Ahşap mimarinin en güzel 15 örneği | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ahşap mimarinin en güzel 15 örneği

nihal e. nihal e.
Modern Evler k-m architektur Modern
Loading admin actions …


Hiçbir zaman modası geçmeyen bir malzeme olan ahşap, günümüzde hala ev yapımında kullanılmaya devam ediyor. Bugünkü yazımızda birbirinden farklı ahşap mimari tasarımlarını inceleyerek ahşabın en güzel örneklerine göz atacağız. 

Güzel bir villa

İlk ahşap ev örneği ülkemizden olup şahane bir villa tasarımı. Epey geniş olan villanın içi son derece lüks olup nefis bir manzaraya sahip.

​Sıra dışı

Commercial and public green roofs Modern Evler Organic Roofs Modern
Organic Roofs

Commercial and public green roofs

Organic Roofs

Ahşap evlerin tasarımına dair oldukça çarpıcı bir örnek. Bir yerleşim alanından ziyade kayıkhane işlevi gören yapının çatısı son derece orijinal bir çalışma. Alışıldık çatı malzemeleri yerine doğal bitkilerle kaplı çatı her bakanı bir daha baktıran cinsten.

​Çağdaş çizgiler

Ahşap ev deyince her ne kadar akla ilk olarak klasik çizgiler ve de çiftlik evleri gelse de modern bir mimariye sahip ahşap konut tasarlamak elbette mümkün. Resimdeki iki katlı ev modern stille ahşap kullanıma dair oldukça başarılı bir sonuç elde etmiş.

​Ahşap beton bir arada

Dış cephe Modern Evler Emrah Yasuk Modern
Emrah Yasuk

Dış cephe

Emrah Yasuk

Bir evin yapımında ahşap kullanılırken aynı zamanda başka malzemeler de bir arada değerlendirebilir. Resimdeki örnekte de birinci kat betondan yapılma olup ikinci katta ahşap malzeme kullanılmış.

​Cam ahşap uyumu

Rear Garden Beech Architects Kırsal/Country
Beech Architects

Rear Garden

Beech Architects

İlginç çatı tasarımıyla dikkat çekici evde ahşap duvarlar siyaha boyanmış. Evin tek dikkat çekici özelliği bunlarla sınırlı değil. Büyük camlı kapıları da ahşap malzeme ile güzel bir uyum yakalamış.

​Taş ve ahşap

Yüksek tepelerin yamacında inşa edilmiş ahşap ev tamamen rustik stilde tasarlanmış denebilir. Zemin katında bulunan doğal taşlar ve bizzat ahşabın da doğal bir malzeme olmasından ötürü rustik tarzı iyi yansıtıyor.

​Çarpıcı sadelik

Bir başka sıra dışı ahşap ev mimarisi karşımızda. Dar bir alana sahip zemin kata bindirilmiş ahşap bir kutuyu andıran konut bu mimarisiyle epey dikkat çekiyor.

​İskandinav stil

İskandinav Evler homify İskandinav

Bu defaki örneğimiz İskandinav stil olup orman içerisinde inşa edilmiş izlenimi veriyor. Esasen epey küçük bir ev olmakla birlikte balkon gibi ek alanlarla genişletilmiş.

​Lüks bir yapı

ÇEŞME VİLLA Modern Evler MİNERVA MİMARLIK Modern
MİNERVA MİMARLIK

ÇEŞME VİLLA

MİNERVA MİMARLIK

Son derece lüks görünen bu evde ne ararsanız var desek abartmış olmayız. Aynı zamanda gayet modern  inşa edilen binalarda ahşabın kullanılabileceğine dair başarılı bir örnek.

​Doğa içinde

Lucky 4 Ranch Rustik Evler Uptic Studios Rustik
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Bir dağ yamacına inşa edilen ahşap ev iki katlı olup zemin katı bir hayli geniş tutulmuş. Özellikle kırsal yerlerde yaşayanlar için tasarlanmış konut tüm ihtiyaçları karşılar nitelikte.

​Rustik şaheser

Taş zemin üzerine üst üste geçmiş minik çatıları bulunan ev bir hayli özgün bir çalışma. Tamamen doğal malzemeler kullanıldığı için ahşap da kendi rengine tercih edilerek herhangi bir boya işlemi yapılmamış.

​Uzak doğu esintisi

Modern Evler homify Modern

Ahşap malzeme kırsal binalarda kullanılmakla birlikte uzak doğu ülkelerinde de yaygın olarak kullanılır. Genellikle tek kattan oluşan ve büyük kapalı bir çatıya sahip olan bu evlerde geniş pencereler veya camlı kapılar tercih edilir.

​Karlar içinde

Yine doğal taşlar ve ahşap malzemenin bir arada kullanıldığı ev üç katlı olup büyük bir çatıya sahip. Her türlü iklim şartına dayanıklı olan ahşap, kış mevsimi için de uygundur.

​Küçük bir ev

Şimdiye dek daha çok büyük ve gösterişli ev örnekleri incelesek de daha küçük yapılarda da ahşap kullanımı yaygın. Yine doğa içerisinde inşa edilen bu kulübe engebeli bir arazide bulunmasından ötürü direklerin üzerine konumlanmış. Yüksekte durmasından ötürü ilginç bir görüntü meydana getiren ev sevimli bir çalışma.

​Sevimli ahşap ev

Kırsal kentlerde ahşap evler kimi zaman geleneksel çizgiler taşısa da kimi zaman bu örnekte olduğu gibi kendine has bir tarz barındırabiliyor. Farklı renk tonlara sahip ahşap malzeme girintili çıkıntılı tasarlanarak bu kasaba evine sıra dışı bir hava katmış.

Bu yazıyı beğendiyseniz ’Ayaklarınızı yerden kesecek 2 ahşap ev’ başlığına göz atabilirsiniz.

Bu ahşap evleri siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!