Yatak Odanıza Bahar Havası Getirmenin Birbirinden Güzel Yolları

Homify TR Homify TR
Makyol Santral Örnek Daire, Ümit Okan Photography Ümit Okan Photography Modern Yatak Odası
Loading admin actions …

Bazı insanlar yaz mevsiminin tutkunudur; bazıları ise yazın kavurucu sıcak havasından pek hoşlanmaz ve kış aylarının bembeyaz karlı havasında kendini daha iyi hisseder. Ama hepimizin ilkbahar aylarında kendimizi harika hissettiğimizi söylesek herhalde yanlış olmaz. İlkbaharı sevmeyen insan hayal etmek zor, değil mi? İlkbahar geldiğinde doğa ile birlikte tüm canlılar da daha enerjik ve daha pozitif hale gelir; ağaçlar ve çiçeklerle birlikte insanlar da canlanır. Özellikle pandeminin de etkisiyle bir süredir evlerimizde çok daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu da elbette ki açık havaya olan özlemimizi daha da arttırıyor. Haliyle bugünlerde baharın gelişi hayatlarımızda daha büyük bir coşku yaratıyor. Artık uzun yürüyüşlere çıkabilir, park ve bahçelerde vakit geçirebilir, temiz havanın tadını doya doya çıkarabiliriz. Bahar mevsiminin çiçekli havasının nefesini hissetmeye başladığımız bu günlerde baharın coşkusunu evlerinize de yansıtmak istemez misiniz? Aslında uzmanlar yaşam kalitemizi yükseltmek için evlerimizde ve iş yerlerimizde, çokça vakit geçirdiğimiz mekanlarda mevsime göre güncellemeler yapmak gerektiğini belirtiyorlar. Evlerimize dışarıdaki mevsime uyum sağlayacak bir takım dokunuşlar eklediğimizde hem yaptığımız bu farklılıklar sayesinde yenilenmiş hissediyoruz, hem de her mevsimin kendi güzelliğini ve kendine has spesifik özelliklerini yaşam alanlarımızda yansıtarak aslında daha doğal bir gündelik yaşam deneyimi ediniyoruz. O halde gelin evlerimizi yatak odalarından başlayarak önümüzdeki mevsime göre dekore edelim. 

Aşağıda sizin için homify sayfalarında öne çıkan ve bahar havasının o enerjik atmosferini taşıyan, her biri alanında uzman profesyonel iç mimar ve dekoratörler tarafından dizayn edilmiş olan birbirinden güzel yatak odası dekorasyonu örneklerini derledik. Eminiz ki her dekorasyonda kendi yatak odanız için ilham alabileceğiniz bazı fikirler bulacaksınız. Hadi gelin sayfalarımızdaki bu muhteşem yatak odası örneklerine ve bahar havasını evinize taşımak için ilham veren fikirlere daha yakından bakalım.

Bahar enerjisi

Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” , HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection”

HannaHome Dekorasyon

Yatak odalarının dekorasyonu sabah uyandığımızdaki ruh halinizi, gününüzün nasıl başladığını ve dolayısıyla da tüm gününüzü etkileyen oldukça önemli bir faktördür. Yatak odalarına bahar mevsiminin havasını getirmek için öncelikle çiçeklere ihtiyacımız olacak. Hangi çiçekleri seçerseniz seçin yatak odanıza bahar havası katmak için çiçek desenlerini kullanmak en kolay ve en güzel yöntemdir. Ne de olsa bahar demek rengarenk ve mis kokulu çiçekler demektir değil mi? Tabii çiçeklerin yanı sıra canlı renkler, parlak aksesuarlar, havalı kumaşlar ve iyi hissettiren dokular; kısacası odanıza tazelik getirecek ve ruh halinizi bahar mevsimine uyumlu kılacak her şeyi kullanabilirsiniz.

