Hayalinizdeki Teraslar İçin 13 Teras Dekorasyon Fikri

umit atdağ umit atdağ
Roof Terrace near Tower Bridge, London, PrimaPorcelain PrimaPorcelain Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Porselen
Loading admin actions …

Teraslar, herkes için farklı anlamlar taşısa da genel olarak ev sakinlerinin dış ortam ile bağ kurduğu ve nefes almak, dinlenmek için bir yaşam alanı haline getirdiği yerlerdir. Terası olmayan bir ev teraslı evlere göre handikaplara sahiptir. Bu nedenle terasa sahip olan evler günümüz yaşantısında bir kaçamak ve dinlenme alanı haline gelmiş, insanların vazgeçilmezi olmuştur. Peki terasınızı nasıl dekore edeceksiniz. Teras dekorasyon fikirleri, tüm yaşam tarzlarına uygun olarak hayata geçirilebilir. Ancak burada önemli olan üst düzey konfor sağlıyor olması ve aynı zamanda vakit geçirdiğiniz zaman aralığında size mutluluk vermesidir. Evinizin terası geniş olabileceği gibi küçük ölçülere de sahip olabilir. Teras ölçüleriniz ne olursa olsun her teras için teras dekorasyon fikirleri bulunmaktadır. Tercih edeceğiniz dekorasyon fikrini uygulayacak profesyonel bir dekoratör ile çalışmak size avantaj sağlayacaktır. Dekoratörler, her döneme uygun, her yaşam tarzını barındıran dekorasyon fikirlerini evinizde uygulamaktadır. Doğru kişiler ile teras dekorasyonu yaptığınızda salon veya oturma odasından daha fazla vakit geçirebileceğiniz, yaz – kış kullanabileceğiniz bir terasa sahip olabilirsiniz.

Teras dekorasyon fikirleri, ev dekorasyonunda olduğu gibi minimalist, vintage, klasik, geleneksel, modern ve sentez dekorasyonlar şeklinde uygulanabilir. Terasınızda sakinlik ve dinginlik istiyorsanız minimalist dekorasyon fikirlerini tercih edebilirsiniz. Az sayıda teras mobilyası kullanarak sakin bir mekan oluşturabilir, dilerseniz yeşil bitkiler ile doğal ve insana huzur veren bir yaşam alanı dekore edebilirsiniz. Bu yaşam alanını yaz – kış kullanmak istiyorsanız bir üst örtü veya çatı uygulaması yapabilirsiniz.

Modern bir teras dekorasyonu yapmak istiyorsanız yapmanız gereken modern tasarımlara sahip oturma grupları, orta sehpa veya masa tercih etmek ve dekorasyonu modern akımlara göre uygulamak. Canlı renklere sahip, özel aydınlatmalar ile süslenmiş modern bir teras aynı zamanda ailecek keyifli zamanlar geçirebileceğiniz yerlerdir.

Klasik bir teras dekorasyonu yapmak istiyorsanız doğal malzemelerden imal edilmiş teras mobilyalarını oturma düzeni içinde kullanabilirsiniz. Klasik teras dekorasyonlarında saksı çiçeklerini kullanabilir, bir merkezi aydınlatma ile özel bir sistem kurabilir, herkesin bir masa etrafında toplanıp zaman geçireceği bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Vintage teras dekorasyonu yapmak istiyorsanız diğer dekorasyon modellerine göre biraz daha zaman harcamanız gerekecek. Teras ölçülerinize ve mimari yapısına uygun olacak şekilde vintage özellikli mobilyalar tercih etmeniz ideal bir dekorasyon yapmanıza yardımcı olacaktır. Vintage dekorasyon içinde farklı bir özelliğe sahip mobilya kullanmak istediğinizde profesyonel bir dekoratörden yardım almanız yerinde olacaktır. Aksi halde istediğiniz veya hayal ettiğiniz terasa sahip olamayabilirsiniz.

Terasınızı bir cennet köşesine çevirmek istiyorsanız yeşil bitkiler ile donatabilirsiniz. Her yeri doğal bitkiler ile donatıp, yeşillikler içinde cennetten bir köşe oluşturabilir, sadece kendinize özgü kişisel bir dinlenme alanına sahip olabilirsiniz.


