Ayna ile Dekorasyon Fikirleri ve 15 Kritik Tasarım İpucu

Homify TR Homify TR
Bursa Nilüfer'de Villa Tipi Ev Projesi / İç Mimarlık Hizmeti / Mobilya Üretim / Proje Uygulama, LAMONETA DESIGN & PRODUCTION LAMONETA DESIGN & PRODUCTION Klasik Oturma Odası Masif Ahşap Siyah
Loading admin actions …

Ev dekorasyonlarınızda aynalara yer vermek, size nasıl göründüğünüzü kontrol edebilmek için kendinize bakabileceğiniz bir alan sunmaktan çok daha fazla fayda sağlar. Aynalar, çok yönlü tasarım özellikleri sayesinde, içinde bulundukları yaşam alanlarındaki doğal ışığı arttırır, odadaki ferahlık ve derinlik hissini en üst düzeye çıkarır ve bunların yanı sıra da estetik olarak atmosfere cazibe ve şıklık katarlar. 

Evinizde bulunan herhangi bir odaya ayna eklemek, yaşam alanınızın görünümü üzerinde önemli bir etki yaratacak en kolay ve pratik dekorasyon fikirlerinden biridir. Aynalar ışığı yansıtırlar, daha ferah bir his yaratırlar ve odaların genel olarak daha iyi görünmesini sağlarlar. Ancak ayna ile dekorasyon fikirleri arıyorsanız, dekorasyonda ayna kullanmanın püf noktalarını da bilmeniz gerekir. 

İşte evinizi ayna kullanarak nasıl güzelleştirebileceğinize dair profesyonel iç mimar ve dekoratörler tarafından kulanılan bazı önemli tasarım ipuçları…  

1- Aynalarla odak noktası oluşturmak

Yunus Emre Villa - İsveç, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Oturma Odası villa,oturma odası,salon
VERO CONCEPT MİMARLIK

Yunus Emre Villa – İsveç

VERO CONCEPT MİMARLIK
İşlevsellik açısından, ışığı yaymak ve görsel derinlik yaratmak için ayna kullanılabilir. Küçük bir oturma odanız varsa, şöminenin üzerine geniş bir ayna monte etmeyi veya oturma odasının en dikkat çekici odak duvarına yaslanmış ya da asılmış büyük bir ayna kullanmayı düşünebilirsiniz. Küçük odalarda aynalar için en ideal konumlardan biri odanın odak noktası diyebiliriz. Büyük aynalar veya aynalı duvarlar, derinlik algısı yaratarak en küçük odayı bile olduğundan çok daha büyük hissettirebilir.

2- Farklı formlar farklı etkiler

Halihazırda çoğumuzun da farkında olduğu üzere, şekil herhangi bir alanı tanımlamada önemli bir rol oynar. Farklı formlardaki aynalar farklı ruh halleri yaratır.

  • Uzun bir yatay aynalar, gözünüzü uzun bir çizgi boyunca kaydırmaya yardımcı olduğu için genişliği vurgulamayı sağlar. Uzun ve dikey aynalarsa, gözünüzü yukarı doğru hareket ettirdiği için yüksekliğe dikkat çekecektir.
  • Kare veya dikdörtgen gibi köşeli formdaki aynalar, düzenli ve ölçülü bir görünüm sağlamaya yardımcı olacaktır.
  • Yuvarlak aynalar daha yumuşak ve samimi bir estetik oluşturur.

3- Seçeceğiniz ayna hangi boyutta olmalı?

S&A Ailesi - Oturma Odası, Abb Design Studio Abb Design Studio İç bahçe İç Dekorasyon
Abb Design Studio

S&A Ailesi – Oturma Odası

Abb Design Studio

Boyut seçimi, aynayı odak noktası mı, vurgu mu, yoksa sadece arka plan olarak mı kullanacağınıza bağlı olmalı. Büyük bir duvardaki tek bir küçük ayna, kaybolmuş ve önemsiz görünecektir. Seçtiğiniz duvara uygun bir boyut seçin.

  • Aynanızın odanızın odak noktası olmasını istiyorsanız, dikkat çekecek kadar büyük bir ayna seçin ve onu daha dikkat çekici kılan bir çerçeveyle vurgulayın.
  • Aynanızın arka planın bir parçası olmasını istiyorsanız, ekstra büyük aynalar kullanmalısınız; böylece işlevi, alanını daha büyük göstermek olacaktır. Ama bu durumda dikkat çeken bir çerçeve kullanmamalısınız.
  • Daha küçük aynalar dekorasyona küçük dokunuşlarla katkıda bulunan vurgu ögeleri olarak kullanılabilir; ışığı yakalar ve bazı detayları yansıtırlar.

