Bir ev kiralarken nelere dikkat edilmeli?

Nesrin Erkol Nesrin Erkol
ATLAS TERAS | Mersin | Turkey , BUUN MOTTO ARCHITECTS BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Evler
Loading admin actions …

Yaşayacağınız konutu seçerken, gelecekte pişmanlık, ya da olası bir problemle karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken konuları bu yazımızda sizler için bir araya getirmeye çalıştık.  Konut kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında lokasyondan bütçeye, muhit ve komşulardan tutun da, konutun cephesine kadar birçok faktör yer almaktadır. 

İlk ve en önemli adım; tam olarak nasıl bir ev aradığınızı belirlemektir, bunun için internette biraz araştırma yapabilir ve Rentola gibi web sitelerini inceleyerek çevrenizdeki konutlar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Önce bir lokasyon belirleyin 

Hiç şüphesiz, ev seçerken, en önemli faktörlerden biri evin lokasyondur. ölgenin ulaşım altyapısı, evin işinize olan , işe gidip gelirken araba mı, yoksa toplu taşıma araçları mı kullanacaksınız uygun toplu taşıma var mı; mağazalar, süpermarketlere, eczanelere olan ulaşım kolay mı, ve bunun gibi birçok faktörü göz önünde bulundurmaya dikkat edin.

Ne kadar büyük bir daire kiralamak istediğinize önceden karar verin

Mükemmel kiralık daire arayışına girmeden önce, kiralamak istediğiniz dairenin hangi büyüklükte olmasını istediğinizi bilmelisiniz. Bunu kişisel ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre  göre belirleyebilirsiniz. Her halükarda, kiralama yaparken kendiniz ve aileniz için en pratik çözümü bulmanız gerekiyor.

Hangi katta yaşamak istediğinizi düşünün

Seçme şansınız olsaydı hangi katta yaşamak isterdiniz? Bir daire kiralarken dairenin hangi katta olduğu sizin için çok önemli olabilir. Örneğin, terasınızdan etkileyici bir panoramik manzaranın keyfini çıkarmak için daha yüksek bir katta yaşamayı tercih edebilirsiniz. Öte yandan, daha önce giriş katı bir evde yaşamışsanız, size sağladığı kolaylık açısından kiralık dairenin alt katta olmasını isteyebilirsiniz. Yüksekten hoşlanmıyorsanız, üst katlarda bir daire sizin için iyi olmayabilir. 

Evi kiralama koşulları hakkında daha fazla bilgi edinin

Bir daireyi kiralamanın bir sonraki adımı, daire kiralama koşullarını ayrıntılı olarak tanımaktır.

Sizin için önemli olan soruların bir listesini yapın:

Daireye en erken ne zaman taşınabilirsiniz?

Daire kiralama sözleşmesi ne kadar süreyle imzalanacak?

Dairede bir sorun olması durumunda masrafları kim karşılayacaktır – örneğin, kazan veya buzdolabının hasar görmesi, kanalizasyonla ilgili bir sorun (sızdıran boru), elektrik tesisatı ile ilgili bir sorun vs.

Kiranızı zamanında ödeyemezseniz ne olur?

Aylık ev faturaları nasıl ödeniyor – elektrik, su, sıcak su, gaz? 

Dairede internet erişimi var mı? 

Dairede evcil hayvanınız olabilir mi – köpek, kedi, papağan? 

Dairedeki hayatınızın rahat ve sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için, kiracı olarak tüm hak ve yükümlülüklerinizin farkında mısınız? 

Dairenin neden kiraya verildiğini biliyor musunuz?

Bir daireyi hem kiraya hem de satışa çıkarmak mümkündür. Bu nedenle, dairenin neden kiraya verildiğini bilmek çok önemlidir, çünkü taşındıktan birkaç ay sonra daireyi boşaltmanız gerekebilir. Yani, bir alıcı çıktığında, ev sahibi bir aylık bir bildirim ile sizi evden çıkarmak isteyebilir.  

Kiralık daireyi detaylıca inceleyin

Uzun yıllar oturacağınız bir kiralık dairenin, mevcut durumunu önceden kestirebilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini aşağıda sizler için bir araya getirdik:

Duvarları ve tavanları çatlaklar açısından dikkatlice inceleyin.

Duvarlardaki sıvaya dikkat edin?

Duvar kağıtlarına yakından bakın ve iyi yapıştırılmış olduklarından emin olun.

Pencere ve kapılara özellikle dikkat edin. Sıkıca kapanıyorlar mı? Bu, özellikle soğuk aylarda daireyi ısıtırken oldukça önemli olacaktır.

Banyo, tuvalet ve mutfağı küf açısından dikkatlice inceleyin.

Olası sızıntıları kontrol etmek için evin tüm musluklarını kontrol edin.

Her şeyin yolunda gidip gitmediğini görmek için dairede ki tüm ışıkları açıp kapatın.

Döşemelere dikkat edin. 

