsiniz. Kemik rengi duvarlar içinde pastel renklere sahip koltuk takımları tercih ederek geniş bir salonu harika bir yaşam alanına çevirebilirsiniz. Evinizde hangi tonları kullanacağınızı bilemiyorsanız '' Pastel Renkler'' yazımıza göz atabilir ve alternatif fikirlere sahip olabilirsiniz.

Taş duvarlar

İster modern bir yaşam alanını ister kırsal bir evi dekore edin her iki dekorasyon içinde de pastel renkler kullanabilirsiniz. Farklı renkler ve tonlar ile birlikte kullandığınızda dahi pastel renkler ön planda olacağından dekorasyonunuzda hangi rengi ana renk olarak kullanmalıyım diye düşünmenize gerek kalmıyor.Taş duvarları en iyi şekilde sergileyecek olan pastel renkleri birbiri ile harmanlayarak istediğiniz dekorasyonu kusursuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Ahşap mobilyalar

Pastel renkleri ana mobilya gruplarında kullanabileceğiniz gibi ahşap mobilyalarda da kullanabilirsiniz. Televizyon ünitesi, gardırop, elbise dolabı gibi mobilyalarda kullanabileceğiniz pastel tonlar evinize canlılık ve dinamizm kazandıracaktır.

Ahenk ve uyum

Salon ve oturma odası gibi yaşam alanlarında kullanacağınız tüm renkler bir ahenk içinde olmalıdır. renk uyumu aynı zamanda bir ahenk oluşturacağı için pastel tonların kullanımı çok önemlidir. İster halılarda ister perdelerde pastel tonları kullanın her detay ahengin bir parçası olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Duvar renkleri

Yaşam alanlarınızda her detayda kendisine yer bulabilen pastel renkler evinizi daha özel ve tarzınızı yansıtan bir yaşam alanı haline getirecektir. Duvar renkleri seçerken pastel renkler tercih ederek tarzınızı ön plana çıkarak ve size özel bir yaşam alanı oluşturmak çok kolay olacaktır. Görselliği aydınlatma ile birleştirdiğinizde resimdeki gibi muhteşem bir yaşam alanına sahip olmak çok kolay.

Halı detayları

Pastel renkleri, dekorasyon içinde tüm detaylarda kullanabilirsiniz. Bu hem bir avantaj oluşturacak hem de enerjik ve dinamik bir yaşam alanına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu dekorasyon örneğindeki gibi halı detaylarını profesyonel bir şekilde kullanabilir, renk geçişlerinde pastel tonlardan yararlanarak evinize harika bir tarz verebilirsiniz.

Koltuk takımları

Evinizde kullanacağınız koltuk takımları için renk seçimi sizi zorlayabilir. Böyle durumlarda yapmanız gereken pastel tonlardan yardım almaktır. Dilediğiniz tonu seçerek evinizde koltuk takımı yüzeyi olarak kullanabilirsiniz. Diğer renkler ile muhteşem bir uyum oluşturacak şekilde seçeceğiniz oturma takımlarınız size hayal ettiğiniz eve sahip olma imkanı sağlayacaktır.

Duvar detayları

Evinizde yapacağınız dekorasyonun yanı sıra duvar detaylarınız da çok önemlidir. Duvar dekorasyonu içinde tercih edeceğiniz pastel renkleri zemin renkleriniz ile birleştirdiğinizde resimdeki gibi harika detaylar çıkacaktır. Beyaz renkler ile birleştirilmiş olan pastel tonlar rengarenk bir eve sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Kır evleri

Modern dekorasyonlarda çok fazla tercih edilen pastel tonları kır evlerinde ve geleneksel dekorasyonlar içinde de kullanabilirsiniz. Kır evleri için bir handikap olarak görülen ancak harika bir detay olan pastel renkler farklı tonların bir arada muhteşem bir şekilde kullanılabileceğiniz bizlere göstermektedir.

Niş dekorasyonlar

Ev dekorasyonlarının yanı sıra spesifik dekorasyonlarda da pastel tonları kullanabilirsiniz. Niş dekorasyonlar bu konuda en güzel örnektir. İster tv ünitesi olarak ister aksesuar sergileme alanı olarak niş alanları kullanabilirsiniz. Bu alanlar için pastel tonlar kullanmak size hem avantaj sağlayacak hem de evinizin rengarenk olmasına ve enerjik bir eve sahip olmanıza katkı sağlayacaktır.

Aydınlık ve ferah yaşam alanları

Pastel tonları kullanarak aydınlık yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Modern bir dekorasyon fikrini evinizde uygularken renk konusunda kararsız kalıyorsanız pastel tonlar en doğru seçim olacaktır. Beyaz ve tonlarının kullanıldığı bir yaşam alanı için pastel tonlar siyahla beyazın ahengi gibi bir uyum oluşturacaktır.

Renkli bir dünya

Pastel tonları kullanarak renkli dünyalar oluşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonu olarak pastel tonları bir arada kullanabilir, görselliği kadar estetiği ile insana huzur veren bir dekorasyon yapabilirsiniz. İstediğiniz tüm renkleri duvar rengi olarak ve tablo renkleri olarak tercih edebilirsiniz. Beyaz ve krem rengi destekleyici renkler olarak kullanabilirsiniz.

Bu proje sizi memnun etti mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!