4- Aynanın konumu

yemek bölümü gaedesign Modern Yemek Odası Mermer Sarı
gaedesign

yemek bölümü

gaedesign
Aynalarla dekorasyon söz konusu olduğunda konum çok önemlidir. Işığı en üst düzeye çıkarmak için, aynaları doğal ışığın parladığı alanlara, ışığı daha loş alanlara yansıtacak şekilde konumlandırırsanız genel alanın gün boyunca daha aydınlık ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle odadaki doğal ışığı artırmaya çalıştığınız küçük salon veya küçük yemek odaları için ayna kullanımı yaşam kalitesini büyük oranda etkiler. Aynaları ışığın doğal olarak düştüğü yerlere, örneğin pencerelerin karşısına yerleştirmek dekorasyonda temel ayna kullanımı kurallarından biridir diyebiliriz. Bir pencerenin karşısına dikkatlice yerleştirilmiş bir ayna, doğal ışığı ve manzarayı içeriye yansıtacak ve odanın daha büyük ve ferah görünmesini sağlayacaktır.

5- Yansımayı düşünün

Hande Ersin Dekorasyon, Hande Ersin Dekorasyon Hande Ersin Dekorasyon
Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon

Hande Ersin Dekorasyon
Bir aynayı herhangi bir yere asmadan önce karşısında ne olduğunu da hesaba katmalısınız. Pencerelerin karşısına asılan aynaların odadaki ışık miktarını önemli ölçüde arttırdığından bahsettik; ancak bunun yanı sıra düşünmeniz gereken bir başka konu da, aynanızın neyi yansıtacağı olmalı. Önemli bir mimari öğenin, resmin veya bir mobilya parçasının karşısına asıldığında, aynalar o öğeyi dekoratif olarak daha da fazla vurgulayacak ve bu da daha çekici ve şık bir estetik stil yaratacaktır. Tabii aynı şekilde aynaların pek de çekici olmayan bir şeylerin karşısına asıldığında da söz konusu sıradan ya da pek de güzel görünmeyen ögeyi yansıtacağını da unutmayın.

6- İdeal yükseklik

Villa Ankara Projesi, Macitler Mobilya Macitler Mobilya Modern Oturma Odası
Macitler Mobilya

Villa Ankara Projesi

Macitler Mobilya
Aynanın ne kadar yükseğe asılacağı da söz konusu odanın tasarımına uygun olmalıdır. Her zaman göz hizasına asılması gereken tabloların aksine, ayna yerleşimi neyi yansıtmak istediğinize bağlı olarak değişebilir, önemli olan tasarımın şık ve göz yormayan bir şekilde akışını sağlamaktır. Göz seviyesi birçok durumda uygun olacaktır ama bazı tasarımlarda daha yüksek ya da daha alçak ayna kullanımları da elbette mümkün.

7- Çerçeve stili

Aynalar modern, geleneksel, minimalist ya da klasik tarzda olabilir. Aslında bir aynanın tarzını belirleyen ana unsur çoğunlukla çerçevedir. Ayna çerçevesi seçerken odada nasıl bir etki yaratmak istediğinizi düşünün. İşlemeli, gösterişli bir çerçevesi olan bir ayna, doğal bir ahşap çerçeveden çok daha farklı bir etkiye sahip olacaktır. Yine, aynayı kullanacağınz odanın tasarımına uygun bir çerçeve tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

8- Cam stilini de göz önünde bulundurun

Aynalarla dekorasyon yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur olduğunu belirtmiştik. Çerçevenin stilini ve yerleşimini düşünmenin yanı sıra ayna camının görünümünü de düşünmelisiniz. Bugün artık farklı kalite ve stillerde ayna camları üretiliyor; renkli ya da renksiz aynalar, bombeli aynalar, eskitme aynalar… Özellikle son dönemlerin retro tarz dekorasyonlarına olan ilginin artmasıyla antika görünümlü eskitme ayna camlarının revaçta olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde parçalı aynalar da modern dekorasyonlarda oldukça popüler bir seçenek.

9- Sabitleme

Çoğu zaman ayna asarken yapılan en büyük hatalardan biri yeterince sabitlememek oluyor. Duvara çakılan küçük bir çivi ayna için yeterli olmayabilir. Daha düzenli ve şık bir tasarım oluşturmak için aynalarınızı asarken uygun duvar kancaları veya resim askıları kullanın ve bunlardan iki tane (her iki uçta bir tane) kullandığınızdan da emin olun. Tek bir kancaya asılan ayna her zaman düşme tehlikesi barındırır ama bunun yanı sıra, aynı zamanda aynanın duvara belirli bir açıyla dayanmasına ve yansımanın bozulmasına neden olabilir. Dekorasyonunuzda kullandığınız ayna çok ağırsa mutlaka profesyonellere astırın.

