En Popüler Modern Mutfak Trendi: Artı ve Eksileriyle Mutfak Adaları

Homify TR Homify TR
Olea , Bodrum Femaş Mobilya Bodrum Femaş Mobilya MutfakMutfak Malzemeleri Ahşap Yeşil
Loading admin actions …

Modern mutfak tasarımları söz konusu olduğu zaman mutfak adalarından bahsetmemek bugün artık imkansız hale geldi. Mutfak adaları, son yıllarda mimari ve tasarım odak noktası haline geldi ve bunun da pek tabii ki oldukça kuvvetli nedenleri bulunuyor: Mutfak adaları hem kullanım açısından hem de estetik açıdan oldukça öne çıkan tasarımlar ortaya koyuyor. Ada mutfaklar mutfağınıza ekstra depolama alanları ekleyebilir, mutfağınızda bulunan olanakları artırabilir, ek oturma alanı sağlayabilir ve tüm bunların yanı sıra da göz kamaştırıcı bir dekor oluşturabilir. Bu yüzden de bugün mutfağını yeniletmek ya da yeni evine bir mutfak yaptırırken kusursuz bir tasarım oluşturmak isteyen herkes mutfak tasarımına ana eleman olarak bir mutfak adası da eklemek istiyor. 

Mutfak adaları mutfak alanının kalbi olmayı vaat eder. Üstelik bugün profesyonel mutfak planlayıcıları farklı modellerde üretilen ada mutfak türlerini farklı tasarımlarla zenginleştirerek pek çok mutfak için harika adalı mutfak tasarımları üretiyorlar. Gelgelelim, tüm popüler ve iyi tasarım ögeleri gibi, mutfak adaları da her mutfak için en iyi seçenek olmayabilir. Elbette öncelikle bir mutfak adası için yeterli alana sahip olmanız gerekiyor ancak mutfak adası yaptırmayı planlıyorsanız, mutfağın metrekare açısından büyüklüğünün yanı sıra mimari yapısı ve kullanımına da uygun olup olmadığını da düşünmelisiniz. Mutfak adalarının genel olarak harika tasarımsal ve estetik avantajları bulunduğu bir gerçek, ancak göz önünde bulundurmanız gereken bazı dezavantajların olduğunu da unutmayın. 

Bu yazımızda, mutfağını yenilemek isteyen okurlarımız için ada mutfak avantaj ve dezavantajları ile bazı tasarım ipuçlarını derledik. 

Mutfak adası yaptırmak için ne büyüklükte bir mutfak gerekir?

Mutfağınızda bir ada olmasını istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey, yeterli alana sahip olup olmadığınızdır. Birçokları için ideal bir tasarım unsuru olmasına rağmen, yeterli alanınız yoksa bir mutfak adası tasarımı çok daha kullanışsız ve sıkışık hale getirebilir. Uzmanlar, sıkışık bir görünüm yaratmayacak, kullanışlı ve ergonomik bir tasarım için mutfak adası bulunan bir mutfakta adanın her iki tarafında en az bir metre kadar boşluk olması gerektiğini belirtiyor. Eğer mutfağınıza bir ada ekletmeyi düşünüyorsanız, seçeceğiniz mutfak adasının modelinin ve boyutlarının bu ölçülere uygun olması gerektiğini unutmayın.

Ada mutfak avantajları

Mutfak alanınızı gerçekten dönüştürmenize ve geliştirmenize yardımcı olabilecek bir mutfak adasına sahip olmanın pek çok avantajı var. Mutfak adaları mutfağınızı hem yemek hazırlayabileceğiniz hem de yemek hazırlarken aileniz veya arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz ortak bir alan haline getirmenin harika bir yolu olabilir. Mutfak adalarının başlıca avantajlarından bazılarından bahsedelim…

