Açık Mutfak Avantajları ve Dezavantajları için 13 Örnek

umit atdağ umit atdağ
GÖLBAŞI, Gökhan BAYUR İç Mimarlık Gökhan BAYUR İç Mimarlık Mutfak üniteleri Beyaz
Loading admin actions …

Amerikan mutfak olarak bilinen açık mutfaklar, günümüzde her ev hanımı tarafından tercih edilen mutfak türleridir. Salon ile birleşik ve aynı mekanda yer alan, salonu oldukça pratik bir yaşam haline getiren açık mutfaklar aynı zamanda daha fazla oda işgal edilmesinin de önüne geçerek sizlere avantaj sağlar. Açık mutfak dekorasyonlarında profesyonel mutfak planlayıcılarından yardım aldığınızda hayal ettiğinizden daha kullanışlı ve daha estetik bir salona sahip olabilirsiniz. Evinizin mimari yapısına, oda genişliğine, salon ölçülerine ve tesisat yerlerine göre alternatif seçeneklere sahip olduğunuz açık mutfak avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajları daha fazla olan açık mutfak dekorasyonlarında sahip olacağınız avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Açık mutfak dekorasyonlarında mutfak için bağımsız bir oda ayırmayacağınız için evinizde kullanabileceğiniz oda sayısı fazla olacaktır. Bu durum çocuklarınız için oda ayırabileceğiniz veya kendiniz için hobi odası yapabileceğiniz anlamına geliyor.
  • Açık mutfak yapmak istediğinizde salon içinde minimal yer kaplayacağı için aynı mekan içinde istediğiniz salon dekorasyonunu yapabilir, aynı zamanda mutfak dekorasyonunuzu da kusursuz olarak hayata geçirebilirsiniz.
  • Ev hanımları için salon içinde mutfak olması hem daha keyifli zaman geçirilmesi demektir hem de her zaman derli toplu ve temiz bir mutfağa sahip olmak anlamına gelmektedir. Mutfak tasarımları yapılırken her zaman düzenli kalacak şekilde tasarlanır. Bu durum açık mutfak dekorasyonlarında daha titiz bir şekilde hayata geçirilmektedir.
  • Açık mutfak tasarımlarında tüm tesisatlar profesyonel bir şekilde kamufle edilir. Bu sayede klasik bir salon içinde göze batmayan ve güzel görünen bir mutfak tesisatı yapma imkanı sağlar. Ayrıca açık mutfaklarda salon içinde görsel olarak kullanabileceğiniz mutfak araç ve gereçleri de bulunmaktadır.
  • Salon içinde yer alacak olan mutfak dekorasyonlarında kullanacağınız mutfak adası, yemek masası gibi mobilyalar aynı zamanda salonun bir mobilyası olarak kullanılabilir. Bu durum hem mobilya tasarrufu yapmanızı sağlar hem de salon içinde daha az eşya ile mükemmel dekorasyonlar yapmanıza imkan tanır.
  • Küçük ev dekorasyonlarında mutfaklar ne kadar az yer kaplarsa o kadar avantajlı olusunuz. Bu nedenle küçük bir eve sahipseniz ve küçük ev dekorasyonu yaparken alana ihtiyacınız varsa açık mutfak tercih edebilir, salon için daha geniş yer ayırabilirsiniz.

Avantajları olduğu gibi açık mutfak dekorasyonlarının dezavantajları da bulunmaktadır. Dezavantajları, avantajlarına göre daha z olsa da dekorasyon yaparken veya tasarım yaparken göz önünde bulundurmanız gereklidir. Dezavantajları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Salon içinde daha fazla mutfak eşyası yer alır. Bu durum her ev hanımı tarafından hoş görülmeyebilir.
  • Salon içinde geniş ve ferah bir yaşam alanı isteyen ev hanımları için açık mutfak tasarımları bir handikaptır.
  • Tesisatlara olası bir arıza yaşanması durumunda salonun zarar görmesi muhtemeldir.
  • Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi gibi elektronik cihazların açık mutfak içinde yer alması her zaman gürültü olasılığını artıracaktır. Bu nedenle akustik kılıflar kullanmanız gerekebilir.

Açık mutfak tasarımları için profesyonellerle çalışılması çok önemlidir. Hayal ettiğiniz salon ve mutfaklara sahip olmak ve aynı zamanda bir mekan içinde iki yaşam alanını kusursuz bir şekilde çözebilmek için tecrübeli mutfak planlayıcıları, iç mimarlar veya dekoratörler ile çalışılması gereklidir.

Ferah iç mekanlar

Özel Villa Projesi - Silivri/İSTANBUL, Rengin Mimarlık Rengin Mimarlık Modern Oturma Odası
Rengin Mimarlık

Özel Villa Projesi – Silivri/İSTANBUL

Rengin Mimarlık

Açık mutfak dekorasyonu yaparken ferah iç mekanlar elde edebilirsiniz. Arka planda bir duvar dekorasyonu gibi görünecek, aynı zamanda salonun bir parçası olacak olan açık mutfaklar hem sizi yormayacak hem de daha kullanışlı ve daha pratik bir ev yaşımına sahip olma imkanı verecektir.

