6 adımda mükemmel bir teras nasıl yapılır?

Fiyat talep et

Numara geçersiz. Lütfen ülke kodu, kod ve telefon numarasını kontrol edin.
Gönder' butonunu tıklayarak Gizlilik Politikası okuduğumu kabul ediyor ve paylaştığım bilgilerin talebime cevap verilebilmesi için kullanılmasına onay veriyorum.
Not: privacy@homify.com elektronik posta göndererek onayınızı dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

6 adımda mükemmel bir teras nasıl yapılır?

Murat Aksoy Murat Aksoy
Giardini Giordani Modern
Loading admin actions …

Yaz mevsimi sonunda geldi çattı. Biz de elbette yaz mevsimine uygun yazılarımıza yeniden başladık. Hiç kuşkusuz yaz denince akla ilk gelenlerden biri de balkon, bahçe, teras gibi evlerin açık bölümleridir. Güzel bir yaz geçirmek için, imkanı olan ev sahipleri bu gibi açık alanları sıklıkla kullanmak isterler: Gerek dinlenmek, gerek sosyalleşmek, gerek davetler ve akşam yemekleri gibi amaçlarla. İşte biz de mevsime kayıtsız kalamayıp, evine bir teras inşa etme olanağı bulunan okuyucularımız için, bu işin inceliklerine kısaca deği.nen bir yazı hazırlamaya karar verdik. Daha ayrıntılı ve derin bilgiler için çekinmeden uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Şimdi konuya biraz daha yakından bakalım.

1. Teras: Genel özellikleri

Teraslar zemin katta yani bahçenin bir parçası olarak da yer alabilirler, daha üst katlarda, çoğu zaman büyükçe bir balkon veya bir balkonun uzantısı biçiminde de görülebilirler. Terasların zemin katta yer aldığı durumlarda genellikle ahşap, taş, fayans vs. şekillerde bir zemin döşemesiyle bahçeden ayrılırlar. Burada hangi materyalin kullanılacağı, evin genel mimarisi, evin bulunduğu coğrafya ve ihtiyaçlar gözetilerek belirlenir. Yine belli bir kot farkıyla bahçeden yüksekte yer alıp almayacağı sorusunun cevabını da mimari gereklilikler ve ev sahiplerinin tercihleri belirler.

2.Isı yalıtımı

Isı yalıtımı iki durumda gerekli olabilir. Birincisi eğer terasın altında evin bör bölümü, yani yatak odası, oturma odası vs. varsa. Bu durumda terasın görünen zeminin altında gerekirse ikinci veya üçüncü bir döşeme kulanmak alt katların ısı tasarrufu açısından gerekli olacaktır. Teraslar kışlık ve kapalı ise bu durumda da genel olarak balkonlardaki ısı yalıtımı kurallarının geçerli olacağını söyleyebiliriz.

3.Su yalıtımı

Terasların üzeri tamamen açık olabileceği gibi tamamen kapalı ya da yarı açık da olabilirler. Burada önemli olan nokta, bilhassa da mekan yazlık olarak kullanılıyorsa, terası ve içindeki sonbahar ve kış yağmurlarından koruyabilecek bir su yalıtımına sahip olmaktır. Ayrıca yaz yağmurlarının da zaman zaman ne kadar kuvvetli yağdığını hatırlardan çıkartmamak gerekir. Bu hususa aşağıda drenja konusuna gelince devam edeceğiz.

4.Döşeme: Genel kurallar

Terasların zemin döşemesinde en önemli husus (teraslar genellikle yazın ve sıcak havalrda kullanıldıkları için) zemin döşemesinin ışığa ve daha önemlisi ısıya karşı dayanıklı olup, çok çabuk ısınmayan malzemeler arasından tercih edilmesidir. Ayrıca terasın zemini çok parlak renkte olmamalı ve kullanılan materyal ışığı çok fazla yansıtmalıdır ki, terasınız bir göz yorgunluğuna mal olmasın.

5.Aydınlatma

Yazın hava sıcak olduğundan dışarıda ve evin açık bölümlerinde zaman geçirmek sadece gündüzlere özgü eylemlerden değildir. Bu yüzden akşamları da kullanılacak olan bir terasın elbette aydınlatması da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada duvar lambaları, ayaklı lambalar, fenerler kullanılabileceği gibi, fotoğrafta da görebileceğiniz üzere loş ve hoş bir ortam yaratmak için gömülü ışıklandırmalar da kullanılabilir.

6.Drenaj

Daha önce su yalıtımından bahsederken konuya kısaca değinmiştik. Eğer terasınızın üzeri açıksa, yağmur sonrası içeriye dolacak suyun tahliyesi büyük bir önem arz etmektedir. Bunun için zemin eğimine, boru, kanal ve giderler çok daha dikkat etmek ve gerekli durumlarda işin uzmanlarına başvurmak en doğru çözüm olarak meydana çıkmaktadır.

Giriş kısmında da belirttiğimiz gibi yazılarımız genellikle mevsim şartlarına uyum gösteriyor. Sizler de yaz mevsiminin tadını açık alanlarda çıkarmak isteyenlerden iseniz, sitemizde konuyla ilgili birçok yazıyı bulabilmeniz mümkün. Bunlardan biri için sizleri daha önce yayınladığımız ve ‘Kullanışlı ve göze hitap eden 10 teras dekorasyonu’ başlığını taşıyan yazımızı örnek olarak anabiliriz.

Bu teras fikirlerini siz nasıl buldunuz?
Modern Evler Casas inHAUS Modern

Ev projenizle ilgili yardıma mı ihtiyacınız var?
Bizimle temasa geçin!

Eviniz için esin kaynaklarını keşfedin!