10- Çoklu aynalar

Birden fazla aynayla bir galeri duvarı oluşturmaktan korkmayın. Fotoğraflarla oluşturduğunuz herhangi bir duvar dekorasyonunda olduğu gibi, aynaları da yerleştirmeye karar verirken birden fazla aynayı tek bir birim olarak ele alın. Gelgelelim, çok aynalı bir duvar dekorasyonunun dağınıklığı az olan, daha minimalist tasarım tarzına sahip bir odada en iyi şekilde görüneceğini de unutmamak gerekir. Farklı çerçeveli aynaları bir araya getirebileceğiniz gibi, aynı çerçeveyi akıcı bir stilde tekrarlamak da oldukça modern bir görünüm ortaya çıkarabilir.

11- Aynalı mobilya modelleri

Aynalarla dekorasyon sadece duvar ve boy aynaları ile sınırlı değil. Bugün aynalı mobilyalar da oldukça popüler. Gelgelelim, aynalı mobilyalar dikkatle seçilmeli çünkü çok büyük ya da çok fazla aynalı mobilya fazla yansıtıcı yüzey yaratarak göz yorabilir. Aynalı mobilyalar minimal bir düzeyde, doğru konuma yerleştirilmiş vurgu parçaları olarak kullanılmalı.

12- Minimal ve çerçevesiz

Primus Villa Güzelbahçe, VERO CONCEPT MİMARLIK VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Yemek Odası
VERO CONCEPT MİMARLIK

Primus Villa Güzelbahçe

VERO CONCEPT MİMARLIK
Eskiden aynalar çerçevesiz düşünülemezken bugün çerçevesiz minimal ayna tasarımları giderek daha da popülerleşiyor. Sade ama etkileyici bir tarz için çerçevesiz aynalar ideal.

13- Ayna ışıklandırması

A&Y Evi | Ebeveyn Yatak Odası ELİF ARSLAN INTERIORS Modern Yatak Odası Mermer Siyah #mimarlık #içmimarlık #yatakodası #ebeveynyatakodası #beton #mermer #rayspot #moderyatakodası #tuvaletmasası #ayna #gizliışık #ahşap #gold #aydınlatma #lüks #proje #tasarım #uygulama #dekorasyon #mobilya
ELİF ARSLAN INTERIORS

A&Y Evi | Ebeveyn Yatak Odası

ELİF ARSLAN INTERIORS
Özellikle makyaj masasında ve banyoda kullandığımız aynalar işlevsel aynalardır ve işlevlerini daha iyi yerine getirebilmeleri için de bu aynaları bir ışıklandırma sistemiyle entegre olarak kullanmak gerekir. Şerit ışıklandırmalar hem işlevsel hem de estetik açıdan harikalar yaratıyor.

14- Yatak başı ayna tasarımı

Yatak odalarında genellikle giysi dolapları üzerinde ayna kullanılıyor. Özellikle küçük yatak odalarına derinlik ve ferahlık katmak için farklı ve etkileyici bir fikir olarak yatak başına aynalı bir tasarım eklemeyi de düşünebilirsiniz.

15- Temizlik

Yaşam Alanı - Timeless Koltuk LAMONETA DESIGN & PRODUCTION Klasik Oturma Odası Masif Ahşap Siyah Blacklion Berjer, berjer, berjer koltuk, koltuk modelleri, yeni sezon koltuk, siyah berjer, beyaz berjer, berjer takımları, koltuk modelleri, tasarım berjer, Berjer, berjer koltuk, koltuk kanepe döşeme, chest, chester, sofa, livingroom, livingroom decoration, decoration,Kanepe & Koltuklar
LAMONETA DESIGN & PRODUCTION

Yaşam Alanı – Timeless Koltuk

LAMONETA DESIGN & PRODUCTION

Nasıl ki pürüzsüz ve şık bir ayna bir odanın atmosferini olumlu yönde değiştiriyorsa, kirli ve lekeli bir ayna da ters yönde etki yaratacaktır. Bu yüzden ayna ile dekorasyonun kritik püf noktalarından biri de aynaları her zaman temiz tutmak.


[Küçük yatak odaları için 15 şaşırtıcı fikir başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.]

Bu ipuçlarını faydalı buldunuz mu?

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!