Yatak Odasında Bitki Kullanımı için 13 İlgi Çekici Örnek

umit atdağ umit atdağ
homify Akdeniz Yatak Odası
Loading admin actions …

Yatak odası, hem dinlendiğiniz hem de ruhunuzu deşarj ettiğiniz mahrem alanların başında gelmektedir. Bu nedenle yatak odası dekorasyonlarında öncelik dinlendirici etkiye sahip uygulamalardadır. Genel olarak yatak odanızı dekore etmeden önce sizi mutlu eden, ruhunuza hitap eden tasarımlar yapılır. Ancak her ne kadar tasarımlar bir mimar veya dekoratör elinden çıksa da son dokunuşlar size aittir. Bu nedenle yatak odası konseptini belirlerken kişisel ihtiyaçlarınız ve kişisel fikirleriniz ön planda olmalıdır. Dinlendirici ve huzur veren bir yatak odası için öncelikle sade ve açık renkler tercih edilmelidir. Oda içinde yer alan tüm aksesuarlar ve detaylar bu kriterlere göre seçilmelidir. Kişisel olarak yatak odanızda yeşil bir bitki bulundurmak her açıdan size avantaj sağlayacaktır. Yatak odasında bitki kullanımı yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Yatak odası mimari yapısı veya dekorasyon türüne göre bitki çeşitliliği değişiklik gösterse de yeşil ve doğal bir dekorasyon yapmanıza katkı sağlar. Dekoratörler, iç mimarlar veya tasarımcılar yatak odası konsepti belirlerken doğal ve canlı bitkilere mutlaka yer verecek şekilde tasarımlar yaparlar. Yatak odası içinde bitki kullanımı size şu avantajları sağlar;

  • Yatak odası içinde doğal ve canlı bir bitki kullandığınızda iç hava oksijen değerleri yükselir ve taze hava solumanıza yardımcı olur. Böylece karbondioksit solumanızın önüne geçmiş olursunuz. Bu durum yatak odası içinde aynı zaman diliminde daha fazla dinlenmenize yardımcı olur.
  • Yatak odası içinde kullanacağınız renkleri birbiri ile kombine etmek istediğinizde size yardımcı olur. Tüm renkler canlı ve doğal yeşil tonlar ile uyumlu bir geçiş oluşturur. Bu sayede renk geçişleri ve renk kullanımları ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz.
  • Yatak odasında bitki kullanımı aynı zamanda daha ekonomiktir. Yatak odası objeleri, tabloları veya dekoratif aksesuarları düşündüğünüzde hem daha ekonomik bir görsel oluşturmuş olursunuz hem de yatak odasına daha doğal bir görünüm sağlamış olursunuz.
  • Yatak odasında kullanacağınız bitki için bir saksı ihtiyacınız olacak. Bu saksı aynı zamanda yatak odanıza zarafet ve estetik kazandıracak bir aksesuar olacağından bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Dekoratif bir saksı veya faunuz size aynı zamanda şık bir yatak odası yapma imkanı sağlayacaktır.
  • Yatak odası veya giyinme odası içinde kullanacağınız canlı bitkiler aynı zamanda bu alanların albenisini de artıracaktır. Koyu renkler ile bezediğiniz bir yatak odası veya giyinme odası içinde orta irilikte bir canlı bitki koyduğunuzda ortaya mükemmel bir görsel çıkacaktır. Bu görsel aynı zamanda sizi de mutlu edecektir.
  • Yatak odasında ahşap kullanımı yoğunluktaysa canlı bir bitki ile yatak odası içindeki doğallığı pekiştirmiş olursunuz. Bu durum aynı zamanda doğala bir dekorasyon yapmanıza da katkıda bulunacaktır.
  • Kullanacağınız bitki türüne göre yatak odanızda duvarları ve tavanları kullanma imkanına da sahip olursunuz. Duvar rafları ile küçük saksı bitkilerini kullanabilir, tavan sarkıtma aparatları ile geniş sarmaşık türü bitkilerinize yatak odanızda yer verebilirsiniz.

Basit dokunuşlar

Yatak odası dekorasyonları oldukça zordur ve uygulama sırasında çok fazla sorunla karşılaşırsınız. Karşılaştığınız sorunları aşmak ve yanı zamanda dekorasyonunuzun zarafetini en üst noktada yaşamak istiyorsanız yapmanız gerkene basit dokunuşlar vardır. Basit dokunuşlar hem ekonomik olmalı hem de size kolaylık sağlamalıdır. Canlı çiçekler bu en basit dokunuşlar olarak kabul edilir. Yata odanızda canlı çiçek kullanmak istediğinizde '' Tarzınıza Özel Yatak Odası Stilleri için 13 Mükemmel Örnek '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Saksı çiçekleri

Beyaz Home homify Akdeniz Yatak Odası
homify

Beyaz Home

homify

Yatak odası içinde herhangi bir nokta da canlı saksı çiçekleri veya mevsimlik çiçekler kullanabilirsiniz. Yatak başlığı üzerinde, baza kenarında, komidin çevresinde veya yatak dolabı etrafında mevsimlik canlı çiçekleri kullanabilirsiniz. Bu sayede yatak odanıza hem doğallık hem de renklilik hem de çiçek kokuları gelmiş olur.