Termosifonda her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edin ve kaç yaşında olduğunu mutlaka sorun.

Ulaşılması zor yerlerde toz ve kir olup olmadığına bakın. Bu, dairenin sizden önce nasıl kullanıldığı konusunda size bilgi verecektir.

Merdivenleri ve asansörü inceleyin. Her şeyin normal görünüp görünmediğini görmek için en üst kata çıkın.

Dairedeki mobilyaları iyi inceleyin

Eğer daireyi eşyalı olarak kiralamayı düşünüyorsanız, evde bulunan mobilyalara dikkat etmelisiniz.

Evde hangi mobilyalar var ve ne durumdalar?

Dairede hangi elektrikli aletler var? Kullanıma hazırlar mı?

Evdeki günlük yaşamı zorlaştıracak bazı temel mobilyalar veya aletler eksik mi? Örneğin yatak, gardırop, masa, sandalyeler, buzdolabı, çamaşır makinesi, ocak vs.

Sorumlu ve dürüst ev sahiplerini tanımayı öğrenin

Bir daire kiralarken en önemli şeylerden biri ev sahibinin nasıl bir insan olduğudur.

Ev sahibiniz sorumlu, vicdanlı ve anlayışlı bir kişiyse, kiraladığınız dairede sorunsuz bir süreç geçirmeniz olasıdır. Ev sahibiniz için en baştan doğru kararı vermenize yardımcı olacak bazı ipuçları:

Size saygılı davranıyor mu?

Randevuyu planlanan saatten hemen önce mi iptal etti? 

İyi bir sebep olmadan planlanan saate oldukça geç mi kaldı?

Dairenin incelenmesi sırasında ev sahibi samimi görünüyor mu?

Ev sahibi, bir sorun çıkması halinde, güvenebileceğiniz sorumlu ve vicdanlı bir kişi olmalıdır. 

Bölgedeki diğer kiralık daire fiyatlarını karşılaştırın

Beğendiğiniz ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir lokasyon seçtikten ve bir daireye baktıktan sonra, nihai bir karar vermeden önce, bu mahalledeki benzer kiralık dairelerin fiyatlarını karşılaştırmak iyi bir fikirdir.

İlk ziyaret ettiğiniz evi kiralamanıza gerek yok. Bölgedeki diğer benzer dairelerin kiralama fiyatlarını ve kiralama koşullarını incelemek ve karşılaştırmak önemlidir. Çünkü, inceleyip beğendiğiniz dairenin kira bedeli, diğer benzer evlere göre mantıksız bir şekilde yüksek olabilir. Başka bir deyişle – acele etmeyin, çünkü aynı bölgedeki bir eve bir sonraki ziyaretinizde sizin için daha iyi bir teklif bulabilirsiniz.

Aylık bütçenizin önemli bir kısmının kiraya gideceğini unutmayın, bu nedenle yaşam standardınızı büyük ölçüde düşürmeden aylık giderlerinizi karşılayabilmelisiniz. 

Kira sözleşmesini imzalarken dikkatli olun

Kendiniz için mükemmel kiralık daireyi bulmayı başardıysanız, bir kira sözleşmesi imzalamalısınız. Standart daire kira  sözleşmesi,  her bir tarafının hak ve yükümlülüklerini ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Bir daire kiralamanın tüm koşullarını ve kiracı olarak yükümlülüklerinizi iyice öğrenin. Sözleşmeyi imzalamadan önce, sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirebileceğinizde emin olun. Sözleşmenin kendisinde sizi endişelendiren bir şey varsa, bunu bir emlak acentesinin arabuluculuğunu kullandıysanız, onun yetkilisiyle ve müstakbel ev sahibinizle ayrıntılı olarak tartışın. Kira sözleşmesini imzalarken, genellikle, ev sahibine bir ay önceden haber vermeden daireden şaşırtıcı bir şekilde ayrılırsanız faturaları karşılaması gereken bir depozito ödemeniz gerekecektir. Ayrıca, depozito, kaldığınız süre boyunca daireye verdiğiniz zararı karşılayabilir. Kira sözleşmesini notere onaylatmayı unutmayın. Taşınmadan önce, dairenin fotoğraflarını çekmek iyi bir fikir olabilir. Bu tür fotoğraflar, haksız yere daireye zarar vermekle suçlanıyorsanız, daireden ayrılırken size yardımcı olacaktır.

Umarız bu yazımızla, siz ve aileniz için konforlu ve problem yaşamadan içinde yaşayacağınız bir yuva bulma konusunda sizlere yardımcı olabilmişizdir. Gelişen internet teknolojileri sayesinde ev bulma ve kiralama süreci oldukça kolaylaşmış bulunuyor. Fakat gene de, yazımızda bahsettiğimiz konuların dikkatlice üzerinde durulması ve detaylı incelenmesi ile, sizlerin bu süreci kolay ve hızlı bir şekilde atlatmasına yardımcı olacağımızı umuyoruz. 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!