Çiçek desenli duvar kaığıtları

Belirttiğimiz gibi çiçek desenleri yatak odanıza baharı getirmenin en güzel yoludur. Kır çiçeği desenli duvar kağıtları da yatak odaları için her zaman en gözde fikirlerden birini oluşturuyor. Bunun en önemli nedeni çiçek desenlerinin sakinleştirici olması. Ve bu sakinleştirici, aynı zamanda da iyileştirici etki yatak odalarında olması gereken özelliklerin başında geliyor. Sabahları uyandığınızda size kendinizi iyi hissettirecek bir atmosferle güne başlamak istersiniz değil mi? Karmaşık olmayan, göz yormayan ama aynı zamanda oldukça estetik, şık, doğal ve göz alıcı… Tüm bu özellikleri sağlayabilecek olan şey elbette ki çiçek desenli duvar kağıtları. Sadece tek bir mevsim için duvar dekorasyonunuzu değiştirmenin zahmetli ve masraflı olacağını düşünüyorsanız nötr renklerle bezenmiş çiçek desenli duvar kağıdı modellerini tercih edebilirsiniz çünkü bu sayede kır çiçeği desenlerini her mevsim farklı renk ve desenlerle bir araya getirmeniz mümkün olacaktır. 

Duvar stickerları

Çocuk Odası Duvar Posterleri, DEKOROS DEKOROS Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
DEKOROS

Çocuk Odası Duvar Posterleri

DEKOROS
Duvar kağıtları yerine kolaylıkla kendinizin de uygulayabileceğiniz ve istediğiniz zaman çıkarabileceğiniz pratik duvar çıkartmaları modellerini de tercih edebilirsiniz. Bu yeni nesil duvar çıkartmaları sayesinde yalnızca yatak odamızda değil evinizin her odasında kolaylıkla değişiklik yapmak, evinize tazelik katmak hem çok ekonomik hem de çok pratik. Bütün duvarı kaplayan duvar çıkartmaları kullanabileceğiniz gibi daha küçük alanlarda minik dokunuşlarla da yatak odanıza bahar havası getirebilirsiniz.

Vazoda canlı çiçekler

Maceracı, romantik ya da klasik "Bonjour" ile her mekan "siz", HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Maceracı, romantik ya da klasik Bonjour ile her mekan siz

HannaHome Dekorasyon
Çiçek desenleri elbette baharın en önemli temsilcileri ama desenlerden daha önemli bir temsilci varsa o da elbette ki gerçek ve canlı çiçeklerdir. Bahar mevsimi evlerimizdeki vazoların en dolu olduğu, saksılarımızdaki çiçeklerin rengarenk açtığı ışıl ışıl bir mevsim. Gelgelelim nedense vazo çiçeklerini çoğunlukla yemek odaları ya da oturma odaları gibi daha sosyal yaşam alanlarında kullanmayı tercih ediyoruz. Oysa yatak odanızda bulunduracağınız bir demet çiçek ile tüm atmosferi değiştirebilir ve yatak odanıza muhteşem bir enerji katabilirsiniz.

Yeşil dokunuşlar

Bahar denilince akla gelen ilk renk elbette ki yeşil. Yeşilin canlı tonları yatak odaları için sadece bahar mevsiminde değil, her zaman en ideal renklerden biri. Çünkü yeşil hem dikkat çekici bir estetik sağlıyor, hem de insanlar üzerinde dinlendirici ve iyileştirici bir etkiye sahip. Üstelik doğallığın ve yaşamın simgesi!

Kokulu mumlar ve aromatik yağlar

Çiçek kokularını evinize getirmenin bir diğer yolu da oda kokuları, aromatik uçucu yağlar, tütsüler ve kokulu mumlar. Bu güzel kokulu aksesuarları özellikle bahar aylarında yatak odalarınızda mutlaka bulundurun!

Güneş ışığını içeri davet edin

Bahar mevsimine uygun bir dekorasyon ortaya çıkarmak istiyorsanız güneşin en güzel halini de odalarınıza davet etmelisiniz. Aydınlık ve ferahlık baharın berrak havasının en önemli temsilcilerinden biridir. Camlarınızı temizleyin, pencere ve perdelerinizi açın! Temiz havanın, manzaranın ve doğal gün ışığının içeri süzülmesine izin verin!