1- Mutfak çalışma üçgeni kuralı

Mutfak adaları tasarım açısından neden bu kadar önemli dersiniz. Çünkü ev sahiplerinin mutfak çalışma üçgeninden yararlanmalarını sağlıyorlar ve bu özellik mutfaklar için müthiş bir fonksiyonellik ortaya çıkarıyor. Peki mutfak çalışma üçgeni ne demek? Bu aslında mutfakta ergonomik bir kullanım alanı ortaya çıkarmak için kullanılan bir tasarım kuralı. Mutfak tasarım üçgeni kuralı üç ana çalışma alanına dayanır: lavabo, buzdolabı ve ocak. Gıdaları pişirme, saklama ve temizleme alanları olarak da tanımlayabileceğimiz lavabo, buzdolabı ve ocak ferah bir üçgen oluşturacak şekilde düzenlenmeli ve günlük işleri nispeten kolay ve engelsiz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamalıdır. Mutfak çalışma üçgeni ne çok dar ve küçük, ne de birbirinden çok uzak olmalıdır. Bu üç alan arasında hem rahat hareket edilebilecek, hem de kolay geçişlerle birbirine bağlanan bir ilişki kurulduğunda en kullanışlı ve pratik mutfak tasarımı oluşturulabiliyor. Doğru yere konumlanan bir mutfak adası da işte bu üçgen çalışma alanını sağlar. Mutfak adaları çalışma alanı üçgeni oluşturarak kullanışlı bir akış yaratır.

2- Daha fazla depolama alanı

Mutfak alanlarında yaşanan yaygın problemlerden biri de hiç şüphesiz ki depolama alanı eksikliği. Çoğu insan mutfaklarındaki dolapların yetersizliğinden şikayet eder. Mutfak adaları, deolama alanı yetersizliği sorununu tamamen çözebilecek bir seçenek. Günümüzde mutfak adaları organizasyonel çekmeceler, raflar ve dolaplar ile tasarlanabiliyor. Üsteik ihtiyaçlarınıza göre mutfak adasında tercih ettiğiniz depolama alanı türünü ve boyutunu da belirleyebilir ve böylece çok daha kullanışlı bir mutfak kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

3- Çocuklar için buluşma noktası

Mekan Tasarımı, Bilgece Tasarım Bilgece Tasarım Modern Mutfak
Bilgece Tasarım

Mekan Tasarımı

Bilgece Tasarım

Mutfak adaları, çocuklarınızın kendilerini özel hissetmelerine yardımcı olurken, onları yakından takip etmenizi sağlayan harika bir yer. Siz yemek pişirirken çocuğunuz mutfak adasında ödevlerini yapabilir ya da ona küçük görevler verebilirsiniz.

4- Yemek masası alanından tasarruf

Mutfak Tasarımı gökçeler ltd. Mutfak üniteleri Ahşap Beyaz Modern Mutfak, Mutfak Dolabı, Mutfak Tasarımı, Dolap
gökçeler ltd.

Mutfak Tasarımı

gökçeler ltd.

Etrafında oturma alanı olacak şekilde dizayn edilmiş olan mutfak adası modelleri sayesinde misafirlerinizi ağırlamak için ekstra bir yemek masasına sahip olabilirsiniz. Hatta evinizde mutfak adasına entegre olan yemek alanından başka bir yemek masası bulundurmamayı da tercih edebilirsiniz. Bu da çoğunlukla yemek masaları salonlarda konumlandığı için, salon dekorasyonunuzda da büyük bir ferahlık sağlayacak ve size farklı olanaklar tanıyacaktır.

5- Geniş tezgah alanı

Mutfak adasının en büyük avantajlarından biri, çok yönlü bir karaktere sahip ek bir tezgah yüzeyine sahip olması sayesinde mutfaktaki çalışma alanını bir hayli genişletmesidir. Mutfak adalarının tezgah yüzeyi hem yemek pişirme alanı olarak, hem de yemek masası olarak kullanılabilir.

6- Elektrikli küçük ev aletleri için dağınıklık yaratmayan bir konak

Kahve makinelerimiz, tost makinelerimiz, su ısıtıcılarımız ya da bunlara benzer diğer küçük mutfak aletlerimizi nereye koyacağımız konusunda da çoğunlukla sorun yaşarız. Bu aletler ya tezgahın üzerinde sabit dururlar ve dağınık bir görünüme ve tezgah alanının daralmasına neden olurlar, ya da bir dolaba kaldırılırlar ki bu da kullanımlarını zorlaştırır. Mutfak adanızı bu aletler için özel rafların olduğu bir tasarım ile tercih edebilirsiniz.