Bahçe ile bütünleşik

Solar Veranda 02 - East Yorkshire Passivhaus Samuel Kendall Associates Limited Modern Balkon, Veranda & Teras Aluminyum/Çinko Gri Passivhaus, Veranda, `Terrace, East Yorkshire, Eco-Home, Modern Family Home, Garden Integration
Samuel Kendall Associates Limited

Solar Veranda 02 – East Yorkshire Passivhaus

Samuel Kendall Associates Limited

Profesyonel bir teras dekorasyonu yapmak için bahçeniz ile iç içe bir tasarım tercih edebilirsiniz. Zemin kaplama malzemesinin üst kotu bahçe toprağı ile aynı yükseklikte olduğunda mükemmel bir terasa imza atabilirsiniz. Özel taş zeminler hem doğal bir teras görünümü oluşturacaktır hem de terasınızın zemininin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bahçe terası veya kat terası yapmak için nasıl bir model tercih edeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız '' Kusursuz bir teras tasarımı için 10 örnek '' yazımıza göz atabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Sadelik ve zarafet

Lindrop Road - Roof Terrace Amorphous Design Ltd Modern Balkon, Veranda & Teras
Amorphous Design Ltd

Lindrop Road – Roof Terrace

Amorphous Design Ltd

Evinizin üst katında kalan açık alanları profesyonel bir teras şeklinde düzenlemek oldukça kolaydır. Açık alanları daha doğal bir şekilde dekore etmek için zemini bambu ahşaplarla veya parke ile kaplayabilirsiniz. Zemin ile uyumlu mobilyalar seçerek hem teras alanının doğallığını pekiştirebilirsiniz hem de küçük bir alanda harika yaşam alanları oluşturabilirsiniz.

Şeffaf çatılar

Teras alanını dört mevsim kullanmak istiyorsanız soğuk günler için sağlam bir izolasyon yapmanız gerekecektir. Bunun için şeffaf üst örtüler ve çatılar kullanabilir, gün ışığından maksimum derece de faydalanabilirsiniz. Teras içinde kullanacağınız yeşil bitkiler, ve çok yıllık bodur ağaçlar terasın doğal olmasının yanı sıra huzur veren bir auraya sahip olmasını da sağlayacaktır.

Tuğla duvarları

Roof terrace with French Limestone Vanilla porcelain paving PrimaPorcelain Akdeniz Balkon, Veranda & Teras Porselen
PrimaPorcelain

Roof terrace with French Limestone Vanilla porcelain paving

PrimaPorcelain

Terasınızda bulunduğunuz bölgenin özelliklerine uygun malzemeler kullanarak zarafeti en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Cam masalar ve koyu renkli oturma grupları veya sandalyeler ile terasınızda mükemmel bir yaşam alanı oluşturabilir, manzarayı sonuna kadar seyredebilirsiniz.

Cam duvarlar

Three Glens, Dumfries, Mark Waghorn Design Mark Waghorn Design Modern Balkon, Veranda & Teras
Mark Waghorn Design

Three Glens, Dumfries

Mark Waghorn Design

Terasınızda güvenliği sağlamak ve aynı zamanda doğa ile iç içe olmak için cam duvarlar tercih edebilirsiniz. Ahşap masa ve oturma grubu desteği ile doğal ve insana huzur veren bir teras dekorasyonu yapmanız mümkün. Renkli minderler ile doğanın terasınızda daha fazla yer almasını sağlayabilirsiniz.

Küçük teraslar

Adaptable Furnishings Collective Works Modern Balkon, Veranda & Teras
Collective Works

Adaptable Furnishings

Collective Works

Çatı katınızda küçük bir yaşam alanını teras olarak dekore edebilirsiniz. İki küçük sandalye, bir küçük masa kullanarak size özel bir köşe oluşturabilir, zemini ahşap malzemeler ile kaplayarak doğal olduğu kadar görsel ve huzurlu bir teras yapabilirsiniz. Kırmızı renkli bir aydınlatma ile bu alanı daha şık ve daha zarif bir alan haline getirebilirsiniz.