Küçük yatak odaları

Küçük yatak odalarını dekore ederken önceliğiniz alan yönetimi olsa da ikinci sıra da küçük hacimleri daha görsel hale getirecek yöntemler yer alır. Bu yöntemlerin başında canlı bitkiler gelmektedir. Küçük yatak odalarında bulduğunuz her boşluğu canlı bitkiler ile donatabilirsiniz. Bu sayede hem küçük bir hacimde ideal bir alan yönetimi yapmış olursunuz hem de görsel olarak yatak odanıza zarafet katmış olursunuz.

Konsol çiçekleri

Engel & Voelkers Bodrum, Engel & Völkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Yatak Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Yatak odasında bitki kullanımı için en ideal yerlerden biri de konsollardır. Bunun için konsol çiçekleri adı altında belirli çiçek grupları oluşturulmuştur. Bu çiçekler hem küçük saksılarda ve minik boylardadır hem de evinizde minimal alan işgal edecek büyüklüktedir. Her açıdan size avantaj sağlayan bu çiçekleri evinizde kullanabilirsiniz.

Minimalist tercihler

Yatak odanızı yaşam tarzınız gibi minimalist bir şekilde dekore edecekseniz çiçekleri mutlaka kullanmalısınız. Çiçekler, özellikle minimalist alanlarda harikalar yaratmanıza yardımcı olan aksesuarların başında gelir. Dekoratörler bu nedenle minimalist tasarımlarda çiçeklere bolca yer vermektedir.

Beyaz yatak odaları

Açık ve sade renkler ile bezeli yatak odalarınızı dekore ederken bitki kullanımına özen göstermelisiniz. Canlı bitkiler özellikle açık renkler ile donatılmış olan yaşam alanlarında ön planda olan ve doğallığı pekiştiren unsurlar olarak tercih edilir. Bu nedenle evinizde canlı çiçek kullanıma önem vermelisiniz.

Dört mevsim bitkileri

Yatak odanızda canlı bitki kullanımı için mevsimlik bitkilerin yanında dört mevsim bitkileri de tercih edebilirsiniz. Dört mevsim bitkileri hem bodur hem de yıl boyunca yeşil kalan bitkiler olduklarında dilediğiniz gibi yatak odası dekorasyonu içinde kullanabilirsiniz.

Klasik yatak odaları

Otel Dekorasyonları, Macitler Mobilya Macitler Mobilya Modern Yatak Odası
Macitler Mobilya

Otel Dekorasyonları

Macitler Mobilya

Yatak odası bitki kullanımı için klasik yatak odası tasarımları her zaman ilk sıradadır. Klasik bir yatak odasını dekore ederken öncelikle yatak odasının rahat, doğal ve enerjik olmasına özen gösterilir. Bu nedenle doğallığı sağlayacak olan ilk etken canlı bitkilerdir. Evinizde klasik bir tasarım tercih edecekseniz canlı bitkileri mutlaka kullanmalısınız.

Büyük saksılar

Geniş yatak odası dekorasyonları için tercih edeceğiniz büyük saksılar bir yandan canlı bitkilere ev sahipliği yaparken bir yandan da geniş alanları şık bir şekilde dolduracaktır.Dekoratif ve estetik saksı tasarımları ile hem geniş alanları profesyonel bir şekilde doldurabilirsiniz hem de yeşil bitkilere evinizde yer verebilirsiniz.

Özel bitkiler

The Precious Malachit Pixers Modern Yatak Odası Turkuaz colors,Pixers,wallmural
Pixers

The Precious Malachit

Pixers

Her bitki yatak odası için uygun bitki değildir. Bu nedenle yatak odası dekorasyonlarında kullanacağınız bitkiler için hem bir iç mimar ile çalışmalısınız hem de bir peyzaj mimarından yardım almalısınız. Bu konularda yeterli bilgiye sahipseniz tercihinizi kendiniz de yapabilirsiniz ancak donanımlı bilgilere sahip değilseniz mutlaka yardım almalısınız.

Renkli çiçekler

İ&M YILDIZ EVİ, yücel partners yücel partners Modern Banyo Beyaz
yücel partners

İ&M YILDIZ EVİ

yücel partners

Yatak odası veya yatak odası içindeki ebeveyn banyosunda kullanacağınız bitkiler renkli çiçekler açıyorsa bahar esintilerini evinize getirmiş olursunuz. Günümüzde ev hanımları renkli açan çiçeklere sahip olan bu bitkileri hem yatak odalarında hem de ebeveyn banyolarında tercih etmektedir.

Sarmaşıkgiller

Yatak odaları için tercih edilen bitkilerden biri de sarmaşık grubudur. Bu bitkileri tavana veya duvarın yüksek bir kesimine asarak yatak odanızda yer işgal etmeden kullanabilirsiniz. Hem gösel he de canlı bir yatak odası için bu bitki gruplarını tercih edebilirsiniz.

Dolap üstü bitkileri

Chantilly White Double Wardrobe The Cotswold Company Kırsal Yatak Odası Ahşap
The Cotswold Company

Chantilly White Double Wardrobe

The Cotswold Company

Yatak odanızda yer vereceğiniz bitkiler için dolap üstü bitkileri de tercih edebilirsiniz. Bu bitkiler dolabın yan tarafından aşağı doğru sarkacak şekilde de kullanılabilir veya köşe de minyon bir saksı içinde de muhafaza edilebilir. Özellikle beyaz bir elbise dolabının köşesine bir kelebek konmuş gibi görünen bu küçük saksıları tercih edebilirsiniz.

Bu proje beklentilerinizi karşıladı mı ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!