Parlak ve canlı renk tonları

Born City Otel, Oksijenn Oksijenn Modern Yatak Odası
Oksijenn

Born City Otel

Oksijenn
Tabii doğal ışığı yansıtacak açık ve parlak renkler kullanmak da bahar havasının berraklığını sağlamak için oldukça önemli. Parlak renk dokunuşlarının ve sıcak, doğal desenleri eşlik ettiği beyaz temalı bir yatak odası, bahar mevsiminin havasının dört mevsim yaşatabilecek bir etkiye sahip olabilir.

Nevresim ve çarşaflar

GARDEN PREMIUM VILLALARI - MOZAMBİK, TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM Eklektik Yatak Odası
TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM

GARDEN PREMIUM VILLALARI – MOZAMBİK

TELOS İÇ MİMARLIK VE TASARIM
Yorganları kaldırmanın, ince, yazlık battaniye ve pikeleri çıkarmanın vakti geldi! Peki sadece nevresim takımlarını değiştirerek ve bahar çiçeklerini andıran desenli çarşaf ve yatak örtüleri tercih ederek tüm odanın atmosferini değiştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Yatak perdeleri

Engel & Voelkers Bodrum, Engel & Völkers Bodrum Engel & Völkers Bodrum Modern Yatak Odası
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Voelkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Eğer sayvanlı bir karyolanız varsa, bahar mevsimi sayvanlara tiril tiril yatak perdelerini takmanız için en ideal zamandır diyebiliriz. Bu uçuş uçuş görünüm dışarıda bahar havası gelmese bile yatak odanızda sıcak ve tatlı rüzgarlar estirmeye yeter…

Manzarayı içeri alın

Baharda manzara bir başkadır. Bu yüzden eğer evinizin yatak odası bir doğa manzarasına bakıyorsa perdeleri aralayarak bu manzarayı dekorasyonun bir parçası haline getirmelisiniz.

Canlı ve enerjik tablolar

Makyol Santral Örnek Daire, Ümit Okan Photography Ümit Okan Photography Modern Yatak Odası
Ümit Okan Photography

Makyol Santral Örnek Daire

Ümit Okan Photography
Eğer çoğumuz gibi sizin de eviniz manzarasızsa ve doğal manzaraları özlediğinizi düşünüyorsanız o halde manzara resimleri ile duvarlarınızı dekore edebilirsiniz. Bahar temalı tablolarla yatak odanıza hoş bir enerji katabilir ve duvarlarınızı süsleyebilirsiniz.

Parlak ve yüksek enerjili aksesuarlar

Elbette dekorasyonda bahar enerjisi yaratmanın tek yolu bahara ait desenler kullanmaktan geçmiyor. İlkbahar genç ve diri bir enerjiye sahiptir ve bu tür bir enerjiyi yaşam alanlarınıza yansıtmak için de parlak ve canlı renk tonları kullanmalısınız. Küçük aksesuarlar bile bu noktada işinize yarayabilir.

Koyu renklerle bahar havası

Yeşilin gün ışığıyla bir araya geldiği bir başka örnek daha… Eğer çok açık renkler size göre değilse, bu örnek dekorasyondaki koyu yeşil kullanımını ve ahengi örnek alabiirsiniz.

Salıncak koltuklar

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi… , HannaHome Dekorasyon HannaHome Dekorasyon Duvar & ZeminDuvar Kağıtları
HannaHome Dekorasyon

Lazy Sunday ile evlerde her gün Pazar keyfi…

HannaHome Dekorasyon
Eğer yatak odanıza yeni bir mobilya satın almayı düşünüyorsanız ve bu mobilyanın bahar mevsiminin yüksek enerjisini taşımasını istiyorsanız o halde salıncak koltukların rüya gibi etkisini de hafife almamanızı öneriyoruz Bu koltuk modelleri içinde bulunduğu her ortama hayallerdeki gibi bir pozitif enerji yüklüyor! Muhteşem değil mi?

Hata yapmamak için…

Yatak Odası Tasarımı2, FeyzaNurBozkurt FeyzaNurBozkurt İskandinav Yatak Odası
FeyzaNurBozkurt

Yatak Odası Tasarımı2

FeyzaNurBozkurt

Yatak odanızda güncelleme yaparken bunları unutmayın: Yatak odasında herkes tarafından yapılan 5 hata

Bu örnek dekorasyonlardan en çok hangisini beğendiniz?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!