Teras mobilyaları

Bedroom 3 Terrace TG Studio Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
TG Studio

Bedroom 3 Terrace

TG Studio

Terasınızı nasıl kullanacağınıza siz karar vereceksiniz. İster sadece bir oturma alanı ister bir yaşam alanı şeklinde kullanabileceğiniz terasınızda kullanacağınız fonksiyonel mobilyalar size kolaylık sağlar. Resimde yer alan hem koltuk hem de yatak olarak kullanabileceğiniz mobilyalar ile kullanışlı teraslar dekore edebilirsiniz Renk seçimleri tamamen size kalıyor.

Klasik dekorasyonlar

Terasınızda klasik bir dekorasyon yapabilir, geniş alanları profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Cam duvarlar ile hem şeffaf hem de estetik bir teras inşa edebilir, koyu renkleri bir arada kullanarak doğa ile iç içe, doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir terasa sahip olabilirsiniz. İsterseniz üst örtü yaparak terası daha işlevsel hale getirebilirsiniz.

Özel tasarımlar

Southbank, London, Urban Roof Gardens Urban Roof Gardens Modern Balkon, Veranda & Teras
Urban Roof Gardens

Southbank, London

Urban Roof Gardens

Terasınızda özel bir tasarım yapmak isterseniz oturum alanı olarak kullanacağınız alanı ahşap zeminler şeklinde dizayn edebilir, çevresini nehir taşları ile doldurabilirsiniz. Zemin aydınlatmaları kullanarak bu alanı ışıl ışıl aydınlatabilir, cam duvarlar ile hem güvenlikli hem de insana huzur veren bir teras dekore edebilirsiniz.

Yeşil teraslar

Roof terrace landscape design MyLandscapes Garden Design Modern Balkon, Veranda & Teras roof,terrace,landscaping,design,ideas,modern,rooftop,landscape,designers,contemporary,london
MyLandscapes Garden Design

Roof terrace landscape design

MyLandscapes Garden Design

Terasınızı normal bir yaşam alanından çok öte bir bahçe şeklinde de kullanabilirsiniz. Yeşil bitkilerin yoğun olarak yer aldığı, görsel olarak sizi mutlu eden bir teras için özel mobilyalar kullanabilirsiniz. Çok yıllık bitkileri tercih edebilir, beyaz renkleri tercih ederek ışıl ışıl bir teras oluşturabilirsiniz.

Ahşap doğallığı

Terasınızı daha doğal bir şekilde dekore etmek için doğal malzemeleri kullanmalısınız. Açık hava şartlarına dayanıklı ahşaplar kullanarak terasınızın doğallığını en üst düzeye taşıyabilirsiniz. Palmiyeler tercih ederek tropikal bir yaşam alanı oluşturabilir, görselliği pekiştirebilirsiniz.

Geniş teraslar

Küçük teraslarda olduğu gibi geniş teraslarda da farklı fikirler tercih edebilirsiniz. Kenar korkulukları yerine bahçe tercih edebilir, ahşap zeminler kullanabilir, doğal malzemeler kullanılarak inşa edilmiş teras mobilyalarını sayıca fazla kullanarak muhteşem teraslar elde edebilirsiniz.

Kişisel alanlar

Casa Menne, Panarea, Aeolian Islands, Sicily Adam Butler Photography Akdeniz Balkon, Veranda & Teras
Adam Butler Photography

Casa Menne, Panarea, Aeolian Islands, Sicily

Adam Butler Photography

Teras dekorasyonu yaparken kişisel alanlar oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Fonksiyonel alanlar oluşturarak hem misafirlerinizi ağırlayacağınız yaşam alanları hem de kişisel olarak kullanabileceğiniz yaşam alanları yapabilirsiniz. Renkli çiçekler ve renkli oturma grupları ile rengarenk ve canlı bir terasa sahip olabilirsiniz.

Bu proje sizi mutlu etti mi ? 

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!