Fonksiyonel alanlar

Açık mutfak dekorasyonu yaparken önceliğiniz fonksiyonel yaşam alanları oluşturmak olmalıdır. Hem mutfak için kullanabileceğiniz hem de yemek odası veya oturma odası için kullanabileceğiniz yaşam alanları oluşturarak evinize modern bir hava katabilirsiniz. Açık mutfak dekorasyonu yapmak istiyor ancak hangi modeli seçeceğinize karar veremiyorsanız fikir vermesi için '' Örnek fotoğraflarla açık mutfak salon modelleri '' yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Kullanışlı alanlar

Bir salon veya oturma odası içinde mutfak dekorasyonu yapacaksanız profesyonel tasarımlar tercih etmelisiniz. Bu sayede kullanışlı alanlar oluşturabilir, eviniz için pratik bir yaşam alanı yapabilirsiniz. İster düz duvar mutfak modeli seçebilir, isterseniz profesyonel bir mutfak dekorasyonu yaparak evinizin genişliğine göre ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sarı mutfaklar

Mutfak homify Modern Mutfak Modern Mutfak,Lake Mutfak,Ahşap Mutfak,mutfak tasarımları,mutfak tadilatı,mutfak dolabı
homify

Mutfak

homify

Renkli bir kişiliğe sahipseniz ve kişiliğinizi gibi renkli bir eve sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken resimdeki gibi canlı renklere sahip mutfak tasarımlarına evinizde yer vermek. Mutfak dolaplarından başlayarak eviniz için en doğru renklerde mutfak tasarımı yaparsanız hayal ettiğiniz eve sahip olmak oldukça kolay olacaktır. Canlı renkler aynı zamanda salon dekorasyonunuza da katkı sağlayacaktır.

Ovaal mutfaklar

Ali Dablan Evi, Hiba iç mimarik Hiba iç mimarik Modern Mutfak
Hiba iç mimarik

Ali Dablan Evi

Hiba iç mimarik

Ev hanımları tarafından yoğun bir şekilde tercih edilen oval mutfaklar bir yandan mutfağınızı daha dekoratif gösterirken bir yandan da salonunuzda bir bar havası oluşturacaktır. Mutfak barı olarak kullanacağını mutfak adaları aynı zamanda salonun da görsel bir parçası olacağından daha dekoratif bir salona sahip olabilirsiniz.

Tabureler

Açık Mutfak Planı MİMPERA İskandinav Mutfak Ahşap Ahşap rengi
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Evinizde açık bir mutfak tercih edecekseniz mutfak barını mutlaka kullanmalısınız. Mutfak barı için kullanacağınız tabureler evinize farklı bir hava kazandıracaktır. Ayrıca mutfak barı için kullanacağınız bu tabureleri dilerseniz mutfak adaları için birer sandalye olarak tercih edebilir veya salonun çeşitli yerlerinde birer obje olarak kullanabilirsiniz.

Klasik mutfaklar

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT, Escapefromsofa Escapefromsofa Modern Mutfak
Escapefromsofa

OLABELLA // RESIDENTIAL PROJECT

Escapefromsofa

Geniş bir salonunuz varsa klasik bir mutfak tasarımı ile birleştirebilir, görsel olduğu kadar zarif ve kullanışlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Klasik mutfak tasarımları hem kolay uygulanabilir hem de salon içinde uyumlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Beyaz renkleri tercih ederek ferah ve aydınlık mutfaklara sahip olabilir, iç açıcı bir salon dekorasyonu yapabilirsiniz.

Küçük mutfaklar

Küçük evleri dekore ederken açık mutfak tasarımlarını tercih etmelisiniz. Açık mutfaklar bir yandan küçük alanları daha verimli ve daha fonksiyonel kullanmanızı sağlarken bir yandan da salon içinde geniş bir yaşam alanına sahip olma imkanı verir.

Konsept mutfaklar

​Kitchen Derya Bilgen MutfakMutfak Malzemeleri
Derya Bilgen

​Kitchen

Derya Bilgen

Mutfak dekorasyonu yaparken konsept mutfakları tercih edebilir, salon içinde de konsept mutfakları kullanabilirsiniz. Renkli modern koltuklar ve sandalyeleri salon mobilyaları olarak kullanabilir, fonksiyonel katlanabilir ahşap masaları her ik yaşam alanının ortak mobilyası olarak kullanabilirsiniz.

Köşe mutfaklar

Glas Tec Plus Manhattan homify Modern Mutfak
homify

Glas Tec Plus Manhattan

homify

Köşe alanları dekore ederken köşe mutfak modelini tercih edebilirsiniz. Açık mutfak olarak dekore edeceğiniz salonlarda atıl durumda kalan veya estetik olarak dekore edemeyeceğiniz bu alanları köşe mutfak olarak dekore edebilirsiniz.

Mutfak adaları

Açık Mutfak Planı MİMPERA İskandinav Mutfak Seramik Gri açık planlı mutfak,mutfak adası,mutfak tasarımı,mimari proje,uygulama
MİMPERA

Açık Mutfak Planı

MİMPERA

Açık mutfakların vazgeçilmezi olan mutfak adaları her anlamda sizelere avantaj sağlar. Mutfak adalarının iç kısımlarını depo alanları olarak kullanabilir, üst yüzeylerini ise yemek masası olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca mutfak adaları tesisatların kamufle edildiği alanlar olmanın yanında eviniz modern bir görünüm kazandıran unsurlardır.

Doğal masalar

Açık mutfak alanlarını salondan sanal olarak ayırmak istediğinizde ahşap masalara ihtiyaç duyarsınız. Doğal ağaçlardan veya kütüklerden yapılmış olan ahşap masalar bir yandan sanal sınır görevi görürken bir yandan da mutfağınızı kamufle ederek her detayın göz önünde olmasını da önler.

Modern mutfak tasarımları

ZEN BODRUM, ARTHUR&MILLER ARTHUR&MILLER Modern Mutfak
ARTHUR&MILLER

ZEN BODRUM

ARTHUR&MILLER

Açık mutfak tasarımları yaparken modern mutfakları tercih edebilir, salon içinde istediğiniz gibi mutfak yerleşimi yapabilirsiniz. Açık mutfakların en temel özelliği salonun arka planında yer alması ve salona görsel olarak artı katmasıdır.

Bu proje beklentileriniz karşıladı mı ?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!