7- Evinizin değerini arttıracak bir yatırım

ANTRASIT MUTFAK, Ada Ahşap Ada Ahşap Modern Mutfak
Ada Ahşap

ANTRASIT MUTFAK

Ada Ahşap

Mutfak adaları son yıllarda oldukça popüler ve giderek de yükselen bir dekorasyon trendi. Bugünlerde ev satın almak ya da kiralamak isteyenlerin çoğu mutfak adası olan bir ev tercih ediyor. Bu nedenle, evinizde bir mutfak adası olduğunda bu, potansiyel bir alıcının hayalindeki ev olarak sizinkini seçme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

8- Estetik açıdan modern bir farklılık

Mutfak adaları içinde bulundukları tasarımın muhteşem bir odak noktası olabilir. Stil ve malzeme için sayısız seçenek arasından sizin için en uygun olanını tercih edebileceğiniz şık ve mutfağınıza uyumlu bir ada, mutfak alanınızı çok daha çarpıcı bir görünümle kavuşturur. (Tabii bunu yaparken evinizin yeniden satış değerini de olumlu yönde etkileyecektir.)

Ada mutfak dezavantajları

MONOCHROMO ADVANCED CUISINE, Kar Maden Mermer Kar Maden Mermer Mutfak üniteleri Mermer Gri mermer, masa, mermer masa, mermer tezgah, tezgah, mermer mutfak, mutfak, ada mutfak
Kar Maden Mermer

MONOCHROMO ADVANCED CUISINE

Kar Maden Mermer

Yukarıda belirttiğimiz gibi her iyi tasarım unsuru gibi mutfak adaları da her mutfak için mutlak bir uyum sergilemez. Bazı mutfaklar ve bazı kullanım alışkanlıkları için mutfak adası çok da iyi bir fikir olmayabilir. Mutfak adası yaptırmaya karar vermeden önce ada mutfakların dezavantajlarını da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

1- Bütçe

Beylerbeyi Villa, HD HD Eklektik Mutfak Ahşap Beyaz
HD

Beylerbeyi Villa

HD

Mutfak adalı bir tasarımın hayata geçmesi için, adasız bir mutfak tasarımında harcayacağınızdan çok daha fazla bütçe ayırmanız gerekecektir. Her ne kadar işlevi ve görünümü ile uygun bir yatırım olsa da, ekonomik olarak kısa vadede dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz.

2- Yanlış yerleşim her şeyi daha da kötüleştirebilir!

Eğer mutfak adasını doğru konumda kullanmazsanız, mutfak çalışma üçgeni de fonksiyonelliğini yitirir ve mutfak alanındaki akış bozulur. Böylece mutfak adası göze batan bir nesne haline gelebilir. Bu talihsizlik hem görünümü hem de kullanımı olumsuz etkiler, bu yüzden mutlaka (bu örnek dekorasyondaki gibi) bir profesyonel tasarımcı ile çalışmanız gerektiğini unutmayın.

3- Alanı daraltabilir

Özellikle dar ya da küçük bir mutfaktan söz ediyorsak mutfak adaları alanı olduğundan dar gösterebilir ve kullanımda da bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Küçük bir mutfakta ada konforunu sağlamanın bir diğer yolu ise yarımada mutfak tasarımlarını değerlendirmek olacaktır.

4- Uzun kurulum süresi

Yapının karmaşıklığı nedeniyle, bir mutfak adasının montajı oldukça zaman alır. Mutfak adasını uygulayacak olan profesyoneller gelip bir değerlendirme yapmalı, tadilata ve montaja başlamadan önce ilgili makamlardan yeni kablolama ve drenaj düzeni için onay almalıdır. Tüm bu işlemler de tadilat süresini uzatacaktır.

Her ihtiyaca yönelik mutfak adası modelleri

COUNTRY ADA MUTFAK, Erim Mutfak Erim Mutfak
Erim Mutfak

COUNTRY ADA MUTFAK

Erim Mutfak

Bugün üzerinde lavabo ya da ocak bulunan, oturma alanına sahip veya yalnızca tezgah alanı olarak işlev gören çok farklı ada modeline rastlıyoruz. Model seçmeden önce ’Ada mutfak yaptırmadan önce bilmeniz gereken her şey’ başlıklı yazımızı da mutlaka ziyaret edin.

Sizce bu örneklerden en güzel mutfak adası modeli hangisi?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!